Plastik kullanımı ve plastiğin çevreye bıraktığı etki, epey zamandır gündem olan bir konu. Su kaynaklarında oluşan çöp kıtaları ve doğal yaşama olan etkisi düşünülce her endüstriden insanın acil eyleme geçmesi gerektiğini uzmanlar açıklıyor. Müzik sektörü de bunun dışında olamazdı elbette. Festivallerin pipet ve bardak gibi ürünlerle neden olduğu kirliliğe karşı ‘yeşil’ etkinlikler ivme kazanıyor ve stream gibi teknolojilerin karbon izi sorgulanıyorken basılı albümler de bundan nasibini alıyor. Bunun üzerine çevreci olma iddiasıyla çeşitli konserler ya da festivaller düzenlenmeye başladı. Öte yandan kimi müzisyenler de karbon salınımını azaltma niyetiyle turnelerini ya azaltıyor ya da bir süre turneye çıkmıyor. Bunun en yakın örneği de Coldplay.

Britanyalı bira markası Sharp’s Brewery’in Havas London ve müzisyen Nick Mulvey’le birlikte plastik kirliliğine dikkat çekmek için yeni bir fikri var, sürdürülebilir plaklar! Kasım ayının sonlarında Universal Music etiketiyle yayınlanan In the Anthropocone plağı yeni bir türe öncülük ediyor olabilir. Keynvor adıyla okyanusun ta kendisinin de bir sanatçı olarak kaydedildiği plak, tamamen okyanustan toplanıp geri dönüştürülen plastikten yapılmış. Tek kullanımdan sonra çöp olan plastiklerden kaybolmayacak bir hatıra yaratmak ilginç fikir!

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Nick Mulvey (@nickmulvey)’in paylaştığı bir gönderi ()

Nick Mulvey projeyi şöyle özetliyor: “Bu müzik kim ve ne olduğumuzu bilmekle ilgili. Hayatta olmanın kendisi, bilinçli bir şey. Acil, dünya çapında bir çevre krizi söz konusu ve kendimize bakıp dünyayla uyumlu hale getirmeliyiz. Bu muhteşemlikten hiçbir zaman ayrı olamayız…” Sorunsuzca yüksek kaliteli dinleyim vadeden albümün gelirleri de Surfers Against Sewage isimli, kıyı temizliğiyle ilgilenen bir gruba gidiyor. Albümü Draft Records internet sitesinden satın alabilir ya da stream platformlarından dinleyebilirsiniz. Türkiye’de benzer bir üretime ön ayak olacak plak şirketi çıkar mı, merakla bekliyoruz.

Published On: 4 Aralık 2019Categories: PanoTags: , , , , ,