Ahmet YATĞIN
ayatgin@hayhuy.co

Son yıllarda kendimizden filizlenen değerlerin az sayıda olması ve küreselleşen dünyadaki piyasaların acımasız tavrı hayıflanmamıza sebep olurken birileri illa çıkagelir. En azından bu ülkede hep böyle olmuştur. Onlardan biri de ortaya koyduğu tekliler ve yepyeni albümüyle ismini sıkça duymaya başladığımız ve uzun bir süre daha duymaya devam edeceğimizi hissettiren Melisa Uzunarslan. Müzisyenle yeni albümü, kemanla ilişkisi, sanat görüşü, güzelliğe bakış açısı ve dahası hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

Beğenmeniz beni mutlu etti. Açıkçası albümün çıkışı yılbaşı günlerine denk geldiği için insanlar yeni yeni fark etmeye başladı. Şimdiden favori şarkıları olmuş, “Her sabah işe giderken tekrar tekrar dinliyorum” diyenler çok.

  • Sizi albüm çıkarmaya ne yönlendirdi?

Kurgu olmayan hikayeler duygulara daha çok hitap ediyor. Bu yüzden albümde yaşadığım şeyleri anlattım. Anlatacak çok şeyim vardı ve beni sevenlere 3 tekli yetmemişti.

  • Müziğe piyanoyla başlayıp kemanla devam ettiniz. Bu iki enstrümanı nasıl yorumlarsınız?

Kemanda sadece yay tutuşunu ve düz ses çıkarmayı öğrenmeniz 1 sene sürebiliyor. Öğrenmek isteyenlere tavsiyem sabırlı olup hocalarını dinlemeleri ve egzersiz yapmaları. Piyanonun ses çıkarma kısmı biraz daha kolay ama sadece bu kısmı kolay. O yüzden çocukların hevesini ilk zamanlarda daha az kırıyor.

  • Keman sizin hayatınıza ne kattı?

Kemanla olan ilişkim hiç kirlenmeyen bir aşk hikâyesi gibi. Hayatımı kurtardı.O anda kalmayı öğretiyor size; sabrı, emek vermeyi, karşılığını almayı, disiplini, sevgiyi, konsantrasyonu. Elimde keman, kalbimde müzik olduğu sürece kendimi amaçsız hissetmeyeceğim.

  • Şarkı söyleme hikâyenizden bahseder misiniz?

Sezen Aksu’nun beni teşvik etmesi ve ardından Teoman’ın benden geri vokal yapmamı istemesiyle başladı her şey. Sesle ruhun bağlantısı beni çok etkiledi. Doğru ses çıkarmak, doğru nefes almak ve kendi bestelerinizi, sözlerinizi yazmak; eksik olan her şey tamamlandı. Artık ifade olarak çok güçlüyüm.

  • Aşk ve yalnızlık temalı şarkılarınızı iyileşmek için mi yazarsınız, iyileştiğinizde mi?

Yazarken iyi olmuyorum. Bir farkındalık anı gibi oluyor. Karşımdaki insana asla söyleyemediğim, bir türlü kuramadığım iletişimi kuruyorum. Ya da bitmeyen bir ilişkiye veda edebiliyorum. Varoluşsal sıkıntılarımı, yalnızlığı, gerginliğimi anlatıp milyonlarla paylaşma cesaretini bulmak beni güçlendiriyor.

  • Herkes güzelliğin peşinde koşarken siz güzelliğinizle ön plana çıkmaktan rahatsızsınız. Bunun sebebi nedir?

Kadın hakları, emeğe saygısızlık, eşitsizlik gibi birçok sebepten geliyor bu tavrım. Önemli bir ekibe keman çalmam için davet edilmiştim. Birine şarkının trafiğiyle ilgili soru sorduğumda ”Boş ver ya sen dursan yeter güzellik” dedi. Beni meslektaşı olarak görmedi, çok üzücü. Benim bir diğer amacım kadınlara, gençlere örnek olabilmek.

  • Sırada neler var?

Konserler! Önce albümün lansman konseri ve festivallerde müzikseverlerle buluşmamız olacak. Sonra oda müziği eserlerimden oluşan bir klasik müzik albümü. Albüme 5 klip çekeceğim. Ben çok çalışkanım kimseyi bekletmem.