Ece Ulusum @eceulusum “Hobi olarak müzikle ilgileniyorum. Çok müzisyen arkadaşım var, müzik yapıyoruz arada” diyor Cem Yılmaz. Arkadaşım dediği MFÖ üyeleri, Kenan Doğulu, Tarkan, Harun Tekin, İskender Paydaş ve daha nice profesyonel isim. Evinde tam donanımlı hem son teknoloji hem de vintage klavyelerin olduğu muazzam bir müzik stüdyosu var. Davul, gitar, klavye gibi birçok müzik enstrümanını da çalabiliyor. Yasemin Mori, Suzan Kardeş, İlhan Şeşen gibi isimlerin albümlerinde vokal olarak yer aldı. (Şeşen’in albümündeki Ellerimde Çiçekler aslında 2 yıl önce aranje edip seslendirdiği parça.) Av Mevsimi’nde seslendirdiği Hayde şarkısı filmin önüne geçti. Mor ve Ötesi ve MFÖ’nün konserlerinde sahneye çıktı. Eh, teknik olarak filmdeki karakterin de olsa bir albümü ve plağı da var. Anlayacağınız iş hobi olmaktan epey zaman önce çıktı.Stüdyosu tam donanımlı. Belli ki müzik enstrümanlarını çok araştırıyor ve en iyilerini mutlaka alıyor. Yılmaz’ın sahip olduğu enstrümanlardan bir kısmını saydığımızda anlayacaksınız; Nord C20, Nord C2D, Korg Prologue, A&F Drum Co davullar, Korg MicroKorg Synthesizer, Nord Drum 3P Multi Pad, Roland Jupiter 80, Dave Smith OB-6, AKAI MPCX, Maschine Jam, 1959 Les Paul Reissue Elektro Gitar, Roland HPD 20…Müzisyenlerle yaptığı sohbetlere kulak kesilirseniz, terimlere ve enstrümanlara da ne kadar hakim olduğunu anlayabilirsiniz. Stüdyosundaki ekranlardan birinin masaüstü fonu Planet Rock & Other Tales of the 808 belgeselinin afişi. (Belgesel, Roland TR-808’in müzik dünyasını nasıl değiştirdiğini anlatıyor.)Müziğe azımsanmayacak ölçüde mesai ve para harcayan Cem Yılmaz’ın kaydedip yayınlamadığı parçaları merak etmemek elde değil. Uzun zamandır SoundCloud’da Pro üyeliği olan Cem Yılmaz yaptığı parçaları paylaşır, merak ettiklerini de takip ederdi. ‘cmylmz’ hesabının 15 binden fazla takipçisi var. 1 yıldır paylaşım yapmıyordu. Geçen ay oğlu Kemal’in seslendirdiği kendisinin aranje ettiği bir parça yayınladı; Butterflies and Beez. Belki daha fazla paylaşım yapar.Geçen yılki set ziyaretimde “SoundCloud’da indirilmesin diye ayarlamış adını da ‘İnmeyen Nağmeler’ koymuştum. Synth-pop ve çeşitli elektronik tınılara yakında gireceğim” demişti.Henüz öyle olmadı. Bu planlarını Kara Komik Filmler’de göreceğimizi düşünüyorum. Müzik konusunda eleştirilere “Bir şeyin sofistike yanı olduğunu kabul edip saygı duymak ve eğlenceli bir yanı olduğunu da kabul edip saygı duymak asıl konu” diyen Yılmaz’ın müzik alanında yaptığı işlerin bir karşılığı var, şimdi olmasa da sonra kesin önümüze çıkacak.15.500 Cem Yılmaz’ın SoundCloud hesabını 15 bin 500 kişi takip ediyor.

CEM YILMAZ İLE 5 DAKİKA

Geçen ay Arif V 216 Film Şarkıları adlı plaklarını imzalamak üzere İskender Paydaş’la bir etkinliğe katılan Cem Yılmaz, plak ve vokal olmakla ilgili 5 sorumuzu yanıtladı.
Plak fikri nereden çıktı?
İskender, kaliteli Türk pop müziğin yarısı demek. Çok önemli bir müzisyen. Filmde 90’lara ait pop şarkılarının söylemesi fikri geldiğinden beri İskender ile çalışmak istedim. Ortaya çok özel bir şey çıkardı. Bir yıldır hasretle plağın çıkmasını bekliyorduk. Plak önemli bir kültür. İşin nostalji duygusu dışında ses kalitesinden dolayı da bir rağbet var. İskender o dönemin tonlarında aranje etmişti. Bizim için çok önemli bir hatıra. Özel bir koleksiyon malzemesi olduğunu düşünüyorum.
Bu albümde sizi vokal olarak zorlayan ne oldu?
Tarkan şarkılarını söylerken, onun nağmelerine çıkabilmem için İskender beni kollarımdan tutup sallıyordu. Şarkı söylemek boş zamanlarında hepimizin hakkı, müzikle ilgilenmek çok güzel bir şey. Ancak sanatçı olmak zor ve özel.
Bizim Mahalle parçasında elektronik tınılar var. O fikir nasıl ortaya çıktı?
Robotla dans ettiğinden elektronik tınıları tercih ettik. Aslında o sesler robottan çıkıyor. Bir robotun aranjman kafası nasıl olur diye gittik. Ozan (Güven) yüzünden oldu yani. (Gülüyor.) Benim favorim Kandırdım. Aranjesi Kenan’ı (Doğulu) kıskandıracak kadar güzel oldu. (Gülüyor.)
Vokal Cem ile aktör Cem arasındaki fark nedir?
Vokal tarafım daha çekingen. Aktörlükteyse özellikle kendi yazdığım işlerde daha konforlu oluyorum. İşimi denetleyebiliyorum. Ancak şarkı söylemek çok uzmanlık isteyen bir iş. Bir de filmin belgeseli çekildi. Müziklerin yapım aşamasını da izleyebileceksiniz.
Başka projeleriniz de olacak mı?
Bu Cem Yılmaz’ın değil, Arif’in albümü. Zorlu süreçti çünkü kendi sesimle değil, karakterin sesiyle söyledim. Kendi sesim daha iyidir. (Gülüyor.) Şarkı söylemekle ilgili birçok arkadaşım beni tahrik ediyor. Bazıları da gerçekleşiyor. Yakın zamanda İlhan Şeşen’in albümüne bir aranjemi istediler, ben seslendirmiştim. Ben müzikle hobi olarak ilgileniyorum. Zor bir iş olduğunu da biliyorum.