Zeynep BEŞERLER

Eylül sayımız için yeni çıkan teklisi üzerine sohbet ettiğimiz Can Baydar yeni bir şarkıyla karşımızda. Röportajda Fatma Turgut‘la bir proje peşinde olduklarını söylemişti ve sonunda piyasada. Müzik piyasasında ilk zamanlar rakip sayılan, şimdi iki yakın dost olan Baydar ve Turgut, Yangın Yeri teklisiyle karşımızda. Bir aşk şarkısı ve klip de o ruha uygun hazırlanmış.

Aslında bu ikiliyi daha sert sound’larda görmek, rock türünde özlenen duruşları sergilemesini yakından takip etmek isteriz. Zira dönemin en sıkı gruplarından ayrılıp kendi solo kariyerlerine devam ettiler. İkisi de grup ruhunu biliyor. Özgün bir iş çıkarmaları olası. Şimdilik Yangın Yeri parçasına kulak verelim. Sevgili Fatma Turgut ve Can Baydar sorularımızı yanıtladı.

‘KEŞKE BENİM OLSAYDI’

ο İkili olarak müzikal açıdan birçok kez birbirinize destek olduğunuzu görmüştük. Bu projenin ortaya çıkma hikayesi nedir?

Fatma Turgut: Can, çok sevdiğim ve yıllardır takip ettiğim bir müzisyen. Grup zamanı da çıkardıkları tüm albümleri dinler, takip ederdim. E rakip sayılırdık o dönem. (Gülüyor.) Başarılı işlere imza atıyorlardı ve Can’ın bunda payı çok büyüktü. Ben yetenekli müzisyen arkadaşlarımla bir araya gelmeyi ve üretmeyi çok seviyorum. Can, onların en başında geliyor. Bir önceki single’ı Ömür Dedikleri‘ne bayıla bayıla back vokal yaptım. Stüdyoda çok keyifli zaman geçirdik. Yangın Yeri‘ni ise dinler dinlemez “Keşke benim olsaydı” dediğimi hatırlıyorum. Mükemmel bir şarkı. Böyle şarkıları söylemek benim için çok kolay oluyor. Şarkı her şeyi ifade ediyor net şekilde. Can bana dinletti ve “Birlikte söylemeliyiz” dedik. Bir kadın ve bir erkek ses verince anlattığı, içinde bulundukları durum daha anlamlı kılacaktı hikayelerini…

ο Stüdyo süreci nasıl geçti?

F.T.: Stüdyo süreci çok keyifliydi. Birçok kez, birkaç stüdyo aşındırdık. Sonunda Gürsel Çelik’le kaydetmeye karar verdik. Şarkı çok iyi olunca, şarkıya çok iyi hizmet etmesi gereken bir prodüksiyon olması gerektiğine inanıyorum her zaman. Yani en iyisi olana dek çalışmak. Her dinlediğinizde sonsuz içinize sinmesi… Biraz yorulduk açıkçası. Ben zaten yeni stüdyodan çıkmıştım, çıkar çıkmaz tekrar girdim. Tüm yaz tatil yapamadık her ikimiz de. Ama kesinlikle değdi.

ο Fatma Hanım, Yangın Yeri şarkısının sözlerini ilk okuduğunuzda size neler hissettirdi?

F.T.: Biraz canım yandı. Çünkü aslında herkesin ayrılık acısı çekerken yaşadığı türden bir hikaye bu. Yaşadığı yalnızlık, anılarla yüz yüze gelmesi, söylenecek sözlerin çok olması ama sarf edilememesi, her şeyden kopma ve kaybolma hali… Hepimize tanıdık bu hisler. İşte şarkı da tam olarak bu yüzden bu kadar güçlü! Üzdü beni şarkı biraz, hisler tanıdık geldi. Hemen söylemek, kaydetmek istedim.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

c a n b a y d a r (@canbaydarofficial)’in paylaştığı bir gönderi ()

‘FAZLASINA İHTİYAÇ YOKTU’

ο Klip görsel açıdan güzel ancak niçin daha net hikaye anlatan bir içerik tercih etmediğinizi merak ediyoruz. Son zamanlarda klip trendlerinde kısa film tadında müzik videoları var.

Can Baydar: İkimizin de kariyerinde bu tarz kısa film tadında birkaç video var. Bu sefer istediğimiz daha başka bir şeydi. Şarkının çok güçlü dramatik bir yapısı var. Biz bunu estetik açıdan destekliyoruz klipte. Daha fazlasına ihtiyacı yoktu şarkının. Ayrıca dinleyicinin hayal gücünü özgür bırakmak da Yangın Yeri video klibi için doğru bir yaklaşım oldu. Yönetmenimiz Ecem Gündoğdu ve görüntü yönetmenimiz Veli Kuzlu bizi tatmin eden, çok şık bir iş çıkardılar.

ο Birlikte sahne alacak mısınız? Konser takviminiz nasıl?

C.B.: Birbirimizin konserlerinde konuk olup bir kaç kez seslendirdik Yangın Yeri‘ni. Birlikte söylemekten çok keyif alıyoruz, her fırsatta birbirimizin konserlerini basıyoruz bu yüzden.

ο Sırada neler var?

F.T.: Yeni klip çekiyorum.
C.B.: Yeni şarkım üzerinde çalışmaya başladım. Konserlerimiz de aynı tempoda devam edecek.