1990’lar

Hesap makinesinden LEBLEBİ yazan insanoğlu, noktalama işaretleriyle duygularını mı anlatamayacaktı? Chat odalarında doğan bu ifadeler, SMS‘ler sayesinde yaygınlaştı.

🙂 8-D
🙁 😉

1991-1999

Japonlar bu konuda yine farklarını ortaya koydu. Noktalama işaretleriyle yeni ifadeler ortaya çıkardı ancak yapması ve hatırlaması gerçekten çok zordu…

¯_(ツ)_/¯  (-_-) (^_^)

*Dünyada mesajlaşırken bir günde 5 milyar emoji kullanılıyor.

1999

Japon sanatçı Shigetaka Kurita mobil operatörü DOCOMO’nun ilk mobil internet platformu ‘i-mode‘ için 12×12 piksellik 176 emoji tasarladı. Başta amaç bilgilendirmeydi ancak sohbetlerde duygusal alt metin vermek için kullanıldı.

Emoji Emoji Emoji

2005

Microsoft’un MSN yazılımındaki emojilerle, artık harflerle yazışmak demode oldu. Her şeyi emojilerle anlatabiliyordunuz. Klavyenin her tuşuna ya da her kelimeye bir ifade ekleyebiliyordunuz.

Emoji

2009

Kurita‘nın emojilerini birçok teknoloji firması arakladı. Ardından Unicode Consortium ile Apple mühendis, Yasuo Kida ve Peter Edberg 625 emoji daha tasarladı. Bu sefer daha cool ve hareketli.

Emoji

 

2011

Apple iOS’a bir emoji klavyesi ekledi. 2 yıl sonra da Android‘ler ekledi. Bu, insanların doğrudan kendi telefonlarındaki bir klavyeden emojilere erişmelerini sağladı. Emoji sayısı da günbegün arttı.

emoji

2014

Dijital çağın dili olarak ortaya çıkan emoji, çalışan kadınlar ya da siyahiler için hiçbir kelime içermediği için büyük emoji siyaseti başladı.

siyah emoji

2015

Unicode, farklı ten renkleri ve daha çok ‘şey’ yapan daha fazla insan içeren ilavelerle emojiyi çeşitlendirmeye yönelik ilk büyük adımını attı. Cinsiyetten bağımsız emoji, engelli insanları temsil eden emoji gibi seçeneklerle yelpazesini genişletme yolunda çalışmalara başladı.

iki erkek emojisi

2017

Bu sene gelen güncelleme ile deniz kızları, vampirler gibi efsanevi yaratıkların dışında yemek, hayvan ve mimik alternatifleri geliştirildi. Daha da önemlisi başörtüsü giyen kadın ve cinsiyet ayrımı gözetmeyen emojiler sayesinde dil, din, ırk ayrımı dijital olarak da ortadan kaldırılmış oldu.

Deniz kızı erkek emojiEmojiler popüler oldukça ünlü isimler kendi emoji markalarını üretti. Onlardan biri de KIm KardashIan!

Kimoji

2018_v2

Iphone X‘un yüz tanıma sistemini kullanan Apple’in animojisi sayesinde emoji yeniden şekilleniyor. Herkes kendine özgü animojisini üretebiliyor. İstediği mimikleri de kütüphanesine ekliyor. Üstelik görüntülü konuşmalarda bu animojiyi kullanabiliyorlar.

Iphone X animoji

2018

Gri ve kızıl saçlı ifadelerin yanı sıra nazar boncuğu gibi merakla beklediğimiz kültürel simgeler hepimizi sevindirdi. Kelime haznesinde yapılan bu duyarlı iyileştirmeler emojinin nereye gittiğinin de en iyi göstergesi!

Nazar boncuğu emojisi

2019

Güncellenecek emojilerin birçoğu engelli insanlar için semboller sunan kapsayıcılık temasında buluşuyor. Çift emojilerinde kullanıcıların her iki insanın ırkını ve cinsiyetini seçmelerine izin verecek yeni güncellemenin örneklerinden bazıları şu şekilde:

engelli emojisiçeşitli ırk el emojisikadın kıvırcık saç emojisi