Ece ULUSUM
@eceulusum

Zaferlerim, Kahpe, Gitti Gider, Yalanlar, Tomorrow Is Another Day… Büyük ihtimalle hangi albümden söz ettiğimizi anladınız; 2004 İstanbul. O zamanlar rock müziğin çok aktif olduğu ve dinleyicinin şarkılar arasında kaybolduğu bir dönem. Ancak Demir Demirkan şarkı sözleri ve besteleriyle hızla diğerlerinden sıyrılarak rock müzik tarihine iz bırakarak önemli bir başarı elde etmişti. Rock müzisyen bu albümü çıkaralı tam 15 yıl olmuş. Az zaman değil, bugün hâlâ haykırarak konserlerde eşlik ediliyor, adeta dünmüş gibi.

Demir Demirkan bir konserinden sonra menajeriyle sohbet ederken harika bir proje yapmaya karar veriyor. 2004 İstanbul’un 15’inci yılı kutlama turnesi! Konserli kutlama, en iyisi… Bu ay başlayan turne önümüzdeki yıl da devam edecek. Turnenin detaylarını Demir Demirkan anlattı.

Albüm yıldönümü turneleri Türkiye’de pek yapılmıyor, çok sevindik! Bu projenin ortaya çıkma hikayesi nasıl oldu?
Biz de çok sevindik! Proje çok hızlı ve biraz da geç gelişti. Yaz başında Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ile yaptığımız bir konserden sonra menajerimle 2004 İstanbul’un 15’inci yılı olduğunu konuştuk ve bunu kutlamak istedik. O zaman turne yapmaya karar verdik.

2004 İstanbul ilk albümünüz değil. Elbette Türk rock dünyasında önemli bir yeri var ancak bu albümü seçme nedeninizden söz eder misiniz?
İlk defa bir plak şirketi ve dayatmaları olmadan yaptığım albüm, bu albüm. Başarısı da ortada… Bu bir zaferdir ve hep kutlamak gerek.

‘ÖZEL BİR TASARIM YOK’

Turne takvimindeki şehirleri neye göre belirlediniz? Kasım ayında devam edecek mi?
Turne fikri çok hızlı geliştiği için mekan ve tarihleri belirlemek için az zaman vardı. Açık tarih ve lojistiği uygun yerleri seçtik. Eskişehir, Ankara, Çorlu, Tekirdağ, Edirne, Kocaeli ve İstanbul olmak üzere 7 konser var bu etapta. Bir sonraki etap şubat ayında olacak. Kalan şehirlerin hepsine gitmek istiyoruz. İzmir, Bursa, Adana, Antalya kesinlikle gitmek istediğim yerler. Şubat ayında albümün 16’ncı yılı olacak ama biz yine de 15’inci yılını kutlayacağız!

Bu turneye özel bir sahne tasarımı olacak mı? Ya da şarkılarınızı farklı versiyonlarla çalacak, doğaçlamalar yapacak mısınız?
Sahne dekoruyla ilgili özel bir tasarım yok. 2004-2007 yıllarında benim konserlerin herhangi birine geldiniz mi bilmiyorum. Ama bütün fikir neresi olursa olsun, büyük küçük, yakın uzak her yerde ter ve kanımızın son damlasına kadar çaldık. Yine öyle yapacağız! Önemli olan dekor, ışık, makyaj, kostüm değil. Önemli olan çalmak… Ama öyle böyle değil, son defaymış gibi çalmak, duyguyu paylaşmak, izleyicimin gözünün içine bakıp şarkıları söylemek. Şarkılar bizi nereye götürürse oraya gidip, doğaçlamaya da izin verip neyimiz varsa sahnede bırakıp ayrılacağız bu şehirlerden tekrar dönene kadar.

