Piyanist Fazıl Say‘ın Beethoven yorumlarını dinlemek çok keyifli. Ancak piyano ve onun arasındaki mücadelenin perde arkasını herkes bilmez. Fazıl Say, Beethoven’in 32 sonatını kaydetmek için 2 yıl kendini bu işe adadı. Nihayetinde ortaya çıkan albümden dünyanın dört bir yanından takdirle dolu dönüşler aldı.

Yaşadığı zorlukları Milliyet Sanat’ın bu ayki sayısı için kaleme alan Fazıl Say şöyle diyor:  “…Çok hayalci bir yöntemim vardı. Sonatlarımı yanımda oturan, enerjisi ve müzik ruhu sonsuz, hayali bir Beethoven’e çalıyordum. Hayali Beethoven bana müziğini gösteriyor, bazen beni azarlıyor, bazen beynimin içinde huzursuzlukla tepiniyordu. Bu aşama en zoru ve acımasızıydı. Bu kadar çok çalışırken azar işitmekten bıktığım, bacaklarımın zonkladığı, kendimi yılmış ve yorulmuş hissettiğim oluyordu. Abramoviç metodu gibi, bu hayalin içinde tam bir kendini sınama hali baş gösteriyordu. Gücü ve ağırlığı aynı anda taşıyan bu hayaller son bulduğunda, üzerimden tuhaf bir yük kalktı. kendimi derin bir boşlukta hissettim.”

Normal dünya şartlarında 2020, Beethoven’in 250’nci yaşının dört bir yanda konserlerle kutlacağı bir yıldı. Ancak olamadı. Şimdilik Fazıl Say’ın versiyonunu dinleyerek kutlamalara katılabilirsiniz.