Dizzy Gillespie, Dave Burbeck ya da Billie Holiday kimlerle sahne aldı, albümlerinde kimlerle çalıştı veya kimlerden etkilendi… Caz müzik diğer müzik türlerine oranla daha farklı bir topluluk ilişkisine sahiptir. Vokalin arkasında çalan davulcu, esasen dünya çapında bir isim olabilir. Bu müzik türünde gruplar veya isimlerden çok müziği yüceltme söz konusu gibi gelmiştir bize hep. İlk başta sorduğumuz sorunun yanıtları çok uzun olabilir o nedenle. Bu sorunun yanıtını bulabilmek için arşivleri karıştırmak gerek.

Size zaman kazandıralım! Burada yapılmışı var: Linked Jazz. Linked Open Data’nın kültürel miras adına geleceğe bırakmayı amaçladığı bir araştırma projesi. Hedeflerinden biri de caz topluluklarının ilişkilerini ortaya çıkarmak.Birçok üniversite ve kütüphane arşivleri taranarak hazırlanmış. Binlerce belge, video ve ses kaydı incelenmiş. Sonuçta bu görselleştirilmiş veri tabanı ortaya çıkmış.

İsterseniz infografik üzerinden, isterseniz de arama bölümünden isimlerle ilerleyebilirsiniz. Cinsiyetlere ayrılmış bir versiyonu da var, işin içine daldıkça dalıyor ve müziklerine kulak verdikçe müzisyenlerin besteler içinde birbirine verdiği selamları da yakalayabiliyorsunuz.

Siteye buradan ulaşabilirsiniz.