Zeynep BEŞERLER

Brezilya’nın samba tınıları, soul ve caz tınılarını birleştiren bir ekip Da Lata. Chris Franck ve Patrick Forge ikilisinin öncülüğünde 25 yıldır devam eden topluluk, zaman zaman aralar verse de sahnedeki özgün yerini bırakmadan sürdürüyor. Geçen ay yeni albümleri Birds’ü yayınladılar. Franck’le müzikal yolculukları üzerine konuştuk.

ο Albümler arasında birkaç yıllık aralar veriyorsunuz. Neden?

Evet, bazen ara açılıyor. Farklı müzikal projelerdeyim, tüm zaman ve enerjimi alıyor. Albümlerin bir anlamı olmalı, yeterli vakte sahip olmalı, kalbinizle ilgilenmelisiniz. Zamanının geldiğini düşündüğümde albüm yapıyorum. Bir de, üç çocuğumla zaman geçiriyorum.

ο Albüm adını son şarkıdan almış.

Kuşlar özgürlüğü, doğayı ve ilhamı da temsil ediyor.

ο Özellikle Fabiola’dan beri albüm kapaklarınızda belirgin bir tarz görebiliyoruz. Hikayeleri nasıldı?

Evet, son iki albümün çizimleri daha özeldi, hayatın zor zamanlarında çıktılar çünkü. Fabiola albümü içine dönmek ve hayatın zorluklarına karşı atılabilmekle ilgiliydi. Lewis Heriz’in yaptığı albüm kapağı da bunu destekledi. Birds’ün kapağıysa Milton Glazer’ın işlerinden ilhamla oluştu. 70’ler, retro bir havası olsun istedik, müzik tarzımızı da o zamanlara dayandırıyoruz keza. Swifty tasarladı.

ο Sanatçıyla iş birliğiniz çok. Farklı insanlarla çalışmak size ne katıyor?

Da Lata albümlerinde ismi geçen sanatçılar önceki yıllarda tanıştıklarım aslında. Kaynaştıkça iş birliği konuşup karşılıklı olarak ilham bulacağımız bir şeyler bulabiliyoruz. İşin hem bizim hem de iş birliği yaptığımız sanatçı için bir şey ifade etmesi kıymetli. Tanıştığımız çok sayıda yetenekli sanatçı olduğu için şanslıyız!

ο Yine Türkiye’de çalsanız ne bekleyebiliriz?

Tekrar Türkiye’de çalmayı çok isteriz. Birkaç kez oradaydık, harikaydı. Seyirci çok kucaklayıcı.