Ece ULUSUM
@eceulusum

Dünya, pop müziğin helvasını kavururken bir güneş gibi doğdu Billie Eilish. Kimisi çok abartıldığını düşünse de şarkı sözlerinden bestelerine, tarzından hayatına tam anlamıyla yeni ve farklı. Eğlenceli olma kaygısı yok, hikayelerini gerçekçi ve içinden geldiği gibi anlatıyor. Sonuç, Los Angeles çıkışlı 17 yaşındaki müzisyen ve şarkıcı Billie Eilish’in Spotify‘da 45 milyonun üzerinde aylık dinleyicisi var. Albümü Apple Music’teki tüm zamanların global pre-add rekorunu kırdı. (800.000)

When We Fall Asleep… İngiltere, İrlanda, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, Norveç, İsveç, İsviçre, Finlandiya, Hollanda, Avusturya ve Belçika’da 1 numaraya ulaşarak sınırları aştı. Onun başarısının altında yatanı herkes merak ediyor. Highland Park’ta büyüdü. Çocukluğunu şöyle anlatıyor, “Cehennem gibi yıkık bir yerdi. Çok dışarıya çıkmadım çünkü çok tehlikeliydi ve kötüydü; silah sesleri vardı çok fazla… İnsanların nasıl büyüdüğüme dair çok garip bir yorumu var ve sanırım bir kız olduğum için, LA’lıyım ve bir sanatçıyım. Otomatik olarak, insanlar sizin Beverly Hills gibi bir şeyden geldiğinizi düşünüyor. Öyle değildi. Parasız ve fakir büyüdüm. Bir çift ayakkabım ve bir gömleğim vardı.”

Parası yoktu ancak akıllı ve çalışkandı. Binicilik dersleri alıyordu karşılığında at çiftliğinde çalışıyordu. Karanlık bir sokakta büyüdü ama karanlıktan uzak kaldı. “Hiç uyuşturucu kullanmadım, hiç yükselmedim, hayatımda hiçbir şey içmedim. Hiç umurumda değil. Bu benim için ilginç değil. Yapacak başka işlerim var ”diyor Eilish.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

BILLIE EILISH (@billieeilish)’in paylaştığı bir gönderi ()

ABİ KARDEŞ MÜZİK

Evine sadık, okumayı seven, şükürler olsun ki merak etme yetisini kaybetmemiş bir genç kız. Annesi babası part time oyuncu. Okula gitmeyen Eilish evde eğitim gördü. Okuldan uzak kalması yaşıtlarından farklı olmasını sağladığı açık. Hayalleri, bakış açısı ve merakları başka… Duygusal zekası da epey gelişmiş. Abisi Finneas ile güçlü bir bağları var keza müzikleri de ona emanet. Tüm bunlardan dolayı hayranları onu fazla normal görüyor. Konserlerinde yapılan röportajda bir kıza neden onu sevdiği sorulunca tek bir şey söylüyor: “O bizim gibi…”


Billie ve hayranları arsında görsellik üzerinden organik bir bağ var. Başlarda Instagram’da ona atılan her yoruma yanıt veriyor, DM’leri cevaplıyor ve etiketlenen resimleri beğeniyordu. Bunu yapmayı bıraktığı için huzursuz, bir röportajında gözlerini devirerek “Bunu yapmaya kalkarsam sonu gelmeyecek” diyor. Yine de sosyal medyada aktif, arada jestler yapıyor. Tüm bunları yaparken sektöre meydan okuyor, canı ne isterse onu yapıyor.

‘ÇOK DAYANIKLI’

Hard 8 Working Group Management‘tan Danny Rukasin ve Brandon Goodman, Eilish ile çalışmak istedi. Ailesi ve Billie ile vakit geçirdi. Müziğin onun için hobi olmadığına emin olduklarında tekliflerini sundu. Bugün ikili onun menajeri. Rukasin, bir sanatçıyı geliştirmek için uzun zaman birlikte vakit geçirmek ve sanatçıyı zorlamak değil onun sevdiği şeyi insanlara benimsetmenin yolunu bulmak gerektiğini söylüyor. Yaptıkları işi bir sanatçının üzerine kültür inşa etmek olarak nitelendiriyorlar. Her şeyi düşünerek ilerliyorlar.

Goodman, “Billie’nin hikayesini oluşturmaya devam ederken, hayranları tarafından tüketilecek bir albüm için talepten emin olana kadar bekledik. Ekibimiz yeni bir şarkı piyasaya çıkarırken zamanlamanın ve ek içeriklerin öneminin farkında. Görsel kavramların dinleyicileri çekmesi gerekiyor. Hayranların bir albümü baştan aşağı tüketme arzusu olduğunu bilmek gerekiyor. Onun için oluşturduğumuz ekip, şimdiye kadar çalıştığımız en iyilerden biri daha doğrusu bir aile” diyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

BILLIE EILISH (@billieeilish)’in paylaştığı bir gönderi ()

Billie’nin başarısının altında yatan sorulunca Goodman şöyle devam ediyor: “17 yaşındaki birine göre fazlasıyla dayanıklı ve olgun. Ailesi sürekli yanında ve onu üzecek şeyleri filtrelemesini de çok iyi biliyor. Turnesinde de yanında oluyor.” Bundan sonra neler olacak kim bilir? Çok genç yaşta star olan müzisyenlerin geçmişine baktığınızda şöhret ve başarının ters orantıda ilerlediğini göreceksiniz. Klişelerden uzak bu genç kızı nasıl bir hayat bekliyor, göreceğiz.