2004 İstanbul’da değiştirmek istediğiniz altyapılar, eklemek istediğiniz kısımlar var mı?
Bir daha mikslemek isterdim ama kanal kayıtları ve bütün dosyalar kayıp…

Playlist’iniz hakkında ufak ipucu verebilir misiniz?
2004 İstanbul’un tamamını çalacağız en başta. Ardından da Rüzgar’dan Aştan Öte’ye kadar çoğu şarkıyı çalacağız. Son albüm Elysium In Ashes’den de çalma ihtimalimiz var.

‘TEMELDEN BAŞLASIN’

Eskiden müzisyenler turnelere tur otobüsle giderdi. Gazeteciler eşlik eder, otobüs yolculuklarından şarkılar ortaya çıkardı. Siz turu nasıl yapacaksınız?
Eminim bir ya da iki aracımız olacak. Gittiğimiz şehirlerdeki otellerde kalacağız. Zaman olduğu kadar şehirleri gezmeyi de düşünüyorum. Daha anlatırken heyecanlandım! (Gülüyor.)

Instagram’da 20 günlük turne macerası öncesi oğlunuzla bir fotoğraf paylaştınız. Onu bir tura götürdünüz mü ya da götürecek misiniz?
Henüz bir tura katılmak için çok küçük. Ona sorsanız dünden razı tabi. Biraz büyüsün roadie yapacağım onu. Temelden başlasın! (Gülüyor.)

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

⚡⚡demirdemirkan⚡⚡ (@demirdemirkan)’in paylaştığı bir gönderi ()

Yurt dışında rock müzisyenlerin enstrümanları sergilenir, çeşitli açık arttırmalar yapılır. Sizin böyle bir projeniz olur mu ya da size teklif edilse katılır mısınız?
Böyle bir fikrim vardı ama fikir olarak kaldı. Bağış yapmak için açık arttırma yapmak istiyorum.

Son zamanlarda rap müziğin muhalifliği konuşuluyor. Kimileri de “Rock müzisyenler bugüne kadar ne yaptı” gibi yorumlarda bulunuyor. Sizce müziğin illa muhalif olmak gibi bir misyonu olmalı mı? Bu tarz yorumlar hakkındaki düşünceleriniz neler?
Ben bu tartışmayı bilmiyorum ama eminim bir amacı vardır ya da umarım bir amacı vardır. Ben rock yelpazesinin ‘protest’ tarafında durmuyorum, bunu orada olanlar daha iyi açıklar sanırım. Şimdi düşündüm, aklıma geldi, tam da bilmiyorum ama rap müzik tarzının tamamı mı protest? Yani müziğinde başka konuları işleyenler yok mu…

Dünyada rock müziğin altında birçok alt tür var; glam, endüstriyel, art, surf gibi. Türkiye’de rock müzisyenlerin sound’ları farklı da olsa hepsini rock diyerek geçiştiriyoruz gibi hissettiğimiz oluyor. Sizce böyle kategorilerin müzisyenler açısından bir değeri var mı?
Bu kategoriler piyasa için işliyor sanırım ama “Bir müzisyen yola çıkarken kendine bir tarz seçmeli mi yoksa içinden geldiğini yapıp bunun hangi kategoriye düştüğüne piyasa mı karar versin” diye temel bir soru sorabiliriz.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

⚡⚡demirdemirkan⚡⚡ (@demirdemirkan)’in paylaştığı bir gönderi ()

Turnenin yanı sıra dinleyicilerinize yeni havadisleriniz var mı?
Kasımda yeni single geliyor! Daha sonra da Şubatta bir tane daha. Yine Şubat 2020’de bir turne daha olacak.

 

Demir Demirkan Konser Programı


16 Ekim If Performance Hall Eskişehir
17 Ekim 6:45 KK Ankara
18 Ekim Pikap Sahne Çorlu
19 Ekim Pikap Sahne Tekirdağ
23 Ekim Pena Edirne
24 Ekim Hayal Kahvesi Kocaeli
25 Ekim Moda Kayıkhane İstanbul