Ece ULUSUM
@eceulusum

Epeydir Da Poet ve Kamufle’yi sosyal medyada halı saha maçları yaparken görüyorduk. Maç sevgilerinin bir şarkıya dönüştüğünü, basketbol dışında hip-hop’un farklı bir spor dalıyla bir araya geldiğini ve üzerine bir de kadroda Barış Demirel’i görünce acayip sevindik. Şarkının adı hikayeye uygun; Ofsayt. Bir de halı sahalı, oraletli, tavlalı klipleri var ki maç biraz tek kale almış. Barış Demirel, Da Poet ve Kamufle hem şarkının hem de klibin hikayesini anlattı.

Bu üçlünün bir araya gelişinin hikayesi nedir?
Kamufle: Üçümüz de müzik sayesinde tanışmış insanlarız. Birlikte hem mutfakta hem de sahnede birlikte müzik icra ediyoruz. Da Poet ile hip-hop ortamından bir arkadaşlığımız var, yaklaşık 7-8 yıl olabilir. Barış ile sevgili Harun İzer sayesinde tanıştım, iyi ki de tanıştım, benim için çok değerli insanlar.

Barış D.: Zaten Kamufle’nin grubunda çalıyorum. Da Poet’in evindeki stüdyosunda Kamufle’nin yeni albüm kayıtları için toplanmıştık. Da Poet malzeme biriktirmeyi, sürekli fikir kaydetmeyi seven biri. O gün kaydettiklerimiz arasında bir fikir çok hoşuma gitti. Üzerine yeni partisyonlar buldum. “Gelin bunu parçaya dönüştürelim” dedim. Sağ olsunlar Da Poet de Kamuf da kabul etti. Sonra Da Poet’le müziği kurgulama, düzenleme sürecine girdik. Gitarları ise senelerdir aynı grupta müzik yaptığım Tibet Akarca çaldı.

Da Poet: Müzikal ihtiyaç ve iş birlikleri dostluğa, dostluklar da şarkılara dönüşebiliyor, güzel de oluyor.
‘EVDE ESKİ MAÇLARI İZLERİZ’

Arada sizleri, sosyal medyadan halı saha maçlarında görüyordum. İşlerin halı saha maçlarından bir parçaya evrilmesi süreci nasıl gelişti?
Kamufle: Evde takılırken tamamen denk gelme sonucu çıkan bir fikir. Evde eski futbol maçlarının videolarını izleriz. Bilinçaltına yerleşmiş de olabilir.

Barış D.: Müzik büyük oranda hazır ve henüz daha sözler yazılmamışken gidip telefonla halı sahada klip mi çeksek diye düşünüyorduk. Futbolun hayatımızda güzel bir yeri var. Bunun üzerinden hayattaki çeşitli ahvalleri konu ederek, futbola göz kırparak bir tema oluşturalım dedik.

Da Poet: Kamuf’la bizim 90bpm ekibiyle yaptığımız halı saha maçlarında oynadık ama Barış’la hiç oynamamıştık, kliple ilk oldu. Ben futbol izlemeyi seven bir adamım. YouTube’da sonradan en sevdiğim kanallardan biri olan Amatör Futbol kanalını keşfetmemi Barış sağladı mesela. Sonra orda dış dünyadan izole, bana çocukluğumu hatırlatan bir dünya buldum, ben de 15-16 yaşına kadar amatör kulüplerde oynamıştım. Müzik yaparken birden bu serbest bilinç akışı gerçekleşti konu ortaya çıktı.

‘BİRAZ ÖDEM ATMIŞ OLDUK’ 

Klipteki imajlar çok güzel. Maç, tavla, oralet… Ediz Hafızoğlu’nu da görüyoruz klipte. Klibin hikayesi nasıl oluştu?
Kamufle: Aslında daha kalabalık olacaktık ama kimse gelmedi. (Gülüyor.) Sevgili İpek Kent ve ekibi o anda doğaçlayarak çok güzel kareler yakaladı. Herkesin emeklerine sağlık. Biraz ödem atmış olduk.

Da Poet: Ediz abi ve İpek’in çok emeği geçti gerçekten. Parçayı tamamen sponsorsuz ve bütçesiz yaptık, her şey kendi ve bize destek olan dostlarımızın imkanlarıyla gerçekleşti.

Barış D.: Klibin bir şekilde halı sahada komik ve eğlenceli olacağını düşünüyorduk. Ediz abi de hem teklinin Lin Records’tan yayınlanması konusunda hem de gelip klipte yanımızda olmasıyla bize yardımcı oldu. Klibi çeken Mevzu ekibine ve İpek’e çok sevgiler!

Rap ve caz müzik genleri dolayısıyla aslında iç içe. Türkiye’de rap ve caz birbirinden bağımsız ilerledi. Şimdi daha yakınlaşıyor. Siz ne diyorsunuz, caz&rap projeleri görür müyüz daha?
Kamufle: Şahsen benim bir hayalim gerçekleşti bu dirsek teması sayesinde. Öncesinde zaten Nazdrave x Rap projesini Ediz Hafızoğlu önderliğinde başlattık. Ben şahsen JHM ekibi ile dirsek temasında oluyorum. Caz festivallerinde ekibimle sahne alıyoruz yıllardır ve olması gereken de bu. Caz, blues, funk, soul olmasa hip-hop altyapıları biraz zor oluşurdu.
Da Poet: Caz ve rap başta Amerika’da olmak üzere tüm dünyada anne ve oğul gibiler. Müziğin bu enginliğinden ve doğurganlığından her zaman büyük zevk almış biri olarak, harika müzisyenlerle çalmak, yeni tınılar, sesler keşfetmek benim için hep heyecanlı olacak. Nazdrave x Rap direkt olarak bir caz-rap projesi değildi aslında. Sadece birkaç kez sahneleyebildik, albümünü tamamlayabilirsek sanırım Türkiye’de ilk kez böyle bir proje yapılmış olacak.

