Türk caz müziğini ve müzisyenlerini destekleyen Akbank Caz Festivali, bugüne kadar 5.000’in üzerinde uluslararası ve Türk caz sanatçısını ağırladı. 30 yılda 773 konser, 1.000 atölye ve 100’ün üzerinde söyleşi düzenledi. Festival 500.000’ün üzerinde izleyiciye ulaştı. Şimdi de 30’uncu yılında özel bir albüm sunmaya hazırlanıyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Akbank Sanat (@akbanksanat)’in paylaştığı bir gönderi ()

 “Şehrin caz hali” söylemini sahiplenen Akbank Caz Festivali, bu albümde Türkiye’nin önde gelen 30 caz müzisyeninin festivale, şehre ve bu döneme dair duygu veya düşüncelerinden ilham alarak hazırladığı özgün eserlere yer verecek. Türk cazını destekleyecek ve bir arşiv eseri niteliğinde olacak bu albüm, plak formatında ve dijital olarak Ekim’de yayımlanacak. Albüm ile birlikte Türk Caz’ının 30 farklı müzisyen ve grubunun stüdyo çalışmalarının ve mini röportajların yer aldığı bir belgesel de çekilecek.

Organizasyonu ve içerik programlaması Pozitif iş birliğiyle gerçekleştirilecek 30. Akbank Caz Festivali albüm çalışmasında festivalin 30 senelik geçmişinde performans sergilemiş isimlerin yer alması planlanıyor.