Yıl 2010, yer kültürün ve dolayısıyla sanatın dünyadaki en renkli yerlerinden İstanbul, kültür ve sanatın bu şehirde kalbinin attığı yer Beyoğlu. 1997 yılında etkinliklerine başlayan Borusan Sanat, etkinliklerini daha geniş bir skalaya yaymak ve hem sanatçılar hem de sanatseverlere farklı bir deneyim sunmak için İstiklal Caddesi’nde Borusan Müzik Evi’ni açar.

Açılışı İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti olduğu yıla denk gelen mekan, ilk üç yılında yoğun bir programla yeni müzik, dünya müziği, caz ve disiplinlerarası performanslara odaklanarak kentin giderek hareketlenen sanat yaşamına katkıda bulunuyor. Açıldığı günden bu yana özellikle yeni müzik alanında gerçekleştirdiği etkinlikleriyle Borusan Sanat’ın klasik müzik ve çağdaş formlarını destekleme ve yaygınlaştırma amacına büyük ölçüde katkı sağlayan mekan 2014 Kasım’ında Borusan Sanat’ın merkezine dönüşüyor. Berlin kökenli sanat kurumu RadialSystem V ile sürdürdüğü New Sounds of Berlin and Istanbul ve XJAZZ Istanbul etkinliklerini başarıyla yürüten Borusan Müzik Evi’nin Kod Müzik’le gerçekleştirdiği Nova Muzak Serisi ise başlı başına bir hikaye.

UÇUK ‘BİR KEŞKE OLSA’

Kod Müzik Kurucusu Necati Tüfenk Nova Muzak serisi için, “1998’den beri birçok konsere imza atsak da İstanbul’daki eksikliğin farkındaydık” diyor. Üstelik yelpazeleri oldukça genişti, indie rock’tan ana akım caz ve elektronik gibi birçok türe kadar uzanıyordu. Bahsi geçen eksiklik ticari kaygı taşımayan, sanatsal içeriğin ön planda olduğu sıcak ve samimi bir sahne. “Hatta bu konserleri bir seriye dönüştürüp birbirinden ayrı gibi duran müzikal gelenekleri Türk dinleyicisiyle buluşturmak da doğal olarak bir sonraki adımdı.” Keşfetme arzunuzu doyuran, nitelikli bir konser dizisi böylece başlıyor.

Bir gün CRR’den ayrılan Kerem Tüzün’den telefon geliyor, “Abi kafandan geçenleri yapabileceğin bir yer var” deyip Borusan Müzik Evi’nin sahnesini gösteriyor Tüfenk’e. CRR’de birlikte çalışmış ve büyük işlere imza atmış iki isim kendileri. Ardından şu anki Borusan Contemporary Müze Direktörü ve Borusan Müzik Evi eski müdürü Yağız Zaimoğlu’na yönlendiriyor Tüfenk’i.
Zaimoğlu’yla Tüfenk sohbet ediyorlar. Tesadüf o ki Zaimoğlu’nun da içinden geçenler farklı değil. “Nova Muzak fikri, sevgili Necati’yle sohbet ederken ‘uçuk bir keşke olsa’ düşüncesinden ortaya çıktı; kelime anlamından bağımsız olarak bizim için ‘yeni’ ve ‘heyecan’ demekti” diyor Zaimoğlu ve sözlerine devam ediyor…

BİR ALTERNATİF SERİ

“Nova Muzak, Borusan Sanat gibi adı klasik müzikle özleşmiş bir kurumda alternatif, çoğu zaman deneysel bir müzik serisi demekti.” O fikir, Necati Tüfenk’in 5 Kasım 2011’deki Murcoff konseriyle vücut doğup gelişiyor ve büyüyor. Serinin sadık kitlesi de böyle doğuyor. “Nova Muzak’ın anlamı benim için çok başka” diyor Yağız Zaimoğlu ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor.
Borusan Müzik Evi, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve Borusan Quartet Müdürü Aydın Dorsay yönetiminde daha da büyüyen seri 8 yılda aralarında Alva Noto, Hauschka, Robin Guthrie, Murcof, Grails, William Basinski, Ruinstam 30’uncu konserine ulaştı. Alva Noto, Hauschka, Robin Guthrie, Murcof, Grails, William Basinski, Ruins gibi isimlerinde olduğu 58 sanatçı ve grupla tam 30 konser verildi. Nicelerine…

29
Gerçekleşen Nova Muzak konseri sayısı

58

Bu konser serisinde sahne alan grup/sanatçı sayısı

200
Performans sergileyen müzisyen sayısı

2000
Konserleri duyurmak için bastırılan poster sayısı

9
Etkinlik serisi dokuz yıldır devam ediyor.

Published On: 1 Nisan 2019Categories: PanoTags: , , , , , , ,