Gibson, dünyaca ünlü ve başarılı birçok müzisyen ve grubun müziğine önemli katkı sağlamış bir gitar üreticisi. En önemli elektrogitarlara imzasını atan markanın yüksek kalitesi markayı gitaristler için çekici kılan en önemli etmen. Markanın popülarite kazanmasıysa rock’n roll ve blues gibi türlerin 1950’li yıllarda patlamasıyla yaşandı. Gibson’ın hikayesi 1894 yılında orman atölyesinde çalışan Orville Gibson‘ın ilk Gibson enstrümanını üretmesiyle başladı. Gibson’ın müzik aletlerine talep artışı yaşanmaya başlamıştı. Bu sebeple Gibson, Mandolin-Guitar Manufacturing Company‘yi kurmak için beş Kalamazoo finansörü ile 1902 yılında bir anlaşma imzalandı. Gibson, patenti ve adını kullanma hakkı için birkaç hisse senedi ve 2,500 dolar tutarında toplu ödeme aldı ve şirket kurulmuş oldu.
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 

Back on Stage (@yellow.bos)’in paylaştığı bir gönderi ()

İLKLERİN MARKASI Gibson, gitar tarihinde ilkler denince akla gelen ilk isim. Ayarlanabilir makas çubuğu ve yüksekliği ayarlanabilen köprü, 1921 yılında bu markanın çalışanları tarafından icat edildi. Artık gitarların sapı ve tel yüksekliği ayarlanabiliyordu. Tarihin ilk akustik gitarı da Gibson tarafından üretildi. 1922 yılında ürettiği L-5 isimli model ise ilk modern akustik gitar.
9 Gibson’ın bugüne kadar sahip olduğu tesis sayısı. Şu an üçü faal.Birinde yalnızca akustik gitar üretiliyor. Diğerlerindeyse Les Paul ve SG modelinin parçaları üretiliyor.
ELEKTRO DEVRİM 1931 yılında ilk elektro gitar FryPan’in George Beauchamp tarafından icat edilmesinin ardından Gibson da geri kalmadı ve 4 yıl sonra ilk elektro gitarı EH-150′yi tanıttı. Markanın en ünlü modeli için ise 17 yıl beklemek gerekti. Ted McCarty’nin tasarladığı Les Paul, elektro gitar deyince akla gelen ince belli gitarın ilk örneklerinden. İsmini ise ilk kullanıcısı olan gitarist Les Paul’dan alıyor. Ayrıca ezeli rakibi Telecaster’lı Fender’a karşı sembolik bir kozdu Les Paul. Ancak tek modeli bu değildi elbet; SG, ES-335V, Explorer, Flying V gibi gitarları da müzik tarihine kazıdılar.
via GIPHYEFSANELERİN TERCİHİ Gibson SG, 1966’dan 1969’a kadar The Beatles tarafından kullanıldı. Pop müziğini çehresini değiştiren albümlerden Revolver‘ın kaydında George Harrison, SG’yi aldı eline. John Lennon iseThe White albümündeki parçaları bununla tıngırdatıyordu. Ardından gitar Badfinger grubundan George Peter Ham’in eline geçti. Onun ölümünden sonra 2002’ye kadar haber alınamadı efsane gitardan. 2004’teki bir açık artırmada ise anonim bir katılımcı tarafından 570 bin dolara satın alındı. Jimmy Page, Randy Rhoads, Carlos Santana, Chuck Berry, Slash, Bob Marley, Frank Zappa, Gary Moore gibi gitaristler Gibson gitarla özdeşleştiler. En pahalı gitarlar listesinde birçok Gibson modeli yer alıyor. The Beatles üyeleri John Lennon ve George Harrison tarafından1966-1969 yılları arasında kullanılan gitar grubun The White Album ve Revolver albümlerinde kayıt için kullanıldı. Gitarın şu anki fiyatı 570 bin Dolar. Gitarı satın alan kişi bilinmiyor.
2.000.000 $ Peter Green’in 1959 Les Paul model gitarı 2014’te 2 milyon Dolar’a Kirk Hammet’e satıldı.