Floransa’da eski bir tütün fabrikasının bulunduğu alan, kendi kendine müzik yapmaya dair bir çalışmaya sahne oluyor. Manifattura Tabacchi halihazırda konserler, sergiler, DJ performansları ile dolup taşarken Matte Gioli’nin yaratıcılığıyla LoudLift’in de evi oldu.

Loudlift 40’lı ve 70’li yıllar arasında özellikle ABD’de yaygın olan bir modelin yeniden yaratılması aslında. İlk üretildiği zamanlarda sessiz sedasız bir biçimde günümüzün DIY tarzına önayak olan kayıt kabinlerinden söz ediyoruz. Birçok organizasyonda görebileceğimiz fotoğraf çekim kabinlerine benzer bir mantıkla çalışıyorlar.

Bir kaydı plağa basmak özellikle döneminde ciddi bir ekipman ve teknik bilgi gerektiren bir işken, bu teknolojiyle küçük bir kabin içinde çok daha basit fiyatlara basmak mümkün olmuş. Zamanın gereklilikleri dolayısıyla genellikle 2. Dünya Savaşı cephelerindeki askerlere mesaj gönderilmek için kullanılmış. Müzik için kıymetini bilenler olmuş elbette, Jack White Lazzaretto’nun da olduğu bir kaydı 1947 yılından kalma bir kabinde yapmış örneğin. Neil Young, Richard Thompson gibi isimler de aynı kabini kullanmış.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

LoudLift (@loudliftrecordings)’in paylaştığı bir gönderi ()

 Gioli’nin vizyonuyla, fabrikanın eski asansörü ilhamını bu kabinlerden alan bir kayıt stüdyosuna dönüşmüş. Satın alınan bir jeton kullanılarak 4 dakikaya kadar bir parça USB’ye kaydedilebiliyor. İsterseniz plak olarak da alabiliyorsunuz, kaydı aldığınız USB’yi adresinizle birlikte asansörün dışındaki kutuya bırakmak yeterli. İddialarına göre, birkaç hafta içinde kaydınızın bulunduğu bir plak, yazdığınız adrese kadar geliyor. Turistlerin ve yolu yakınlarına düşen müzisyenlerin uğrak alanı olan asansör kimi zaman konser alanına da dönüşüyor. İtalyan şarkıcı Dente’nin Summer Fiorentina 2019’un kapanışı için verdiği konser yeni bir konsepti müzik dünyasına kazandıracak gibi gözüküyor, çağdaş indie müzik kolaylıkla plakla buluşuyor. Konser serisi Maestro Pellegrini’yle devam ediyor, arkası da gelecekmiş gibi gözüküyor. Türkiye’de görmek istediklerimiz listesini bir satır daha uzatıyor…