Timur AKKURTTekno Safari
@timurakkurt

Bu ay size 2019’un ilk günlerinde gerçekleşen CES Fuarı‘ndan söz edeceğim. Dünyanın en  büyük tüketici elektroniği fuarı olan CES, teknoloji meraklıları için çok önemli. Nedenine gelince; pek çok start up ve dev firmalar geliştirdikleri son ürünleri, yazılımları ve donanımları ilk kez burada dünya basınının karşısına çıkarıyor. Basın özel gününde, genç yeteneklerle dev teknoloji şirketleri yan yana geliyor, geliştirdikleri ürün ve hizmetleri görücüye çıkardıkları bu etkinlik açıkçası benim en keyif aldığım bölüm. Bu yıl ‘Unveiled Day’ denilen günde benim fark ettiğim en dikkat çekici detay Fransız gençlerin fazlalığıydı. Bu konuyla ilgili gazetem BirGün’de detaylı bir yazı kaleme aldım. Orada okuyabilirsiniz. Buradaysa sizlerle bir-iki yıl içinde karşımıza nasıl bir teknoloji çıkacak ve bu gelişmelere bağlı ne gibi hizmetlerle karşılaşacağız onlardan bahsedelim.

SAĞLIK TEKNOLOJİLERİ
Öncelikle sağlık alanında çok enteresan ürün ve yazılımlar geliyor. Apple’ın EKG çeken saati aslında bunun olacağını bize göstermişti. Şimdi çoğu firma bunun için ürün geliştirmeye başlamış durumda. Sağlık ve sağlıklı yaşamla ilgili pek çok ürün hayatımıza girmeye başladı. Üreticiler baktı ki insanlar bu ürünler için para harcamaktan çekinmiyor, ürün yelpazesini epey geliştirdi. Mesela odaklanmayla ilgili geliştirilen bir ürün çok dikkat çekiciydi. Kafanıza taktığınız bir aparat beyin dalgalarınızdan sizin odaklanma performansınızı ölçerek doğru şekilde motive olmanızı sağlıyor. Yani aslında sizi bir nevi eğitiyor. Yazılım ve donanımın birlikte çalıştığı bu sistem ne zaman hayata geçer bilinmez. Ancak eğitim çağında gençlerimizin en büyük sıkıntısı olan odaklanma konusunu çözebilir. Böylece hem kendileri hem de öğretmen ve aileleri de rahatlatabilir!

Bunun dışında spor ve diyet yaparken kullanılacak çok fazla ürün gördüm. Hayatımızı dijital olarak her anlamda planlamaya başlayacak bu ürünlerin bazılarını zaten kullanıyoruz. Yeni versiyonlarını da yıl içerisinde görmeye başlayacağımızı tahmin ediyorum.

KENDİ KOKUNU YARAT
Yine start up seviyesinde bir ürün; hem çok eğlenceli hem de çok kullanışlı olduğu için dikkatimi çekti. Bir uygulama ve donanıma sahip olan bu ürünle kendi ortam kokunuzu yapabiliyor ve ne sıklıkla koku yaymasını isterseniz ona göre ayarlamanıza olanak sağlıyor. Çeşitli karışımlarla değişik kokular üretebilirsiniz. Bu yıl ev, ofis kullanımı dışında otomobiller için olan versiyonunu da çıkarmışlar. Bence bu ürün tutar!

AKILLI ARABALAR
Otomobil bir diğer dikkat çeken alandı. Zira 5G ile görmeye başlayacağımız otonom araçları fuarda tanıttılar. Kimi konsept olsa da birkaçı altyapı tamamlanırsa hemen kullanılabilir. Özellikle Nissan’ın ‘Intelligent Mobility Invisible-to-Visible’ teknolojisi çok önemli. Görünmeyeni görünür yapan bu teknoloji sayesinde Nissan, kazaları ve riskleri en aza indirgemek için radarlı bir yapay zeka ile tekerlekli robot yapmış. Markanın rakiplerinden en büyük farkı ürünlerini ulaşılabilir rakamlarla tüketicilerine sunması. Bildiğiniz gibi Tesla da çok yüksek teknolojiye sahip ancak fiyatı sebebiyle pek ulaşılabilir değil. Yüksek teknolojik donanımlı Nissan’ın Leaf ise gayet ulaşılabilir rakamlarda satışta. Maalesef ülkemize henüz girmeyen bu otomobil, 2018 yılında dünyada satış rekorlarını altüst etti. Tabii ülkemizdeki yüksek vergiler bu araca düşük rakamlarla sahip olmayı zorlasa da muadillerinden daha uygun fiyatlı olacağını söyleyebiliriz. Umarım 0 emisyonla dünyayı en az kirleten bu elektrikli araçlar için bizde de etkin vergi indirimleri gelir.

 

via GIPHY

DRONE SEZONU
CES 2019’da geniş yer kaplayan ürünlerin başında drone’lar vardı. Birkaç yıldır hızla çoğalan drone çeşitliliği bu yıl tavan yapmış durumda. Arama kurtarmadan, tarım drone’larına kadar pek çok ürün sergilendi. DJI’ın hem son kullanıcılar için hem de profesyoneller için geliştirdiği ürünler her zaman ki gibi yoğun ilgi gördü. Bir tane drone çok enteresandı, üzerine oturduğunuz bu drone ile fantastik bir yolculuk yapabiliyorsunuz. Test uçuşları yapılan bu ürünün piyasaya çıkması epey ses getirir. Tabii gerekli regülasyonların sağlanması ve 5G’nin olması şart yoksa yerde yapılan kazalara benzemez. Her kaza can kayıplarına yol açar. CES 2019’un en büyük alanlarından biri de mobil teknolojiler, yani cep telefonlarımızla kullanabileceğimiz çeşitli yan ürünler kaplıyordu. Envaiçeşit selfie çubukları, profesyonel çekim yapmanıza olanak tanıyan telefon aparatları, ses ve ışık aksesuarları cep telefonuyla harikalar yaratmak isteyenleri epey memnun edecek görünüyor. Akıllı kahve makineleri, mobil ses ve ışık sistemleri, katlanabilir telefonlar, rulo olup yok olan televizyonlar, uçak gibi güçlü oyun bilgisayarları gibi anlata anlata bitiremeyeceğim çok fazla ürün çeşitliliğiyle bir CES’i daha geride bıraktık. Sanmayın tek yazıyla bu işi geçiştiririm, yıl içerisinde yazılarımda detaylı anlatacağım malzemelerim var. Mart ayında da sizlere yeni teknolojik gelişmelerden bahsedeceğim.

Biraz tüyo vermek gerekirse San Francisco’ya Samsung’un yeni S10 ve S10+ lansmanına katılacağım. Sonrasında da Barselona’ya geçeceğim. Orada da Dünya Mobil Kongresi gibi dev bir organizasyonu yakından izleyeceğim. Huawei yeni P30 ailesini orada tanıtacak. Bu iki devin neler yaptığını, mobil dünyada neler olup bittiğini sizlere yazıyor olacağım. Keyifli, mutlu bir Şubat ayı geçirmenizi dilerim.