Öykü GÜL

Diane Bernard’ın 24 Kasım 2022 tarihli BBC yazısından uyarlanmıştır.

Malo, tam 50 sene önce Suavecito’yu yayınladı ve şarkı o dönem için ABD nüfusunun çok da fazlasını kapsamayan Latin-Amerikan halkının marşı haline geldi.

1980 Cinco de Mayo’sunda Latin Amerikan şarkıcı ve söz yazarı Richard Bean Los Angeles’ta bir konserde Jorge Santana’nın sahnesine katılmış ve o ana kadar yıllar önce yazdığı Suavecito’nun ne kadar ikonik olduğunu fark etmemişti. Lincoln Park’taki yaklaşık 20 bin kişi şarkıyla adeta mest oldu ve Lincoln Park’tan sesler yükselmeye başladı.

Bean, BBC’ye konser anında Meksikan-Amerikan bir grubun nasıl sahnede bayrak açtığını anlatıyor. 4 kişinin ancak taşıyabildiği bu kocaman bayrağı tutan grubun sahneden indirilmesi için çaba gösterirken grup Suavecito bitmeden sahneden aşağı inmeyeceğini söylüyorlar. Tekrar seyirciye dönen Bean göz yaşlarını tutamadığını ve işte tam o anda şarkısının bir marş haline geldiğini fark ettiğini paylaşıyor. 50 sene önce yaşanan bu önemli andan sonra şarkı, ABD’deki Latin halkının düğünlerde, cenazelerde ve kültürel etkinliklerinde çalmaya başladı ve artık Latinx halkının gurur ve eşit hak arayışını sembolize etmeye ediyordu.

Şarkının başarısı ve bilinirliğine rağmen şarkıyı yazan ve söyleyenin Bean olduğu çoğunlukla bilinmiyor. San Francisco’da henüz lisedeyken yazdığı şarkıda 1960’ların R&B sound’undan etkilendiğini açıklayan Bean, şarkıyı yazdığı dönemde aşık olduğunu sandığını ve sevdiği kız için şiirler yazdığını anlatıyor. Her ne kadar işler hayal ettiği gibi yürümemiş olsa da şarkısı Malo ile 1972’de Billboard listelerinde 18 numaraya kadar yükseldi. Bu sayede Bean aslında Latin-Meksikan Amerikalıların da jenerik listelerde yer almalarını yolunu açmış oldu. Şarkının bu versiyonunun parlama sebebi Santana, dönemin tek İspanyolca içeriğinin sahibi konumuna geldi ve Woodstock gibi festivallerde sahne almaya başladı.

Bad Bunny veya Pitbull gibi bugün arenaları dolduran isimleri bir kenara koyalım, 1972 senesi için Latin isimlerin 1 numarası Santana oldu ve listelere girmeyi başardı. Los Angeleslı müzisyen Ruben Amaro o dönemi “Endüstri sanki sadece tek bir Latin sanatçıyla baş edebilir haldeydi.” diyerek anlatıyor. Carlos Santana şarkıyı BBC’ye “lezzetli bir şarkı” olarak tanımlamış. NPR’ın Alt.Latino sunucularından Felix Contreas’a göre de Suavecito Afro-Küban tınılarının yanı sıra Meksikan-Amerikan tınılarının San Francisco rock ve Meksikan sound ile birleştiği münhasır bir parça.

Şarkının en önemli özelliği ise bir protesto amacıyla yazılmamış, aksine sıcak Meksikan kucaklamasını genç nesillere aktarmaya başlamış olması. Suavecito’nun başarısı azınlık olarak görülen Latin-Amerikan ve Meksikan-Amerikan halkın onurunu jeneriğe taşımış olmasında.