Geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yazılı bir açıklama geldi. 200 yıldır müzik yapan, dünyanın en köklü orkestraları arasında gösterilen Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası‘na yeni bir atama olduğu duyuruldu. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın Şefi Rengim Gökmen’in görev süresi doldu. Bunun üzerine şefliğe 2017 sezonundan beri yardımcı şef olan Cemi’i Can Deliorman atandı. 36 yaşındaki Deliorman, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın bugüne kadarki en genç şefi oldu.

Yayınlanan açıklamada Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Ülkemizin ve dünyanın en köklü ve önemli sanat kurumlarından Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestramızın şefliğine bugün itibarıyla genç, yetenekli ve başarılı şef Cemi’i Can Deliorman’ı atadık” diyor.

Geçen 24 yıllık inşaat süreci ardından 29 Ekim’de Ankara’da açılması planlan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Binası’nda şef, ilk performansını sergileyecek. Binanın açılışı şerefine orkestra yeni bir eserin prömiyerini de yapacak.

CEMİ’İ CAN DELİORMAN HAKKINDA

Deliorman, eğitimine Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Keman Bölümü’nde başladı. İlk şeflik derslerini üniversite yıllarında Sami Hatipoğlu ve Burak Tüzün’den aldı. Henüz 17 yaşındayken Viyana Müzik Üniversitesi’nin orkestra şefliği hazırlık sınıfına kabul edildi ve bölümün en genç öğrencisi oldu. Deliorman, Yuji Yuasa ile orkestra şefliği, ünlü Avusturyalı müzik pedagoğu Reinhard Amon ile müzik teorisi ve piyano çalıştı.

2004’te Graz Müzik Üniversitesi Orkestra Şefliği Bölümü’nü kazanan tek aday olan Deliorman, ünlü orkestra şefi Martin Sieghart’ın orkestra şefliği sınıfını dereceyle bitirdi. Yüksek lisans eğitimi için Princeton’da Westminster College of the Arts’a tam burslu davet edilen Deliorman, Amerika’nın önde gelen koro şeflerinden Dr. Joe Miller ve Dr. James Jordan ile çalıştı.