Ece ULUSUM

Koca bir nesil televizyonda en sevdiği şarkının klibini yakalamak için dakikalar belki de saatlerce bekledi, kanallar arasında ‘zaplarken’ en sevdiği şarkı çıkınca piyango vurmuş kadar sevindi. Biliyorum, hikayeye fazla romantik girdim ancak bir zamanlar kliplerin ne ifade ettiğini anlatmak istedim. Bugün iki tıkla erişebildiğimiz klipler ve şarkılar, bizi artık farklı ve abartılı içerikler aramaya yöneltiyor. Yani elmalar içinde bikiniyle ılgıt ılgıt dans edilen eski klipler pek bir demode… Dünyada kısa film tadında klipler çıkmaya, hikaye anlatan içerikler üretilmeye başlandı. Türkiye’de de işler oraya doğru gidiyor.

Müzisyen Ersay Üner de kliplerde farklı içerik arayışlarında olanlardan. Yayınladığı Nokta albümündeki şarkıları, dizi bölümü tadında, birbirine bağlayarak kliplendiriyor. Önce Nokta‘ya ardından Selam parçasına bir klip çekti. ‘One shot’ tekniğiyle çekilen klipte Şükran Ovalı da rol aldı. Üner’le hem değişen müzik klip dinamiklerini hem de pop müziği konuştuk.

ο Klipler uzun, masraflı ve emek isteyen projelerdir. Televizyon etkisini yitirdiğinden beri de kliplerin geri planda kaldığı düşünülüyor. Sizin yorumunuz nedir?

Aslında bunu sadece bir şarkı ve klibi olarak görmemek gerekir. Ben kendi şarkılarımı her zaman bir proje olarak görüp bir bütün olarak üzerine çalışmayı ve emek harcamayı seviyorum. Şarkının sözü, bestesi, düzenlemesi kadar klibi, fotoğrafları ve daha birçok alanını bir bütün olarak görerek; bu bütüne göre aksiyon almayı tercih ediyorum. Bu nedenle televizyonun etkisi azaldığından beri klipler benim için geri planda kaldı diyemem. Genel olarak da sektör açısından da geri planda aldığını düşünmüyorum. Dinleyiciler kliplenmeyen albüm şarkılarına nazaran kliplenen şarkılara daha çok ilgi gösteriyor. Bu dünya genelinde böyle. Nokta albümümü üç şarkısını kliplendirerek tamamlayacağız. Selam şarkımızın klibinin ardından devamı niteliğinde Güm‘ün klibini yayınladık. Son klibimiz de Sana mı Yanayım? şarkımıza gelecek.

‘İNANIN MÜMKÜN DEĞİL’

ο Dikkatimizi çekti, klip arabada geçiyor, sürücü koltuğundasınız. Ancak direksiyondayken telefona bakıyorsunuz, emniyet kemeri takmıyorsunuz. Bu gibi detaylardan dolayı size çeşitli yorumlar gelebilir.

Orada dikkat çekmek istediğimiz nokta plan sekans yöntemiyle çektiğimiz klibimizde arabanın nasıl ilerlediğini izleyicilere düşündürmekti. Bu sebeple ilettiğiniz bu detayları klibin içerisinde işlememiz gerekiyordu. Aslında arabayı kullanmıyorum. Araç, klip için yeniden tasarlandı. Bu detayları gösterebilmek adına resmettiğimiz karelerde bu tür küçük hareketlerin kullanılabileceğini düşünüyorum.

ο Şükran Ovalı’nın klipte rol alma fikri nereden çıktı?

Şükran çok eski ve yakın dostum. Klip fikrini kendisine anlattığımda sağ olsun kırmadı ve iki klipte yer aldı. En çok eğlendiğim setlerden biriydi. Yönetmenimiz Bedran Güzel inanılmaz bir iş çıkardı.

ο Besteci, söz yazarı ve vokal kimliğiyle müzik sektörü içindesiniz. Sizin üretim yapmaktan en keyif aldığınız kimliğiniz hangisi?

Birini ötekinden ayırabilmem inanın mümkün değil. Hepsi koca bir hikayenin parçası, hepsi benim hikayemin anlatıcısı… Bir an geliyor söz yazarak bunu dışa vuruyorum, başka bir an oluyor yepyeni bir besteyle. Kimi zaman da sesime bürünsün o hikaye istiyorum ve vokal kimliğimle ortaya çıkıyor.

ο Pop müzisyenlerin magazin figürüne dönüştürülmesiyle müzikleri hakkında konuşması neredeyse imkansız hale getiriyorlar. Hakkınızda yazılmış haberlere gördüm. Bu çizmek istediğiniz müzik kariyerinizi baltalıyor mu sizce?

Herkes mesleği gereği istediği veya istemediği durumlara, kendinden bağımsız gelişen olaylara maruz kalabilir. Göz önünde olan insanlar olduğumuz için ister istemez özel hayatınızla ilgili haberler yapılabiliyor. Hiçbir zaman özel hayatımı açık bir şekilde yaşamadım. Spesifik olarak bir arama yaptıysanız muhakkak özel hayatımla ilgili yazılan haberlere denk gelmişsinizdir ama bahsettiğiniz kadar ilişkilerimle ön planda olduğumu düşünmüyorum.

‘USANMADAN ÇALIŞIRIM’

ο Hayatı çok akışına göre yaşayan birisiniz. Bunun müziğinize de yansıdığını söyleyebilir miyiz?

Evet, bir tarafım dediğiniz gibi ama diğer yanım çok planlı ve titizdir. İşimde çok titizim. Çalışma hayalimdeki kıvama gelene kadar usanmadan çalışırım. Bazen bir anda yazmaya başlar ve 5 dakikada bir şarkıyı bitirebilirim bazen de tam tersi üzerinde çok çalışırım.

ο Pop müziğin dilinden anlayan biri olarak, şu sıra pop türündeki üretim azlığını neye bağlıyorsunuz?

Pop müzik kavramı bahsedilen zaman diliminde popüler olan müzik türü anlamına geliyor. Bu sebeple aslında pop’un bir müzik türü değil, yaşandığı dönemde insanları arkasından sürükleyen, çok talep gören bir kavram olarak düşünmek gerek.

ο Sırada neler var?

Son klibi yayınlayacağız. Sahne çalışmalarına biraz daha ağırlık vereceğiz.