Tekno Safari
Timur AKKURT
@timurakkurt

Teknoloji dünyasının yüksek sezonu ‘genel kitleyi ilgilendiren ürünler anlamında’ Ağustos ayının başlarında Samsung’un Note Serileri’nin lansmanıyla açılır, Eylül ayında Apple yeni iPhone’larını tanıtır, Berlin IFA (Tüketici Elektroniği Fuarı) olur. Ekim ortalarında Huawei’nin Mate Serisi tanıtılır, Ocak ayının ilk haftasında Las Vegas CES (Tüketici Elektroniği Fuarı) yapılır, Şubat sonunda Samsung S Serisi tanıtılır, Barselona’da Dünya Mobil Kongresi (MWC) yapılır ve son olarak Mart sonunda da Huawei P Serisi telefonların tanıtılmasıyla son bulur. Gördüğünüz gibi arada sürprizler olsa da genel anlamda bu şekilde bir döngüyle yeni ürünleri, teknolojileri sizlere aktarıyoruz.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Geray Timur Akkurt (@timurakkurt)’in paylaştığı bir gönderi ()

Mart ayının son haftasında Paris’te Huawei P30 Serisi telefonların tanıtımı için olay yerindeydim. Yani sezon finali yaptık. Tabii ki teknoloji dünyası hiç durmuyor, her hafta yeni ürünler, hizmetler tanıtılmaya devam ediyor ancak büyük koşturma bir süreliğine yavaşladı diyebiliriz. Paris’te yapılan tanıtımları seviyorum. Tek bir şartla: Coşkun Aral ile birlikte gidiyorsam! Nedenine gelince 17 yıl orada yaşamış bir duayen yanınızda olunca her şey sizin gördüğünüzden farklı oluyor. Neden mi? Yanından geçtiğiniz sırada binalar, kafeler, lokantalar, müzeler, sokaklar, galeriler sizinle konuşuyormuş gibi oluyor. Tabii ki Coşkun Aral’ın o sakin anlatımını, dopdolu bilgilerini, anılarını dinlemeye başlıyorsunuz. Şehir işte o zaman canlanıyor, size farklı davranıyor. Bu seyahatimizde de böyle oldu.

Bilenler bilir, Coşkun Aral Anlatıyor YouTube kanalını birlikte hazırlıyoruz. P30 Pro için geldiğimiz Paris’te Coşkun abinin kanalı için iki bölüm çektik. İnanılmaz hikayeler izleyeceksiniz. Bir tanesinin tüyosunu vereyim. La Palette diye bir kahve var. Coşkun abi Paris’te yaşadığı yıllarda gidermiş oraya.

Kahve dediysem gelenler fantastik! Picasso, Yahya Kemal, Abidin Dino, Braque, Jim Morrison, Ernest Hemingway, Julia Roberts, Harrison Ford. Coşkun Aral 30 yıl önce aldığı kamerası ile Abidin Dino’nun bu kahvede videosunu çekmiş. Bundan sonrasını merak ediyorsanız “Coşkun Aral Anlatıyor” YouTube kanalımıza abone olmalısınız.

Gelelim sebebi ziyaretimize, P30 serisi Huawei için en önemli iki modelden biri. Mate serisi Ekim ayında P Serisi Mart ayında tanıtılıyor. Bu iki modelin piyasadaki diğer telefonlardan farklılaştığı en önemli nokta üstün fotoğraf performansı. Leica ile yaptıkları iş birliği sayesinde gerçekten rakiplerinin bir adım önündeler diyebiliriz.

Bu arada Huawei Türkiye ekibini tebrik etmek gerek. Dünya çapında en hızlı büyüyen pazarların başında Türkiye pazarı geliyor. Bunun karşılığı olarak çok kalabalık bir Türk basın ekibi olarak Paris tanıtımına katılım gerçekleşti. Ülkelerin başarısı oranında basın getirmelerine izin veriliyor. Bizim ekip 40 kişiydi. Böylece çok sesli bir içerik üretimi gerçekleşti.

Ürüne gelecek olursak, fotoğraf konusunda gerçekten çok üstün olan bu cihazların (Android cihazların en büyük sorunu) bir türlü çözülemeyen sorunu video performansları. Fotoğraf insanlar için çok önemli onu kabul ediyoruz. Pek çoğumuz bu tip telefonlar sayesinde artık yanımızda fotoğraf makinesi taşımıyoruz.

