Uğur Nazilli
@ugurnazilli

1980’lerin sonlarına doğru tüm dünyaya yayılmaya başlayan tekno müzik tutkusunun Türkiye ile tanışması aslında biraz daha sonralarda oldu. İlk olarak İngiltere ve Almanya’nın rave etkinliklerinde underground bir şekilde gün yüzüne çıkan bu müzik türünün bizdeki ilk isimlerimden biri de yaptığı işlerle kendi kitlesini oluşturan Ferhat Albayrak.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Ferhat Albayrak (@_ferhatalbayrak)’in paylaştığı bir gönderi ()

TURNTABLE KULLANABİLEN BİLEN İŞ İNSANI

Albayrak, Saint Michel Fransız Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi İktisat’ı, belli bir süre sonrada SMM’sini Harvard’da bitiriyor. Saint Michel Lisesi’nde okurken Ferrari tutkusu ağır basıyor ve Ferrari’nin Türkiye’deki distrübütörü Zeytinoğlu’unda 17 yaşında Ferrari satmaya başlıyor. Henüz liseye giderken profesyonel iş yaşamına ayak basan Ferhat Albayrak, üniversiteye girdikten sonra da başarılı bir şekilde iş hayatına devam ediyor. Fer&Mas’tan sonra 2014 yılından 2019 Nisan’a kadar ise kariyerine S&S Motors’da sürdürüyor. Şu an ise kendi projesi ve kurucusu olduğu Minoto’nun CEO’luğunu yapıyor. Aynı zamanda DJ’lik ve prodüktörlük yapan Ferhat Albayrak, Jeton Records’un kurucusu. Yani anlayacağınız iki hızlı yaşama sahip. Bunun nedenine gelirsek; gündüzleri otomotiv sektöründeyken, geceleri ise siyah tişörtünü giyip, DJ kabininin başına geçip kitlesini mükemmel tekno sound’larıyla başka bi evrene taşıması.

Aslında bu iki iş adrenalini ne kadar çok sevdiğini ortaya koyuyor. Hızlı arabalar ve Tekno 1996 yılında otomobil tutkusunun yanında elektronik müzik tutkusunu da dizginleyemeyen Ferhat Albayrak, profesyonel DJ’lik kariyerine Beyoğlu Next’te başlıyor. Kariyeri için en büyük adımlardan biri ise Carl Cox’un 21 ülkede yayınlanan Global Radyo Show’uyla oluyor. Yaptığı 30 dakikalık miks dinleyenler tarafından oldukça ilgi görüyor ve başarılı bulunuyor. 2009 yılında ise kendi plak şirketi olan Jeton Records’u kuruyor.

Ferhat Albayrak bir röportajında ise şimdiki kariyerini DJ – Mag Beatport Top 100 DJ 2018 sıralamasında birinci olan ve Mixmag dergisi tarafından son 25 yılın en iyi DJ’i olarak geçen Carl Cox’a borçlu olduğunu ifade ediyor. Albayrak yaptığı işle Global Gathering UK Londra’da ve İspanya Space İbiza’da çalan ilk Türk DJ olarak tarihte yerini alıyor. Carl Cox’un sınırlı sayıda basılan King Of Clubs: Six Years at Space’ toplama albümünde Let the Game Begin isimli parçasını vererek uluslarası sahnede adını duyuruyor. 2009 yılında İbiza’da Carl Cox’la setin başına geçen Ferhat Albayrak, aynı yılda Cox’un İstanbul performansında tekrar onunla seti paylaşıyor. Richie Hawtin’den, Carl Cox’a, Dubfire’den, Deadmau5’a kadar dev isimler onun parçalarını setlerinde çalıyor ve Beatport Tekno’da ana sayfada yer alıyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Ferhat Albayrak (@_ferhatalbayrak)’in paylaştığı bir gönderi ()

Jeton Records

Geçtiğimiz Eylül ayında ise kurucusu olduğu Jeton Records’la 10 yıl aradan sonra Carl Cox’u tekrar Türkiye’ye getirip, elektronik müzik tutkunlarına müthiş bir müzik ziyafeti sundu. Cox da Albayrak’ı seviyor. Keza onun için “Gelecekteki en heyecan verici DJ ve prodüktörlerden biri” olarak söz ediyor. Aslında Jeton Records bunu ilk kurulduğu 2009 yılından itibaren yapıyor. Ferhat Albayrak dünyaca ünlü büyük DJ’leri Jeton Records aracılığıyla Türkiye’ye getirip, Türkiye’deki elektronik müzik tutkunlarının da farklı ve büyük isimlerin performansını deneyimlemesine olanak sağlıyor. Şüphesiz Jeton Records aracılığıyla Türkiye’ye gelen dev isimlerde en büyük pay Ferhat Albayrak’ta.

Kendini hep geliştiren, hayallerinin peşinden giden ve müziğini yurt dışının büyük organizasyonlarında paylaşan Albayrak, orada kurduğu kontaklarla dev isimlerin Türkiye’yi konser listelerine almasına olanak sağlıyor. Aynı zamanda Jeton Records plak şirketi aracılığıyla yeni yeteneklerin isminin duyulmasına da yardımcı oluyor. Bütün bu hareketli yaşamın yanında 2004 yılından başlayarak Birol Giray ve Can Tanca’nın kurduğu 93.7 FG’de performanslarını yayınlamaya devam ediyor.

Küresel olarak kendini geliştiren ve ritimleriyle dünyanın sayılı organizasyonlarında adını duyuran Ferhat Albayrak Türkiye’de elektronik müzik denildiğinde ismi aklınıza gelecek sayılı isimlerden biri. Eğer şu ana kadar bir performansını dinlemediyseniz, en yakın zamanda gerçekleşecek etkinliğine bir bilet alın derim.