Çağatay YILMAZ

Joss Stone, ailesinin ona verdiği isimle Jocelyn Eve Stoker, 1987’de İngiltere’nin Kent bölgesinde dünyaya geldi. Çocukluğunu Uffculme adında küçük bir köyde geçirdi. Dört çocuktan üçüncüsüydü… Sahneye ilk kez yaşadığı köyde gittiği okulda çıktı ve Jackie Wilson’ın Reet Petite şarkısını söyledi. Aretha Franklin ve Dusty Springfield gibi isimlerin soul ve R&B parçalarını dinleyerek büyüdü. 2001’de Londra’da Bir Gecelik Yıldız adlı yetenek yarışmasına katıldı, Whitney Houston’un It’s Not Right But It’s OK ve Aretha Franklin’in Natural Woman adlı parçalarını seslendirerek birinciliği kazandı. Disleksi olduğundan 16 yaşındayken okulu bırakması gerekti. Joss, bu olayla ilgili şunu söylüyor: “Aptal olduğumdan değil, biraz disleksi hastası olduğumdan biraz da sanatsal yönüm ağır bastığından bıraktım okulu.”

Ama bu onun için çok dert olmadı, 13 yaşından beri şarkıcılık yapmayı istiyordu zaten. Yeteneğini göstermek için Mercury plak şirketinin sahibi Steve Greenberg ile görüşmeye gitti ve Donna Summer’ın 1979 tarihli On The Radio parçasını yorumladı. Greenberg yeteneğinden etkilendi. O günden sonra James Brown, Smokey Robinson, Donna Summer, Gladys Knight, Tom Jones, Robbie Williams, Melissa Etheridge, Rob Thomas, Rod Stewart ve Blondie gibi isimlerle sahne aldı. Nota okumayı bilmeyen, hiçbir enstrüman çalamayan bir müzisyen için harika bir olay, kendisi de böyle söylüyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Someone told a naughty joke!

Joss Stone (@jossstone)’in paylaştığı bir gönderi ()


R&B ve soul müziğin öncülerinden Betty Wight ilk kaydında Joss Stone’a katıldı. Anında mentorü, yardımcı prodüktörü ve yedek vokali oldu. Little Beaver, Timmy Thomas, Angie Stone ve Roots grubu stüdyoda şarkı listesinin oluşmasına yardım etti. Böylece, yalnızca dört günde hazırlanan çıkış albümü The Soul Sessions ortaya çıktı. Albüm Amerika’da 500 bin, Birleşik Krallık’taysa neredeyse iki katını sattı. Albümde White Stripes’ın Fell In Love With A Girl’ünün akıllara kazınan bir cover’ı da vardı. İkinci albüm Mind, Body & Soul ilkine göre çok daha özgündü. 14 parçanın 12’sini ya tamamen Stone yazmıştı ya da yazılışının bir parçasıydı. Yayımlandığında İngiltere listelerini altüst etti.

Albüm 3 Grammy Ödülü adaylığı ve 2 BRIT Ödülü getirdi. Stone artık iyiden iyiye ünlüydü… 2007’deki Kuzey Amerika turneleri ve Grammy Ödülleri’nden sonra plak şirketi EMI ile arasında çok büyük bir gerilim yaşandı, Stone, şirketle olan anlaşmasını feshetmek için 2 milyon pound tazminatı bile gözden çıkarmıştı. Şirket geri adım atmadı, neticede Color Me Free! iki yıldan fazla gecikti. Eleştirmenlerden iyi not alsa da, sanatçının en az satan albümü oldu. Bu süreçte müzisyenin kendine has, güçlü vokal tekniği de oturmaya başlamıştı.

Müzik sevgisi ve bağımsızlık tutkusu her zaman ortadaydı. Müziğin pek çok farklı türünde keşifler yapmaktan da hiç vazgeçmedi. 2015’te yayımladığı albümü Water For Your Soul, Billboard dergisi tarafından yılın en iyi reggae albümü seçildi. 2017’de Afropop, funk ve soul etkileşimli kolektif projesi Project Mama Earth’te Nitin Sawhney, Étienne M’Bappé, Jonathan Shorten ve Jonathan Joseph ile yer aldı. Bütün bunlar olurken bir yandan da oyunculuk yaptı, fantastikten aksiyona, tarihi dramalardan animasyon filmlere kadar pek çok türde dizi ve filmde boy gösterdi. Son Of A Preacher Man cover’ıyla da dimağlara kazınan müzisyen, bir yandan da YouTube kanalından Total World Tour adıyla dünyanın farklı yerlerinden müzisyenlerle düetlerini paylaşıyor, müzik içerikli gezi programı nasıl olur gösteriyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

#memories #memorylane #music #tourlife #gig #soul

Joss Stone (@jossstone)’in paylaştığı bir gönderi ()


Sanatçı her albümde farklı bir tarzla ortaya çıkıyor. Bir röportajında “Müzik endüstrisi hiç umurumda değil. Tek umursadığım şey müzik. Yeter ki yaptığım müzik insanlara ulaşsın. Bunu önceden de söylemiştim, bu endüstri kim parıltılıysa onu alıyor ve sadece o şarkıcıların ne kadar para ettiğiyle ilgileniyor. Ben sadece müzik yapmak istiyorum, diğer hiçbir şey beni ilgilendirmiyor” diyor. Asi denilir mi, bilemiyorum ama kendi yolunu çizmeye niyetli bir kadın olduğu kesin… Joss Stone, 26. İstanbul Caz Festivali kapsamında 11 Temmuz, 21.00’de Volkswagen Arena’da olacak. Kaçırmayın.

1.2 milyon
Stone’un geçen ayki Spotify dinleyici sayısı

500 bin
Çıkış albümü The Soul Sessions’un ABD’de satış miktarı

16
İlk albümü çıktığındaki yaşı

200
Stone’un Total World Tour kapsamında görmeyi planladığı ülke sayısı.