Şarkıda futbol dünyasından isimler ve imgeler var. Rap ve basketbol özdeşleşmişken futbolu entegre etmek epey sıkı iş olmuş. Bunu bir halı saha konseriyle taçlandırma planınız var mı?
Kamufle: Gerekli imkanlar sağlanırsa neden olmasın? Ben basketbol oynadım yıllarca ama hep bir futbol maceram vardı. Bu, aileden gelen bir akım.
Barış D.: Halı sahada konser verme fikri çok iyiymiş. (Gülüyor.)
Da Poet:  Üst direk challenge’ta iddialı MC’leri bekliyorum. (Gülüyor.)

‘UZUN SÜRE İSİMSİZ YAŞADI’

Parçanın adı en başından beri Ofsayt’mıydı? Niçin bu ismi tercih ettiniz?
Kamufle: Hayatı futbol temalarıyla pekişirdik ve buna en çok yakışan şey de hayatın bizi genel olarak ofsayta düşürmesinden mütevellit, adı yakıştı diye düşünüyorum. Sadri Baba’ya selamlar.
Da Poet: Parça uzun süre isimsiz yaşadı, bana kalsa ben parçalara isim koymam ama maalesef insanlara sunarken bir ‘tag’ bulmanız gerekiyor. Herhalde parçanın günümüz ana akım modalarıyla uyumsuz oluşu, bir nakaratının olmayışı, hibrit bir tarzının olması, hele bir de futboldan dem vuruyor olmasıyla verilebilecek en tutarlı isim bu olur diye düşündük.

Barış Demirel’in solosunun daha uzun olmasını dinleyici olarak isterdim. Sahnede doğaçlamayla Demirel’in bölümlerini daha uzun duyma olasılığımız var mı?
Da Poet: Sahnede her şey olur, olmalıdır da.
Barış D.: Parçadaki trompetler bence tam kararında oldu. Hem süre hem de fikir olarak… Sahnede tabii ki doğaçlama olarak daha uzun çalınabilir. Henüz hiçbir konserde ya da etkinlikte canlı olarak çalmadık ama çalacağız.
Kamufle: Kesin vardır. 

Barış Demirel, sizin vokal olarak parçalarda yer alma planınız yok mu? MC tarafınızı görecek miyiz?
Barış D.: MC’lik çok eğlenceli ama bir o kadar da çok zor. Konserlerde yaptığım oluyor ama bu işin amatörüyüm. Da Poet ile çalışacağım, bir nevi koçluk gibi. Zaten hip-hop müzisyenleriyle birlikte daha çok mesai yaptıkça öğrendiğim bir sürü yeni şey oluyor. Trompetimle sahada olmak daha çok tercih ettiğim ve güven duyduğum bir durum.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Kamufle (@kamufle34)’in paylaştığı bir gönderi ()

‘HEPİMİZ ÇOK MUTLUYUZ’

Kamufle, şu sıra çok fazla düet yaparken görüyoruz sizi. Her iş birliği yaptığın isim farklı müzik türlerinde ve farklı tarzlarda üretim yapıyor. Gelecek albümünde iş birliğindeki deneyimlerine dayanarak farklı bir sound ve tarzla görecek miyiz sizi?
Kamufle: Albüm çok güzel bir yolda ilerliyor. az kaldı ve çok keyifli düetler var. Çıktığı zaman yorumlarınızı merak ediyorum. Farklı müzik sound’larına dokunmaktan ve farklı sesler keşfetmekten büyük keyif alıyorum.

Susamam parçasıyla ilginç tartışmalar ve hedef gösterme çabaları başladı. Toplumdaki sorunlara parmak basan Türkiye’de emsali olmayan bir proje. Bu gibi saldırgan tutumlar şarkı üretiminizi ve sizi nasıl etkiliyor?
Kamufle: Yaptığımız projeden ötürü hepimiz çok mutluyuz. Müzik çalmaya devam etsin. Gerisi teferruat.

Sıradaki projeleriniz neler? Nerelerde göreceğiz sizleri…
Da Poet: Kendi adıma artık solo albümümü tamamlamak istiyorum. Ortak projeler ve prodüksiyonlar da devam edecek. Barış’la yeni şarkılar üzerine çalışıyoruz.
Barış D.: Halihazırda yayımlanmış, elektronik müzikten hip-hop’a, indie’den caz müziğe çalan müziklere eşlik ettiğim projeler, düetler var. Barış Demirel – Barıştık Mı projesi şu sıralar konserleriyle devam ediyor. Aynı zamanda grup olarak yeni single demoları kaydediyoruz. Yakın zamanda yurt içi ve yurt dışında konserlerimiz olacak. Da Poet ile olan ortaklığımız devam edecek, hazırladığımız yeni bir parça var. Ofsayt’ta Kamuf’u konuk etmiştik, yeni teklide farklı bir konuk olacak.
Kamufle: Konser ve albümlerde görüşmek üzere.