Ece ULUSUM Türkiye’de elektronik müzik sahnemizin en yaratıcı isimleri arasındaki Başak Günak, Ah! Kosmos adıyla dünyanın dört bir yanında konserler veriyor. İkinci albümü Beautiful Swamp ile dinleyiciyi ekseninde döndüren Günak ile kısa bir söyleşi yaptık.
  • Albüm isimlerindeki tercihiniz çok hoşuma gidiyor; Bastards sonrasında Beautiful Swamp. Güzel ve çirkin gibi kavramları birleştirmekten mi geliyor bu isim?
Flesh, Bastards ve Swamp kelimelerinin anlamlarının derinliği ve o kelimelerin bana açtığı hayal dünyası şarkılarımı üretirken bana çok yardımcı oldu. Bastards’ta çekildiğim taraf negatif bir kelimeyi olumlamanın getirdiği özgürleştirici hissiydi. Bataklık kelimesindeki de tanımındaki zenginlik oldu. Bataklık kelimesinin kendinden bahsetmemesi ama kaybettirdiklerini, yok ettiklerini ve içe çektiklerini işaret etmesi beni etkileyen taraf oldu açıkçası.
  • Son albümde Elif Çağlar, Özgür Yılmaz ve Leah Christensen ile birer parça üzerine çalıştınız. Bu isimlerle bir araya gelme sürecinizden söz eder misiniz?
Bu albümde Özgür’le iki şarkının müziklerini birlikte yazdık. Özgür’le sahnede de beraber yer alıyoruz. Buluştuğumuz zamanlarda çeşitli doğaçlamalar yapıyor, çalışıyoruz. Bu buluşmalarda bazen melodiler çıkıyor, süreç içerisinde tamamen başka bir duyguya gidebiliyor… Wide böyle bir doğaçlamanın dönüştüğü bir şarkı oldu. Elif, Leah ve albümdeki diğer müzisyen arkadaşlarım da işlerine hayran olduğum insanlar. Yaptığım parçaları onlara götürdüğümde kırmadıkları ve dahil oldukları için kendimi çok şanslı hissediyorum.
  • İki albüm, iki de EP çıkardınız. Neden böyle bir yol izlediniz?
Albüm ve EP arasında süreç açısından büyük bir psikoloji farkı var. Yaptığım kimi şarkıları hazır hissettiğim ve daha hızlı yayınlamak istediğimde EP olarak yayınlamayı tercih ediyorum. Albüm sürecine girdiğimdeyse şarkıların kendi aralarında bir bağlantısı olmasını hayal ediyorum.
  • İstanbul ve Berlin arasında mekik dokumanın ruh halinize ve müziğinize etkisi nedir?
Bu iki şehrin hayatıma etkisi şu anda bana çok iyi geliyor. Ev hissini çok seven biri olsam da hareket halinde olmak üretim açısından bana iyi geliyor. Bu iki şehrin hissiyatındaki fark da şarkılara duygu yoğunluğu ve ses seçimimdeki çeşitlilik olarak yansıyor.
  • Mekan içi ses kayıtları yapan biri olarak, size özel bir fırsat verilse hangi mekanın ya da ortamın doğal sesini kaydetmek isterdiniz?
Dünyanın içini, kalbini dinler gibi yerin altının sesini kaydetmek isterdim.
  • Sahnedeyken sizi yükselten etkenler neler oluyor?
Sahnenin heyecanı ve izleyicinin pozitif tepkilerinin etkisi büyük. Bunların yanı sıra sahnede çaldığım şarkının hikayesini o anda içimde çağırmayı, hatırlamayı çok yükseltici buluyorum.
  • Sıradaki projeleriniz ve konser tarihleriniz neler?
Yeni albümün turnesi en son Hindistan’da devam etti. Önümde yurt dışı konser turları var. Bunun dışında Bam Tiyatrosu’nun yeni oyunu için müzik yapıyorum.49.786 Spotify aylık dinleyici sayısıALBÜMLERFlesh-2015 Bastards-2015 Together We Colllide-2017 Wide-2018 Beautiful Swamp-2018