Zeynep Beşerler
zbeserler@hayhuy.co

Rap müzik dünyasının önemli isimlerinden Ege Çubukçu yepyeni single’ı BADD’ trip’le karşımıza çıktı. Ege Çubukçu ile kariyer hayatını, yeni single’ını ve bizleri bekleyen sürpriz projesini konuştuk.

❏ Yeni şarkı için tebrikler, bize ortaya çıkış sürecini anlatır mısın?

Yeni şarkı BADD’ trip. Derya albümünün sonrasında yazılan parçalardan biri. Kendi kendine ortaya çıktı biraz da. 2019 yılında dinleyicilere sözüm vardı çok fazla ara vermeyeceğim müziğe diye o yüzden biraz daha farklı hazırlanmıştım. Derya albümünün devamı gibi zaten, o yüzden albüm kapağında Derya-Ege Çubukçu diye yer alıyor.

❏ İlham aldığın unsurlar neler oldu bu şarkıda? “Yayılıyor ateşler, düşünceler suç işler” derken bizlere neyi anlatmak istiyorsun?

Dinlerken aklınızda ortaya çıkmış olan duygu ve düşünceyle oynamamam gerektiğini düşünüyorum. Sözleri paylaşıyor olmamın sizin hayal dünyanızdaki, duygu ve düşüncenizdeki şeyleri değiştireceğine, büyüyü bozacağına inanıyorum.

❏ Şarkılarında kendi hayatımdan ilham aldığım dediğin var mı?

Şu an İzmir’de yaşıyorum, evime geri döndüm. Ondan önce yaklaşık 12-13 sene metropolde yaşadım. Başka bir hayatla geldim İstanbul’a, kariyerimin de başlarıydı. Pek çok şeyi yaşarken öğreniyordum. Ne yapmak istediğimi, bu zamana kadar neleri doğru, neleri yanlış yaptığımı düşündüm. Aslında ilham demek yanlış olur ama kendi hayatımdan örnek almaya çalıştım.

❏ Derya albümü de bir değişim olduğunu gösteriyor sende. O albümle beraber Derya gitti ve Ege geldi. Ruhen değişimin tamamı yansımış mıydı bu albümde?

Derya benim ailemin, yakın çevremin kullandığı bir isimdi. Çemberin dışındaki insanlar Ege olarak bilirlerdi. Takma ad kullanmadan müzik piyasasına girdim. Bu sefer de olduğum isim olmadığım birine dönüşmeye başladı. Bu yargıları kırmak için ben sadece Ege Çubukçu’dan ibaret değilim ben Derya’yım da gel sana onu tanıtayım dedim Derya albümünde…

❏ Müzik hayatına lise yıllarında amatör olarak başladın, yükseliş sürecinde yaşadığın sıkıntıları içinden attığın Kanatlanıp Uçacaksın şarkısının sözleri yeterli mi?

Kısa ve öz geliyor bana. O şarkıyı yazarken ikinci bir bölümü yazılabilirdi ama ilk kısımda anlatmak istediğim her şeyi anlattım o yüzden yazmadım. Sürenin bir önemi yok, ben müziği matematik için yapmıyorum.

❏ Birçok ünlü isimle düet yaptın. Düet yaptığın isimler arasında Ayşe Hatun Önal, Pamela gibi tamamen farklı tarzda olan isimler de var ve bu isimlerle yaptığın düetler kariyerinin en dikkat çeken parçaları arasında yer aldı. İleride buna benzer projelerle karşılaşma olasılığımız var mı?

Çok yakın zamanda karşınıza çıkacak. Derya şarkısını dinledik işte BADD’ trip’te. Şimdi de bir Ege Çubukçu şarkısı dinleteceğiz Temmuz ayında. Hem de düetli gelecek, ben de çok özlemiştim. Bir süredir mutlu şarkı yazmıyordum, o yüzden mutlu bir şarkı yazdım.

❏ Yakın bir zamanda düet gelecek dedin ama albüm gelmeyecek mi?

Albüm yakın bir zamanda geldi aslında, 5 ay önce çıktı. Dinleme alışkanlıklarına bakınca tek bir şarkının ön plana çıktığını gördüm. Çoğu albümde görüyorum, sadece kendi albümüm için değil. Hikayenin öneminin olduğu playlistler çıkarmayı hedefliyorum.

❏ Kliplerinde tek bir kadrajdan çekim var, bazen de sadece tek bir unsur yer alıyor. Bunun özel bir sebebi var mı?
Fikir benden çıktı ama No Flat ekibiyle çalıştım. Derya albümü çok naif, samimi bir albüm. Görsellerin albümü anlatacak derecede basit tutmak istedik. Şarkının modu neyi anlatmak istiyorsa, ipucu verebilecek bir görsel olsun, o hikayenin devamını izleyici kursun dedik.
❏ Şehirden aldığını şehre geri veren program olarak duyurduğun Şehrin Azizleri radyo programıyla Türkiye’deki rap kültürünün belgeselciliğini yaptın bence…

Ben mesleğe radyoculukla başladım. Radyoda elimde öyle bir stüdyo varken bunu müzikle beraber değerlendirme şansım oldu, müzikal kariyerim de hızlandı. Radyo benim için sonra geride kalmaya başladı müzik kariyerim başlayınca. Açık Radyo’da Ömer Madran’ın da desteği ve isteğiyle başlamıştım. Rap müzik camiasını birebir tanıma fırsatım oldu. Hiphop kültürü adına ev sahipliği yapma şansım oldu.

❏ Hayalini kurduğun bir ödül var mı?

Umrumda değil. Yüz bin tane ödül alsam da hiç içimden geçmeyen şarkılar yaparsam ödülün ne anlamı kalır ki…