1997 yılında Borusan Sanat, Türkiye’nin önde gelen sanayi topluluklarından Borusan’ın sanata verdiği kıymetin bir göstergesi olarak etkinliklerine başladı. Sonra filarmoni orkestrası geldi. Tam adıyla Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, şef Gürer Aykal yönetiminde 1999 yılında kuruldu.

İlk sezonu olan 2000–2001’den bu yana İstanbul’da sezon boyunca konser veren BİFO, hem yurt içinde hem de yurt dışında farklı şehirlerde müzik festivallerine katıldı, özel konserler verdi. 2005’te başarılı ekip Borusan Quartet, yine Gürer Aykal öncülüğünde kuruldu. BİFO, 2009 yılından bu yana da sanat yönetmeni ve sürekli şefi olarak Sascha Goetzel ile çalışmalarını sürdürüyor. Gürer Aykal da onursal şef sıfatıyla sezon boyu BİFO ile konser veriyor.

2010 yılındaysa Borusan Müzik Evi, İstiklâl Caddesi’ndeki şık binasında etkinliklerine başladı. Açılışından itibaren seçkin etkinliklere ev sahipliği yapan mekan, 2014 Kasım’dan beri Borusan Sanat’ın merkezi olma özelliğini de taşıyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Borusan Müzik Evi (@borusanmuzikevi)’in paylaştığı bir gönderi ()

GİDECEK ÇOK ETKİNLİK VAR

2019-2020 sezonları da birer birer açılıyor. BİFO’nun sezon açılış konseri, 17 Ekim’de klasik müziğin yıldızlarından Ray Chen ile gerçekleşti. Sezon şef Goetzel yönetiminde klasik müziğin yıldızlarını ağırlarken, konuk şeflerle de konserler gerçekleştirecek.

BİFO, sezon boyunca İstanbul Lütfi Kırdar ICEC’te gerçekleşecek konserlerinde; Jay Yang (soprano), Yeol Eum Son (piyano), Miloš Karadaglić (gitar), Dorothea Röschmann (soprano), Angela Gheorghiu (soprano), Alexander Gavrylyuk (piyano), Andreas Ottensamer (klarnet), Yuri Bashmet (viyola), Pablo Ferrández (viyolonsel), Harriet Krijgh (viyolonsel), Bogdan Baciu (bariton), Peter Sonn (tenor), Elena Maximova (mezzosoprano), Ekaterina Siurina (soprano), Alois Glassner (koro şefi) ve Salzburg Bach Korosu ile aynı sahneyi paylaşacak. Orkestra bu sezonda Diego Matheuz, Ludovic Morlot ve John Nelson’ın konuk şefliğinde de konserler de gerçekleştirecek.

Borusan Müzik Evi ise sezonunu 8-9 Kasım tarihlerinde düzenlenecek Noise İstanbul Festivali ile açacak. Türkiye’nin noise müzikteki temsilcisi olan Batur Sönmez, Türkiye’de ilk defa düzenlenecek bu uluslararası festivalle seyircisiyle buluşacak. Kod Müzik iş birliğiyle düzenlenen Nova Muzak serisi de bu sezon devam eden etkinlikler arasında. Seri kapsamında David Torn, Tim Berne ve Chess Smith’ten müteşekkil proje Sun of Goldfinger ve Aïsha Devi, Common Eider, King Eider ve Atilla Csihar, Stephen O’Malley, Oren Ambarchi’den oluşan Gravetemple şehirde olacak.  Borusan Müzik Evi, bunların yanı sıra  Musica Sequenza ‘Hermes’, ANDRRA Live, Sıfır: Dezonans ve Timuçin Şahin Quartet gibi pek çok sanatçı ve projeyi müzikseverlerle buluşturacak.Sezonun öne çıkan etkinliklerinden bazıları şöyle…

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Borusan Müzik Evi (@borusanmuzikevi)’in paylaştığı bir gönderi ()

BİFO İLE TÜRKİYE PRÖMİYER

Diego Matheuz, 28 Kasım’da konuk şef olarak BİFO’yu yönetmek üzere İstanbul’a gelecek. Konserin solisti ise gitarist Miloš Karadaglić olacak. Sanatçı, geçtiğimiz yıl BBC Proms’ta dünya prömiyerini seslendirdiği, BBC Senfoni ve BİFO ortak siparişi olan Toby Talbot’nun Ink Dark Moon başlıklı gitar  konçertosunun Türkiye prömiyerini gerçekleştirecek.

İlber Ortaylı anlatımıyla tarih ve müzİk buluşması

Operanın farklı dönemlerinden rolleri büyük bir ustalıkla seslendiren dünyaca ünlü soprano Dorothea Röschmann, 12 Aralık’ta BİFO’nun konuğu olacak. Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın eşzamanlı anlatımlarıyla zenginleştireceği bu konser, tarih ve müziğin buluşmalarından birine sahne olacak. Yenİ yıl konserİ BİFO yeni yılı, Seattle Senfoni Orkestrası sanat yönetmeni ve şefi Ludovic Morlot’nun yönetiminde karşılayacak. 9 Ocak’ta düzenlenecek Yeni Yıl Konseri’nin solisti, büyük beğeni toplayan dünyaca ünlü soprano Angela Gheorghiu olacak.

Beethoven’a 250’nci doğum yılı armağanları

Beethoven’ın 250. doğum yılının kutlamaları kapsamında, bu sezon büyük besteci anısına Beethoven’a Armağan başlığıyla özel bir konser düzenlenecek. Konserlerin ilkinin solisti klasik müzik dünyasının tam da ihtiyaç duyduğu kahraman diye nitelendirilen piyanist Alexander Gavrylyuk olacak. 23 Ocak’ta düzenlenecek bu özel konserde Beethoven’ın başyapıtlarından 5. Piyano Konçertosu’nu seslendirilecek.

Cazla buluşma vakti

Sezon programında, BİFO’nun dinleyicileri cazla buluşturacağı 13 Şubat tarihli bir konser de var. Konserin solisti yetenekli klarnetçi Andreas Ottensamer olacak. Ottensamer’in BİFO eşliğinde seslendireceği Carl Maria von Weber’e ait başyapıtlardan biri olan klarnet konçertosu merakla bekleniyor.

Kapanış Beethoven anısına

30 Nisan tarihli BİFO ile Bir Elgar Seçkisi başlıklı konserde, BİFO onursal şefi Gürer Aykal yönetiminde sahnede olacak. Konserin solisti, 28 yaşındaki Hollandalı çellist Harriet Krijgh. Sezon kapanışı ise, Beethoven’ın 250. doğum yılına adanan 2020 yılı kutlamaları kapsamında düzenlenen konser serisinin ikincisi ile yapılacak. 14 Mayıs tarihli konserde, dünyanın en iyi vokal topluluklarından biri olarak bilinen Salzburg Bach Korosu ile Ekaterina Siurina, Elena Maximova, Peter Sonn ve Bogdan Baciu gibi yıldızların eşliğinde, bestecinin başyapıtı olarak kabul edilen 9. Senfoni seslendirilecek. Borusan Quartet de tüm dünyada konserlerine devam edecek.

Ülkemizde geleneksel hale gelen Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası konserlerinin yanı sıra geçen sezon itibarıyla başladığı ENKA İbrahim Betil Oditoryumu konserlerine de devam edecek. Sezonu, 11 Kasım akşamı Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda, yedi farklı ülkeden yedi usta bestecinin yapıtlarından oluşan bir seçkiyle açacak.