Çağatay YILMAZ

Onu Kolpa grubunun bas gitaristi olarak tanıdık. Daha ilgililer, müzik camiasında müzisyenliğinin yanı sıra yapımcılık ve yöneticiliğiyle tanındığını da biliyordur. Bora Yeter’den bahsediyoruz. 2017’den beri, bir yandan da Bora Yeter Collective projesiyle kulağımızın aşina olduğu parçaları yeniden yorumluyor. Son olarak da, geçen ay Buğra Atmaca ve Sinem Güngör’le birlikte Denize Doğru teklisini çıkardılar. Tecrübeli müzisyen solo projesinin detaylarını Back on Stage’e anlattı.

ο İTÜ Şehir ve Bölge Planlama bölümünden mezun olup bambaşka işler yaptınız, yapıyorsunuz. İnternete yönelik ilginize dair konuşmuşsunuz ama müziğe ilginiz nasıl başladı, sizin için bir zorluğu var mıydı?

Ben üniversiteye girdiğim senelerde ne dijital medya ne de müzik yönetimiyle ilgili bir bölüm yoktu Türkiye’de. Şehir ve bölge planlama bölümüne sırf bir vesileyle Adana’dan İstanbul’a gelmek için girdim diyebiliriz. İTÜ ve bölümüm bana planlama bakış açıları açısından çok şey kattı elbette. Ama lisedeyken tahmin ettiğimden çok zor bir bölümmüş. Okurken bir yandan medya ve müzik alanında bir yer edinebilmek için çok efor sarf etmek zorunda kaldım.

‘USB DISK Mİ ÇIKARIRIZ BİLMİYORUM!

ο İnternet ve sosyal medya danışmanlığı tecrübeniz müzikal kariyerinizi nasıl etkiliyor sizce?

Müzikal üretimime hiçbir faydası olduğunu düşünmüyorum. Ama internet ve sosyal medya her sanatçı için olduğu gibi benim projemin tanıtımı için de çok önemli konular. Belki bu yönden bir faydası oluyordur.

ο 2017’den beri Bora Yeter Collective projenizi yürütüyorsunuz. Fikir nasıl ortaya çıktı, nasıl ilerledi?

15 senedir profesyonel olarak müzik ve medya sektörlerinde çalışıyorum. Kolpa’da bas gitar çalmam dışında işin sürekli yönetim ve planlama tarafındaydım. Oysa müzik üretmek beni hayatta en mutlu eden şey. O nedenle hem yeni nesil vokal ve prodüktör arkadaşlara bir yol açabilmek için, hem de prodüktör tarafımı mutlu edebilmek için bu projeye başladım.

ο Teklilerinizin hemen hepsinin kapağında, farklı renklerle aynı imaj var. Bir hikayesi var mı, sizin için anlamı ne?

Kapak konseptinin tasarımını Hollanda’da yaşayan tasarımcı arkadaşım Burcu Aydın yaptı. Tek bir şablon olsun, her şarkıda renk değişsin diye hayal ettik ilk başta. 10 şarkıya tamamladığımda güzel bir albüme çevirmeyi umuyorum. Malum şu sıralar albüm çıkardık çıkardık, yoksa albüm olayı kapanıyor. Artık USB disk mi çıkarırız albüm niyetine, onu da bilmiyorum. (Gülüyor)

ο Cover’lanacak parçaları nasıl seçiyorsunuz?

Kimse Bilmez, sözleri bin yıl önce yazılmış çok özel bir şarkı. Mehmet Güreli’nin bestelediği ve söylediği halini hep çok seviyordum. Odam Kireç Tutmuyor ise en yakın arkadaşım Tuna’nın çok güzel söylediği ve babamın en sevdiği türküydü. Güzelliğin On Par’etmez, Aşık Veysel’in sözleri yanlış anlaşılan çok derin bir şarkısı. Denize Doğru ise Mustafa Sandal’ın video klibi olmayan en efsane şarkısı. Çocukluğumda en sevdiğim şarkılardan biriydi.

‘KOCAMAN BİR GRUBUZ’

ο Odam Kireç Tutmuyor‘u iki versiyon olarak yayınlamışsınız. Neden?

Birisini İzmirli grup Discoguru’yla stüdyoda, bir tanesini de Kolpa’da davulcu olan sevgili Samuray Gökçe’yle beraber düzenledik. Her şarkıda başka bakış açılarıyla düzenlenmiş versiyon veya remiksler de olmasına özen gösteriyorum.

ο Grup müziğinin popülerliğini kaybettiği düşüncesine katılır mısınız? Sizin için solo projelerin yolunu açan böyle bir düşünce mi acaba?

Grup müziği popülerliğini kaybetmiyor bence. Dönem dönem trend geliyor ve gidiyor. Şu sıralar çok sayıda yeni ve başarılı gruplar ortaya çıkıyor mesela… Kendi projemi de solo proje olarak görmek zor. Her şarkıda farklı vokallerle çalışan kocaman bir grubuz gibi geliyor bana yine.

ο Instagram sayfanızda 1 dakikada bir rap beat’i yaptığınız videoyu gördüm. Bu videoların devamı gelecek mi?

O videoyu bir bilgisayar markasının Türkiye’ye getirdiği yeni bir modelinin tanıtımı için hazırladım. Amaç, teknolojinin yardımıyla kısa zamanda bir rap müzik altyapısı yapılabileceğini göstermekti. Çok sevildi ve çok mesaj aldım. Sorular soran arkadaşların hepsini de yanıtlamaya çalıştım. Belki aynı markayla benzer birkaç video daha çekebiliriz.

ο Sizin için sırada ne var?

Projemizi 10 şarkıya tamamlayıp artık cover çalışmalar yapmayı bırakıp kendi özgün çalışmalarımı yapmak istiyorum. Ama bir acelem de yok. Süreçten keyif almaya bakıyorum.