Ece ULUSUM
@eceulusum

Bugün arabesk seveni de sevmeyeni de Ali Tekintüre‘nin şarkılarını biliyor. O arabesk niyetiyle yazdı şarkılarını ancak rock’tan funk’a bir sürü cover’ı yapıldı. Bugün duayen olarak anılan müzisyenlerin dijital platformlarda en çok dinlenen şarkılarının yazarı Ali Tekintüre. Bugün bir şarkı sözüne binlerce dolar ödenirken o, en popüler şarkısını bir bank üzerine yazıp iç paraya satmış. Size kendisini emojilerle anlatalım istedik.

** 10 Haziran 1953’te Adıyaman Besni’de 8 kardeşin ortancalarından biri olarak doğdu.

** İlk şiirini 11 yaşında yazdı.

** Bülent Ersoy’un çıkış parçasında onun imzası var. Hangi şarkı mı? “Baharı bekleyen kumrular gibi, sen de beni bekle sakın unutma… Bir tanrıyı bir de beni sakın unutma…” Tekintüre bu şarkıyı 17 yaşında yazdı.

** 15 Aralık 2017’de akciğer kanserinden öldü. Kanser olduğunu 2 sene sakladı.

** Arabeski şöyle tanımlıyor: “Romanın küçültülmüş şekli.”

** 1500 şiir yazdı.

** Bugüne dek 300’e yakın eseri hit oldu.

** 10 şiir albümü çıkardı.

** 300 eseri sinema filminde yer aldı. Bunların 25’inin adı, o filmlerin kendisine kondu ya da zaten o filmlerin çekilmesinin bizzat sebebiydiler.

FAVORİSİ HANGİ MÜZİSYEN?

**İlk başta şiirlerini gazetelere yolluyordu. 1974’te askerdeyken Emel Sayın’ın Tanrım Beni Baştan Yarat’ı söylediğini asker arkadaşından öğrendi. Şarkı sözü kısmı boş bırakılmıştı. Büyük mücadeleyle ismini yazdırdı.

** Askerden sonra İstanbul’a geldi, önce işportacılık yaptı ardından Kapalıçarşı’da bir kuyumcuda gümüş ve altın işlemeler yaptı. Esas mesleği kuyumculuk olarak anılır.

** İMÇ Plakçılar Çarşısı’nda hakkını ararken Muhteşem Candan’la tanıştı ve Elenor Müzik’le çalıştı.

** Şarkılarını onlarca ünlü isim seslendirdi ama onun favorisi Müslüm Gürses idi.

** Tekintüre’ye göre arabeskin kendisinden de adından da kaçılamazdı. “Bazı şeylere karşı çıkmak için de yazılmış olabilir ama daha çok halin arzıdır arabesk.”

** Şarkılarını genelde yürürken yazardı. Örneğin  “Seni yakacaklar benim yerime, seni Allah bile affetmeyecek” sözlerini Yenikapı Gar Gazinosu’na doğru yürürken yazmıştı. Şarkı İbrahim Tatlıses’i liste başına götürdü.

KİTAP OLACAK MI?

** Arabesk müziğin hitmaker’ı Tekintüre şarkı sözü yazarlığı işinde piyasaya yapabilmek için İMÇ’deki banklarda üç beş paraya şarkı sözlerini sattı.

** Dilek Taşı şarkısı ona sipariş edilmişti. Tek şart içinde dilek taşı deyişinin geçmesiydi. Ismarlama yazmayı sevmiyordu ama para da lazımdı. O şarkı bugün zamansız eserleri arasında…

** 1996’da en yakın dostu, şair Vural Şahin’le 6’ncı blok, 6’ncı katta küçük bir dükkan açtı. 6 ay sonra dükkandan ayrıldı. Şahin nedenini şöyle anlatıyor, “Ali tek bir mesken tutamazdı.”

** Hastayken 100 hit eser ve 100 yeni şiir derlemesi şeklinde iki kitap yazmak istediğini söyledi. Girişti mi bilgi yok ancak derleme müzik kitaplarının popüler olduğu zamanda illüstrasyonlarla farklı bir yayın olabilir.

** Fairuz Derin Bulut, 2008’de tamamı Ali Tekintüre sözlerinden oluşan “Ali Tekintüre-Arabesk” isimli bir albüm çıkardı. Grubun sert müziğini arabeske uygun bulan söz yazarı “Arabeskte acı vardır, bu sound bu acıyı vurgulamış” demişti.

7 TL KAZANDI

** Sürünüyorum adlı şarkı futbol maçlarında taraftar marşı oldu. Hangimiz Sevmedi şarkısı da futbolcu Demba Ba’ya uyarlanmıştı.

** Şarkılarını seslendirenler arasında kimler mi var? Bergen, Gülden Karaböcek, Neşe Karaböcek, Müslüm Gürses, Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Coşkun Sabah, Bülent Ersoy, Emel Sayın, Zeki Müren, Adnan Şenses, İbrahim Tatlıses, Muazzez Ersoy, Emrah, Mahsun Kırmızıgül, Özcan Deniz, Cengiz Kurtoğlu, Ebru Gündeş, Sibel Can…

** Şarkılarından bazılarını sayalım: Tanrım Beni Baştan Yarat, Aldanma Çocuksu Mahsun Yüzüne, Dilek Taşı, Sürünüyorum, Duyar mısın Feryadımı, Baharı Bekleyen Kumrular Gibi, Seni Yakacaklar, Canım Dediklerim, Benim İçin Üzülme, Hangimiz Sevmedik.

** En çok kullandığı kelime: Eyvallah.

** Kendisine şair değil şarkı sözü yazarı denilmesini tercih eden Tekintüre’ye şiiri ablasının okuduğu Yunus Emre şiirleri ve Adıyaman’da geçen yıllarında duyduğu destanlar sevdirmiş.

** Yıllarca telif hakları mücadelesi verdi ancak girişimleri boşa çıktı. Bu mücadelesinde kimi yapım şirketleri ve müzisyenler ondan uzak durmayı tercih etti. Bir röportajında dediğine göre Popstar Alaturka ses yarışmasında okunan şarkıları başına kendisine ödenen para yalnızca 7 TL idi.

** Sevenlere, Çağırma Beni, Arabeskçi, Benim Güzel Şarkılarım, Üzülme, Hangimiz Sevmedik, Şiir ve Müzik, Şarkılar Ağlıyor, Canım Dediklerim, Benim İçin Üzülme gibi şiir albümleri var. Kimisi bestelerin üzerine okunmuş sözlerden oluşuyor.

** Size bu satırları yazarken Spotify 3 saat önce This Is Ali Tekintüre adında bir playlist yayınladı. En son baktığımızda 13 takipçisi vardı. Onun dışında adına açılmış bir liste yok. Onun dinleyici kitlesi YouTube’da. Mahsun Kul 1.9 milyon görüntülenme almış, Ağlattı Kader Yok 263 bin…

** Ali Tekintüre en son 2017 yazında Kral FM’e konuştu. Yayına Polat Yağcı, Samsun Demir, Orhan Gencebay, Hande Yener katıldı. Tribute albümü sözü verdiler ama gerçekleşmedi. Hande Yener projeyi onaylayan ilk müzisyendi.