Tantana 
Uluslararası basın “İstanbul kaynıyor” diye bağırıyor, bir güruh “Hayır kardeşim!” diye itiraz edip “Buralar Erkin Koray, Cem Karaca, Barış Manço, Moğollar ve nice ikonlarla Anadolu rock müziğinin yeşerdiği topraklar; biz sanatsal olarak kaynıyoruz asıl” diyorlar.

Yeraltı sahnesinde birçok orijinal fikir, beste ve nicelerini görüyorlar. Şule Camadan ve Reha Öztunalı öncülüğünde 2013’te artistik fikirler ajansı olarak koyuluyorlar yola. 21’inci yüzyılda stereotype’ları ve kültürel sınırlarla müzikler arası ayrımcılık yapmayı utanç sayıyorlar “İyi müzik iyi müziktir.” Bünyelerinde Ouza Bazooka, The Ringo Jets, Gözyaşı Çetesi, Taner Öngür & 43,75, Özgür Yılmaz, In Hoodies, Ati ve Aşka Üçgeni, King Gizzard & The Lizard Wizard, Destroy Earth, Taner Öngür, Eskiz, Palmiyeler, Help! The Captain Threw Up, Eskız, Cosmic Wings, Frankie Chavez gibi isimler yer alıyor. Onları diğerlerinden ayıran ise abonelik sistemi gibi uygulamalar. Dinleyiciler belli bir ücretle sisteme kaydolup limited edition plaklardan edinebilmek, konser bileti kazanmak ve hatta gruplarla tanışmak gibi fırsatlar yakalıyorlar.

Domuz Records
Müzisyen kimliğiyle tanıdığımız Taner Yücel’e kalıplar sıkışmış plak şirketlerinden gına geliyor. Elinde bir ton renkli malzeme birikmiş, nerede yayınlayacağını kara kara düşünürken ampul yanmış olsa gerek, yaklaşık üç yıl önce Kadıköy’de kendi plak şirketini açıyor. Zaten Bandcamp sayfalarında “Belli bir türümüz yok, sadece insanlar ve sesler var.” yazıyor. Kendilerini eşsiz kılan unusurlardan biri ise sanatçıların ya da müzisyenlerin karar mekanizmasına dahil olmaları. Bir diğeri de kayıtla ilgili en küçük detayın ve bilginin yazılması. Ayrıca her kayıt kaset olarak da yayınlanıyor. Özgün Semerci, Jakuzi, Kutay Soyocak ve Pithoui gibi isimler Domuz Records‘ta.  Unutmadan söyleyelim, Taner Yücel bizzat yapımını üstlenmediği hiçbir şeyi basmıyor.

Shalgam Records
Ah! Kosmos gibi isimlerle Shalgam Agency bünyesinde yaptığı çalışmalardan tanıdığımız Ulaş Şalgam tarafından kurulan bağımsız plak şirketi adını taktir edersiniz ki kurucusunun soyadından alıyor. Ada Müzik‘in destek verdiği kuruluş dijital olarak albüm yayınlasa da asıl tercihleri fiziksel baskı yani plak.

Her ne kadar yerel albümler yayınlasalar da sınırların yayınladıklarını kısıtlamadığını söylüyorlar. Ayrıca herhangi bir türe de bağlı değiller “Seversek yayınlarız.” 2013 yılından bu yana piyasada olan İstanbul menşei plakçının bünyesinde Ahmet K. Bilgiç, Ayyuka, Barış Ergün, Can Tan, Gevende, Hayvanlar Alemi, Özgür Yılmaz, Ponza, Reverie Falls On All, TJ Porter ve Tuğçe Şenoğul gibi isimler yer alıyor. Kayıtları buradan çıkarmaya niyetlenen varsa aman dikkat! Demoları özel SoundCloud bağlantısı olarak kabul ediyorlar ve “Lütfen dosya göndermeyin” diyorlar. Ayrıca demonuzun yayınlanabilir hale yakın olması gerekiyor çünkü sizi stüdyoya koyacak kaynakları yok.

06 Records
Ferman Akgül‘ü tanıtmaya ne hacet, maNga grubunun solisti son zamanlarda solo çalışmalara ağırlık verirken ismini, müziğinin yeşerdiği Ankara’dan alan 06 Records‘u kurdu. Müzik üretme ve başarılı şarkıcılar geliştirme tutkusuyla kurulan bağımsız plak şirketinin amacı bir bakıma yetenek avcılığı.

Kendisi de yeraltından gelen bir müzisyen olan Ferman Akgül ilham, telvizyon programı Kulaktan Kulağa ile Türkiye’yi gezerken ülkemizin müzikal zenginliğini görmesiyle geliyor. Türkiye’nin en büyük hazinesinin hala keşfedilmemiş müzisyenler olarak işaret ediyor. Şirketin bünyesinde kendisi dışında Silverliners ve Ufuk Özcan gibi isimler yer alıyor. Ayrıca Türkiye’nin ilk akustik müzik festivali Unplugged Music Festival, 06 Records tarafından ilk kez birkaç yıl önce düzenlendi.