Ece ULUSUM
@eceulusum

Bu yazı biraz kişisel bir yazı, çünkü ben yazıyorum, Ece ben. Haziran Gecesi dizisinden beğendiğim çocuk hakkında, adı Bartu Küçükçağlayan. O zamanlar Instagram olmadığı için DM’den yürüyememiştim, yıllar sonra saçları dökülmüş ve çok ünlü olmuş. Artık onu beğenmiyorum ama bu sefer müziğine tutuluyorum. Spotify yıllık raporumu verince anladım onu da, 100 saatin üzerinde dinlemişim. Ya Büyük Ev Ablukada çok iyi ya da ben işsizim. Kendime toz kondurmayacağım, onlar çok iyi…

Takip bölümümüze pek tabii yıllardır farkında olmadan takip ettiğim Bartu’yu yazmak istedim. Diziden sonra ne yaptığını bile bilmiyordum, ta ki 2013 Rock’n Coke konserinde ‘bir güneş gibi doğana’ dek. Oyunculuğunu bir kenara bırakalım, onun da çok sevdiği müzisyen yanını araştıralım istedik. Tüm röportajlarını baştan sonra okuduk. (Bir kısmının sadece başlığını okuduk.)

‘NE İSTEDİĞİMİ ASLA BULAMADIM’

Eskişehir’de doğup büyümüş. The Doors filmini seyredip Jim Morrison dinledikten sonra eskisi gibi olamamış. Lisedeyken bir grup kurup rock barlarda sahne almış. Şimdiki gibi synth falan yok, punk yapmış. Ardından İstanbul’a göç etmiş. 17’sindeyken girmiş İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na, giriş o giriş, 12 yıl boyunca mezun olamamış. “Mezun olana kadar Kenter Tiyatrosu’nda da oynadım, Altın Portakal da aldım… İlk üç sene gittim, sonra pek uğramadım okula” diyor.
Yerinde duramadığından büyük ihtimalle, Bartu’da kurt var. Film ve sinema olaylarına kendini iyice kaptırdı. Çoğunluk‘taki rolüyle ödül aldı, Yalan Dünya‘da alt dudağının rol aldığı dizide ünlendi. Dediğine göre o dönem verdiği röportajlarda yanıtlarını beğenmeyince basından uzak durma kararı alıyor. Aynı Tarkan gibi, Bartu böyle yapınca medyada da röportaj verse bu kadar kıymete binmeyecekti.

“Ne istediğimi asla bulamadım. Sürekli başka şeyler istiyorum” dese de müzik söz konusu olduğunda bu kadar üzerine düşünmüyor, nasıl istiyorsa onu yapıyor. 2008’de adını Turgut Uyar’ın şiirinden alan Büyük Ev Abluka’da kuruluyor. Bartu, “Ben bu halkı biraz dans ettirelim kafasına girmişim” diyor. Cem Yılmazer nam-ı diğer Afordisman Salihins ise olayı şöyle özetliyor: “Bartu’nun oynadığı bir oyuna ışık yapmaya gittim. Bartu’yla tanıştım, bu da Büyük Ev Ablukada’ya dönüştü.” Bartu da Canavar Banavar… Şarkı sözlerini Bartu ve Galvaniz Gelbiraz (Gülin Kılıçay) yazıyor. Ortada albüm yoktu ama radyo kayıtları internette dolaşmaya başladı. Yayıldıkça yayıldılar, herkes şarkılarına bayıldı. “Banavar böyle şarkı yapmayı nereden öğrendi?”

‘PLAK BASMAK İÇİN PLAK ŞİRKETİ KURDUK’

İkili Ay Şuram Ağrıyo ile çıktı sonra Olmadı Kaçarız adında bir albüm çıkardılar. 2012’de Full Façayı yayınladılar. Hem plak hem de CD formatında basıldı, hatta lansman konseri internetten canlı yayınlandı. Hiçbir plak şirketine bağlı değiller, dükkan sahibi adam. “Plak basmak için Plak şirketi kurduk. Birilerine bağlı olmak istemedik. O zamanlar Spotify gibi platformlar da bu kadar yaygın değildi. Albüm çıkardığımızda buyukevablukada.com’da bedava yayınlamıştık. Yani bu anlamda internetin büyük bir kıyağı oldu hepimize” diye anlatıyor. Ancak öyle olmadı, şirket Gaye Su Akyol ve Can Güngör’ün albümlerini de bastı, arşivlere güzel albümler ekledi. Konserler devam etti, Tayyar Ahmet’in kokuşmuş hikayesi büyük konser salonlarında anlatıldı, şalalala marşa dönüştü.

Büyük Ev Ablukada müziği eğlenmek için yapıyor, ciddiye alınacak bir şey yok diye düşünürken 2017’de Fırtınayt albümü geldi. Synth tınılarının hakim olduğu albüm, farkında mı bilemeyiz ancak çığır açtı. Şarkı sözlerindeki referanslar, teknik açıdan kullandıkları yöntemler ve sahnede eğlenmeleri… Başta dinlediğinizde anlayamıyorsunuz, sonra kurguladıkları hikayeler alıp götürüyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Bartu Küçükçağlayan (@bartu_kucukcaglayan)’in paylaştığı bir gönderi ()

Bartu konserlerin tadını çıkarıyor. Hiperaktifliğinin çaresini sahnelerde ve hatta sahneden aşağı atlayıp yüzlerce seyirci içinde dans ederek arıyor. Babylon ya da IF gibi sahnelerde sorun yok ancak geçen yaz Bursa Nilüfer Müzik Festivali’nde çok fazla kaptırdı, çok yüksek bir sahneden aşağı atladı. Bartu Ben dizisiyle dizi sektörünü, albümleriyle de müziği trollediğini söylüyor. Ortaya koyduğu işlerle ekole dönüştü. Ciddiye alsa da almasa da… Röportajına da ekipçe talibiz, kim bilir belki Haziran Gecesi günlerini tazeleriz.

258.791
Spotify aylık dinleyici sayısı

1.715
Spotify’da Yıllarımı Verdim adındaki kişisel playlist’inin abone sayısı

2.696.000
İlk resmi müzik video Fırtınayt albümünden Hepsine Ne Fena şarkısına geldi. İzlenme sayısı 3 milyona yakın.

6
Kazandığı ödül sayısı. Müzikten değil, oyunculuktan. Altısını da 2010-2011 yıllarında Çoğunluk filmindeki rolüyle kazandı.