Dört X Dört, 8 yıllık suskunluğunu MEYPOM etiketiyle Belki albümüyle bozdu. Grubun üyeleri; Deniz Tuzcuoğlu, Burhan Azemi, Burak Tozkoparan ve Alp Tiner sorularımızı yanıtladı.

  • Neden bu kadar ara verdiniz?

Burhan: Grup dönüşüm yaşadı. Müzikal detaylar ve sound açısından taşlar yerine oturdu. Burak ve ben gruba katıldığımızdan beri çok aktif bir sahne tempomuz var. Doğru zamanı beklemiş olduk ve tamamlanması zaman aldı.

  • Albümdeki şarkılara nasıl karar verdiniz?

Burhan: Ortada üretken bir grup varsa albüm fikri kendiliğinden doğuyor. Kendi aramızda ilk iki albümde yer alan birkaç şarkının farklı alternatifleri nasıl olabilir diye konuşup bir şeyler deniyorduk. En başından beri bu yeni bestelerin demo kayıtlarını oluşturup birbirimize gönderiyorduk. Derken Belki çıktı ortaya.

  • Bu albümün yıllar sonra nasıl hatırlanmasını istersiniz?

Deniz: İnsanlar albümlerimizi hayatlarına katarak dinliyor. Belki de böyle olsun isteriz.

  • Konser öncesi ne gibi uğurlarınız var?

Burhan: Sahneye çıkacağımız günlerde enerji çok önemli. Bu yüzden konser günü sabahından itibaren hem kondisyon hem de psikolojik olarak kendimizi sahneye hazırlıyoruz.

  • Grup misyonunuzu nasıl açıklarsınız?

Deniz: İlham verici olmak. Bu her anlamda; müzikal, sahne duruşu ya da hayattaki duruşla olur. Örnek olup birilerini bir şey yapmaları için ateşleyebilmek bizim için çok önemli. Misal bu albümün Hasan Tahsin’i Oyun Kampta projesi fikir annesi Belma Atakan’dır. Ben öyle mi yapsam böyle mi yapsam diye kendimi yerken “Denemeden elinde ne olduğunu bilemezsin” dedi ve albüme ilk adımı atan aramayı yapmamı sağladı.

  • Yeni müzik grupları, pop müziğin hegemonyasını bir türlü yıkamıyor. Bu durum hakkında neler söylersiniz? Yıl 2019 ama rock müzik pek çok insan tarafından üvey evlat olarak görülüyor. Bu sizi rahatsız ediyor mu?
Burak: Etmez olur mu? 17 yaşımdayken t-rock inanılmaz bir yere sahipti hatta ben Dört X Dört’ün ilk albümünü davulla çalardım. Artık saf rock yapan Türk grubu bulmak güç. Fikrim, rock n’roll müzik Türkiye’de eski gücüne kavuşacak. Dünyada birçok genç inanılmaz gruplar kurup, rock n’roll ruhunu geri getiriyor.
Alp: İnsanlara değişik bir şey sunarsanız bu sevilir. Bunu dünyadaki çoğu rock grubu yapıyor. Türkiye’deki rock grupları olarak öğrenmemiz gereken daha çok şey olduğunu düşünüyorum. Çok özel ve görülmemiş bir şey çıktığında kimse ona üvey evlat muamelesi yapamaz.
  • Burak, hem oyunculuğu hem de müzisyenliği bir arada yürütmek zor mu?
Burak: İkisi de benim mesleğim, ikisini de ayrı ayrı çok seviyorum. Zorlanmıyorum. İkisi de dengede ve aynı çabayla çok iyi gidiyor.
  • Albümünüz, İstanbul seçimlerinin tartışıldığı bir döneme denk geldi. Bu durum sizi nasıl etkiledi?
Deniz: Bence her şey çok güzel olacak.
  • Sıradaki projeleriniz neler?
Burhan: Var gücümüzle çalışmaya, üretmeye ve sahne almaya devam edeceğiz. Motivasyon kaynağımız ise bizi konserlerimizde yalnız bırakmayan dinleyicimiz. Onlar var oldukça biz de var olacağız.