Ahmet YATĞIN

Do it yourself akımının üreticilerinden sayılan Ezgi Pekel yeni albümü Bizim Gibiler‘i yayınladı. Albümün kayıtlarını evinde yapan Pekel, pazarlama ve tanıtım işini Meypom’a bıraktı. Pekel ile kayıt sürecini ve plak şirketiyle çalışma kararını konuştuk.

ο Yeni yıla, albümünüzle merhaba dediniz. Nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Genel yorumlar; farklı bir havası olduğu, şarkıların ilk dinlemede bile bir melodisinin ya da sözünün akılda kalması… Her şarkının ayrı bir tarzı olmasına rağmen albüm olarak bir bütünlük sağlamaya çalıştık.

ο Albüm kayıtlarını kendi evinizde yaptığınızı öğrendik. Konfor alanınızda çalışmak nasıl bir duygu? Üretimi
destekliyor mu?

Bence içine sinen bir iş yapmanın anahtarı, maddi ve manevi anlamda kısıtlanmamak. Bu bağlamda ev ortamı büyük kolaylık sağlıyor. İstediğin zaman, istediğin kadar kayıt imkanı biz üretenler için büyük lütuf. Tabii bunun olumsuz tarafları da olabiliyor. Yeterli kişisel donanıma ve teknik ekipmana sahip olmadan böyle bir yolda olmak sektörü basitleştirebiliyor.

‘GERÇEKÇİ GELMİYOR’

ο Plak şirketleriyle çalışmayan müzisyenler piyasada lider konumda. Siz plak şirketiyle bir yoldasınız. Bunun size faydası sizce ne olacak?

Plak şirketiyle çalışmayan ve piyasada lider konumda olan müzisyenlerin de aslında arkasında görünmeyen ekipleri var. Bir şarkı, üretenden çıkıp dinleyiciye ulaşana kadar birçok aşamadan geçiyor. Tek bir kişinin her aşamayla doğrudan ilgilenebiliyor olması bana çok gerçekçi gelmiyor. Yapabilen varsa da takdire şayan. Ben müzisyenim; yazarım, bestelerim, imkanım varsa kaydedebilirim. Ama bu işin pazarlama boyutu bence apayrı ve müzisyenin çok da anlamadığı bir konu. Ortak çıkarlarla, iki tarafın da haklarını gözeterek yapılan bir ortaklık benim için daha ideal. Ben de böyle bir ortaklık içinde olduğum için hiçbir şey düşünmeden sadece müziğimle ilgilenebiliyorum.

ο Bizi sırada neler bekliyor?

Sırada klipler var. Kulaklara hitap etmekten öte görsel güzelliklerle bunu pekiştirme isteğindeyim.

ο Son olarak, lise günlüğünüzden ortaya çıkan bir albüm diyorsunuz. Lisede nasıl biriydiniz?

Uyumlu, sakin, içine dönük biriydim. Okul hayatıma hiçbir zaman büyük anlamlar yüklemedim. O zamanki arkadaşlıklarımı özlesem de sanırım bir daha o yıllara dönmek istemem.