Teknoloji üreticilerinin atladığı bir detay var. Artık  insanlar sadece fotoğraf değil video da çekiyorlar. Açıkçası video çekmeyi ve paylaşmayı daha da çok sevmeye başladılar. Bunun için Android işletim sistemine sahip cihazlar maalesef görüntü ve performans kalitesi anlamında Apple’ın işletim sistemi olan iOS’a yani iPhone’a yaklaşamıyor. Bunun sebebi büyük oranda işletim sistemi. Bu sorun ancak işletim sisteminin geliştirilmesiyle çözülebilecek gibi görünüyor. Belki bu konu video içerik üreticisi olduğum için beni çok rahatsız ediyor olabilir.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Geray Timur Akkurt (@timurakkurt)’in paylaştığı bir gönderi ()

Uzun ömürlü, deliksiz ve şık bir model

Video performansı dışında Huawei’nin P30 serisi telefonu güçlü özellikleryle geliyor. Özellikle bir detay var ki çok enteresan, inovatif bir gelişme. Telefonun üst bölgesinde biliyorsunuz kulağınıza sesin geldiği yerde bir hoparlör deliği olur. Bu telefonda yok! Ekranın altına yerleştirilen ve ses dalgalarının telefonun üst kısmından geldiği enteresan bir yenilik gelmiş. “Bu ne önemli şimdi?” demeyin! Zira ne kadar çok delik o kadar çok su ve toz alma ihtimali demek. Üstelik hijyen anlamında da epey sıkıntılı bir girintiden bahsediyoruz. Bu telefonda böyle bir delik yok. 4200 mAh bataryasıyla performanslı kullanımda bir günden fazla sizi götürebilecek bir pil kapasitesine sahip. Ekran çözünürlüğü oyun oynamak, video izlemek için gayet başarılı.

Yapay zeka konusunda da iyi bir performansa sahip işlemcisiyle epey değişik deneyimler yaşamanıza olanak tanıyacak. Yakında gelecek bir güncellemeyle etrafınızda bulunan objelerin enini, boyunu, derinliğini ölçebileceksiniz. Bu ne demek? Diyelim ki salonunuza bir masa almayı düşünüyorsunuz. Almak istediğiniz masaya telefonunuzu çeviriyorsunuz, eni, boyu, yüksekliği kameranızın çektiği görüntünün üzerine santim santim geliyor. Bu ustaların işlerini de epey kolaylaştıracak bir gelişme bence. Ne kadar doğru sonuçlar alacağını ileride deneyince yazarım ancak dedikleri kadar varsa çok eğlenceli deneyimler yaşayacağımız kesin. Özellikle P30 Pro’nun tanıtımında en çok üzerinde durulan konu, kamerasının 5X optik yakınlaştırma özelliğiydi. Ayrıca hibrit 10X yakınlaştırma ve 50X dijital yakınlaştırma özellikleri gerçekten çok iyi. Yaptığım test çekimlerinde beni şaşırtacak kadar iyi sonuçlar aldım.

Düşük ışık ve gece çekimlerinde inanılmaz sonuçlar alıyorsunuz. Geçen ay Laponya’da Şenay’ı Kuzey Işıkları ile çektim ve her şey net olarak görülüyordu. Üstelik bu fotoğrafı P30 Pro ile değil bir önce piyasaya çıkan Mate 20 Pro ile çektim. Hayat Bana Güzel çekimleri için gittiğimiz Kuzey Finlandiya’da kullandığım video kamerayı sadece ses kayıt cihazı gibi kullanmak zorunda kaldım açıkçası. Bulunduğumuz karanlık ortamda o atmosferi ancak Mate 20 Pro ile görüntüleyebildim.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Huawei Mobile Türkiye (@huaweimobiletr)’in paylaştığı bir gönderi ()

KULAKLIK GİRİŞİ YOK

Biraz tasarım ve renk seçeneklerinden bahsedelim. Tasarım olarak yine şık ve renk olarak dikkat çekici renklerde piyasaya çıktı. Artık insanlar telefonlarını sadece bir cihaz olarak görmüyor  biliyorsunuz. Elbise, ayakkabı gibi kıyafetlerinin bir parçası olarak konumlandırıyor.

Bu noktada genel olarak Samsung, iPhone ve Huawei hepsi şık cihazlara sahip. P30 Pro’da da kulaklık girişi bulunmuyor. Kablosuz kulaklıklar artık bir mecburiyet olmuş durumda. Kablosuz ve kablolu hızlı şarj konusunda da yine güçlü bir model. Yarım saatlik kablolu hızlı şarjla 4200 mAh pilinizin yarısını şarj edebiliyorsunuz ki bu bir günlük ihtiyacınızı karşılayacak seviye.

Son olarak güzel bir müjde vererek yazımı bitireyim. Coşkun Aral ile başladık yine onunla bitirelim. “Coşkun Aral’ın Paris’i” konseptli bir Şenay Akkurt ile Hayat Bana Güzel bölümü geliyor. Ne zaman derseniz Coşkun abi Şenay’a “Paris en güzel sonbaharda oluyor” dedi. Allianz Motto Müzik YouTube kanalında Eylül sonu Ekim başı gibi çok ama çok özel bir Hayat Bana Güzel izleyeceğinizi şimdiden müjdeleyeyim. İmkanımız olursa sizlerden bir çifti de bu muhteşem seyahate yanımızda götürebiliriz. Hayatınız boyunca unutamayacağınız bir deneyim olacağına şimdiden imzamı atarım. Bununla ilgli düşüncelerinizi Instagram’dan @yellow.bos ve @senayakkurt’a iletirseniz biz de bu projeyi hayata geçirmek için uğraşırız. Güzel bir ay geçirmeniz dileğiyle, Mayıs’ta görüşürüz…