Electro-Harmonix retrosu
Eski müzik aletlerinin yeniden üretimi epey popüler. 1980-81 yılları arasında üretilen ElectroHarmonix Attack-Decay pedalı geri döndü. Üstelik sadece yeniden üretilmiyor, yepyeni özellikleri de var. Otomatik swell efektleri, mono modunda üç yeni attack-decay efekti, tremolo efektleri, tam set kontrol paneli… Özellikler saymakla bitmiyor. Fiyatı 160 dolar civarında.

Bambudan hoparlör 
Bambu kasasıyla, iFi Aurora diğer hoparlörlere hiç benzemiyor! Sadece havalı görünmekle de yetinmiyor, özellikleriyle de diğer üst seviye hoparlörler arasında kendine yer açıyor. Cihazın her frekans için toplam 8 çıkışı ve oldukça incelikli bir EQ sistemi var. Bluetooth, Wi-Fi ya da ethernet ile kontrol edilebiliyor.

Cepte taşınan ses mühendisi 
Mobil telefonlarda kullanılmak üzere birçok müzik uygulaması geliştiriliyor. Ancak hangisinin daha iyi olduğunu kestirmek zor. Üstelik çoğunun aylık ücretli olduğunu düşünürseniz, birileri kullansın da detayları öğrenesiniz diye beklersiniz. Biz birini anlatalım. Upscale Tech’in uygulaması Uptune, konserlerde ses kontrolünde zorlananlara deva olmaya gelmiş. Uygulamayı iki telefona kurmanız, birini miksere bağlayıp diğerini seyircilerin duracağı noktaya yerleştirmeniz gerekiyor. Böylece sahne sırasında geri dönüş alabiliyorsunuz. Hem android hem de iOS cihazlara kurulabiliyor. Büyük kolaylık, üstelik deneme sürümü ücretsiz.

Kablosuz patron: WL-60
Boss’un WL-60 modeli, kablolardan kurtulmak isteyen gitaristlere göre. Üstelik alıcısı pedallarla uyumlu da çalışabiliyor. Cihazın LCD ekranıyla ayarları hızlıca kontrol etmek ve otomatik kanal aramasıyla işleri kolaylaştırmak mümkün. Cihaz 14 kanal üzerinden çalışabiliyor ve sinyal gücünü de gösteriyor, ortama göre en güçlü kanalı seçebiliyorsunuz. Adaptör ya da 2 pille çalışan cihaz 20 metreye kadar etkili. Gecikmesi de 2.3 ms ile sınırlı.

RSL’in efsane dönüşü 
Rodgersound Labs’in 50 yıllık bir geçmişi olsa da, bu süre uzun sessizliklerle dolu. 2011’de, markanın JBL gibi ‘batı yakası’ rakiplerine yaklaşma çabasının ürünü olarak CG4 gelmişti, 2017’de ise daha küçük ve dar bütçelere uygun CG3’ü görmüştük. Şimdi de CG5 ve CG25’le döndüler. CG5 5.25 inch fiber woofer’ı ile göz dolduruyor. CG25 ise daha uzun bir kabinle ikinci 5.25 inch’lik woofer’a yer açıyor. Serinin parlak siyah ve beyaz renk seçenekleri var. İşçilik kaliteleri de piyano üreticilerini bile kıskandıracak cinsten. Fiyatı 400 ila 500 dolar arasında değişiyor.

Müziği çocuklara kolaylaştırın!
Çocukları müziğe teşvik etmenin önemini uzun uzun anlatmayalım, ancak gelişimindeki etkileri aşikar. Eğer çocuğunuzu bir enstrüman çalmaya yönlendirmek istiyorsanız bir kurs araştırabilirsiniz. Ama önce hangi enstrümanı sevdiğini keşfetmekte fayda var. Bunun için birçok müzik aletini anlatan kitap var. Onlardan biri de Make Music Easy serisi. Çocuklara yönelik üretilen, rengarenk sayfalı bu kitaplarla gitar ve ukulele çalmak çok kolay bir hale geliyor. Her kitap 150 sayfadan oluşuyor ve şarkıların hem nota hem de tab’larını içeriyor. Standart metod kitaplarını bunaltıcı buluyorsanız, tam size göre.

Published On: 1 Eylül 2019Categories: TeknolojiTags: , ,