Ahmet YATĞIN

Genç müzik dinleyicisinin playlist’lerine giren rap müzisyen Fery, eski dostu Cantekin’le yeni teklisi Karanlık Yıldızlar‘ı yayınladı. Bu yıl 10 tekli, bir albüm çıkarmayı planlayan Fery, birçok rap müzisyenle feat.’leri olduğunu da söyledi. Autotune’u şarkılarında bolca kullanan müzisyenin bilinçsiz autotune kullananlara verdiği ayar röportajımızda.

ο Karanlık Yıldızlar nasıl çıktı?

Aslında 2 yıl önce kaydettik. Eski dostum Cantekin’i yeniden diriltme çabalarımızdan biriydi. Pek çok şeyi 10 küsur yıl önce ondan öğrendim. Kendisiyle birçok demo kaydettik ve “Artık bunları sadece biz dinlemeyelim” deyip şarkıyı çıkardık.

ο Cantekin’le çalışmak nasıldı?

2005 ya da 2006’da Bağcılar’da bir stüdyoda tanıştık. Çok eski dostumdur. Zamanla hayatın sorumlulukları kendisini müzikten kopardı ama iyi ki benim gibi arkadaşları var. Kayıt aşamalarımız genelde kısa geçer, dostum Oğuz Kalfa düzenleme ve aranje işlerimizde yardımcı olur. Şarkı yapmak sadece birkaç saat.

ο Yeni feat.’ler gelecek mi?

Şimdilik Aspova, Kezzo, Vito Malavita, Motive, Uzi, KÖK$VL, Sakorphe, Critical…

ο Sizce şarkı sözü yazımında iyi bir okur olmak gerekir mi?

Her şey içimizden geldiği gibi. Yüzde 100 his adamıyım. Hatta örnek olarak Furkan Karakılıç’ın Fuego albümündeki parçamı önerebilirim.

ο Autotune dozajına neye göre karar veriyorsunuz?

Autotune çok yanlış anlaşıldı birkaç sene öncesine kadar. Piyasada milyonlarca dinlenen ama tonu yanlış verilmiş bir sürü şarkı var. Şarkı düzenlemelerini işini bilen insanlara yaptırmak çok önemli ve vokalinizi yasladığınızda güvenebilmelisiniz. İşini iyi yapan insanlara bırakırım bunları.

ο Fery ismi Ben Fero ismini çağrıştırdığını düşünenler var. Bunun kariyerinizi etkileyeceğini düşünüyor musunuz?

Sokak Opera adında başlamadan dağılan bir band projemiz vardı. İnternetin derinliklerinde o isimde bir şarkım olabilir. Olmayınca vazgeçmiştim. Ben Fero konusuysa ikimizin de adı Ferhat. O yüz-den o-la-bi-lir. Adaşıma sevgiler, desteğini hep göstermiştir.

ο Sırada neler var?

Bu kış boyunca stüdyodayım. İşler istediğimiz gibi giderse yazın birçok şehirde konserler olacak. Eh, artık zamanı geldi. Planladığımız 2 albüm ve 10’a yakın teki çıkacak.