18 Ekim 2019’da Türkiye’de satışa çıkan iPhone 11 serisi telefonlar özellikle video ve fotoğrafa meraklı olanlar için dikkat çekici özelliklerle karşımızda. Size yeni iPhone11 ile neler yapabilirsiniz onlardan bahsedeceğim.

Detaylara geçmeden önce fiyatlarının şimdiye kadar en rekabetçi rakamlar ile belirlendiğini söyleyebilirim. Tabii ki eski günlerde olduğu gibi alınması kolay rakamlar değil. Bunun sebebi aşırı vergilendirmeyle neredeyse telefonun fiyatı kadar vergi ödememiz. Bu sadece Apple ürünlerinde değil, Samsung’da, Huawei’de, Oppo’da da böyle. Tüm şirketler Türkiye satışlarında epey zorlanıyor. En çok zorlanan tabii ki tüketiciler olarak bizleriz.

Dünyada da küçülmekte olan mobil cihaz sektörü Türkiye’de ekstra daralmış durumda. Hal böyle olunca fiyat-performans hat safhada önemli. Üstelik son gelen bilgiler ikinci el telefon piyasasının da epey hareketlendiğini göstermekte. Tıpkı araba gibi alırken de satarken de zarar etmeyeceğimiz telefonları almak istiyoruz. Bunun yanında telefon yenileme sıklığımız da azalmış durumda. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik daralma önceliklerimizi de değiştirmemize sebep olmakta. Bu bilgiler aklımızın bir köşesinde dursun.

‘2019’u Apple iyi kapatacak’

Apple’ın Eylül başında yaptığı yeni ürün lansmanında tanıttığı iPhone 11 serisiyle uzun zamandır kendisinden beklenen özellikleri eklediğini gördük. Ürünü kullanmaya başladığımda ise bu özelliklerin gerçekten teorik değil uygulamada da hayata geçmiş olduğunu gördüğümü söyleyebilirim. Gece modu, geniş açı 4K 60 kare ön ve arka kamera video çekimi ve en çok şikayet alan pil ömrü performansının iyi olması dikkat çeken özellikler. Daha önce Samsung ve Huawei gece modu fotoğraf konusunda başarılı işler çıkarttı ancak video konusunda iPhone ile yarışamamışlardı. Şimdi iPhone11, gece modu ve yüksek video kalitesi ile rakiplerinin daha da önüne geçmiş durumda. Her ne kadar dünyada sektör zorlanıyor olsa da güçlü cihazlar üretmeye, tüketicileri etkilemeye devam ediyorlar. 2019’u Apple iyi kapatacak diyebiliriz.

Huawei’nin Mate30 serisi ürünlerinde Google hizmetlerini kullanamıyor olması markanın en büyük amiral gemisi satışlarını epey olumsuz etkilemiş durumda. Kendi iç piyasasında sıkıntı yaşamasa da uluslararası piyasalarda ciddi darbe yediğini söyleyebiliriz. Samsung’un yüzü amiral gemileriyle pek gülmese de A serisi ile yakaladığı büyük çıkış karlılık ve pazar payı anlamında pozisyonunu korumasını sağladı. Katlanabilir telefonlarını tarih vererek duyurmasına rağmen bir türlü piyasaya çıkartamaması, Note 10 serisinin çelik kasa reklamlarıyla duyurulup sonrasında alüminyum alaşıma dönüştürülmesi global anlamda markayı sıkıntıya soktu diyebiliriz. 2020 tüm markalar için çok zorlu geçecek. Apple yeni seri ürünleriyle yeni döneme iyi başladı.

Güncellemeyle daha iyi hale gelecek

Uzun yıllardır Apple ürünlerini kullanan biri olarak ilk kez, bu yıl çıkan iPhone11 Pro serisi telefon çok büyük yeniliklerle geldi. Ürettikleri en iyi telefonla tüketicilerin karşısına çıktı. Gerçekten yeni özellikler ile inanılmaz keyifli fotoğraf ve videolar çekebiliyorsunuz. Gerçek görüntü sabitleme ve düşük ışık konusunda epey geliştirilmiş yapay zeka destekli fotoğraf çekimleri etkileyici sonuçlar veriyor. Zoom yaparken kameralar arası geçiş minimum hissedilir seviyeye gelmiş durumda, hatta ben birkaç güncelleme ile daha da iyi hale geleceğini düşünüyorum. Bu arada şu anda piyasada tartışmasız en iyi video çekebilen cihaz iPhone11 Pro. Bu konuda mesleğimiz gereği neredeyse piyasadaki tüm ürünleri kullandığım için çok rahat bunu söyleyebiliyorum. Stabilite Apple’ın tüm ürünlerinde benimsediği bir standart. Bilgisayar, saat, tablet her ne üretiliyorsa yüksek sürdürülebilir verimlilik esas aldıkları özellikleri. iPhone kullananların bir diğer avantajı uygulama zenginliği.

Yine özellikle video, fotoğraf meraklıları için o kadar güzel uygulamalar var ki! İnsan durup dururken videographer, fotoğrafçı olmak istiyor. High-Key modu sizi bulunduğunuz ortamdan soyutlayarak bambaşka görünmenizi sağlıyor. Bu özellikle android cihazlarda da vardı ancak performans olarak en iyi sonuçları iPhone 11 Pro’da gördüm diyebilirim. Gece modu ve normal çekimlerde, özellikle video çekimlerinde gerçek görüntü sabitleme kalitesi inanılmaz. Kamera video kayıtta koşturduğunuzda bu özelliğin faydasını net bir şekilde görebiliyorsunuz. Kalabalık ortamlarda video çektiğinizde kameranın karşısında konuşan kişinin sesini duymak bir hayli zordur. iPhone 11 Pro’da kalabalık içinde konuşan bir kişiyi yakınlaştırdığınızda ses saniyeler içinde işleniyor ve çevre sesler silinerek konuşan kişinin söyledikleri net anlaşılır hale geliyor. Pek çoğumuz bu özelliği epey kullanacak ve sevecek.

Yeni iPhone performansı için söylenecek daha çok şey var ancak yerimiz belli. Bu sebeple hazırlayacağım videolar ile bu özellikleri yeri geldikçe sizlere kendi YouTube kanalımdan paylaşıyor olacağım. Merak ediyorsanız kanalıma beklerim. YouTube’a Timur Akkurt yazmanız kanalıma gelmek için yeterli.

via GIPHY

Önümüzde ki ay gündemde özel bir durum olmazsa 2019’da teknoloji ve bilim alanında neler olmuş, 2020’de neler bizi bekliyor onları yazmayı planlıyorum.
1. yaşımızı, Ece Ulusum’u ve ekibini bu şahane dijital dergiyi yayınladıkları, Türkiye şartlarında başarıyla sürdürdükleri için tekrar kutluyorum. Nice birlikte güzel yaşlara BOS!