Üyeleri dünyanın dört bir yanında yaşayan İngiltere merkezli Kuzey Opera Orkestrası’nda pandemi döneminde sınırları aşan bir performanslar gelmeye devam ediyor. Her geçen gün kitleleri büyüyor. 2001: A Space Odyssey filminin efsane müziğini çalmalarıyla gündeme oturdular. 40 evden çıkan solo performanslar montajlanınca ortaya çıkan videoya bir bakın!

Orkestrada olmak bir toplulukla hareket edebilmek demek. Bu yalnız başına zorlu bir iş… İzlediğiniz performansta topluluğu İsveçli şef Tobias Ringborg yönetiyor. Şef “Başta fikir çok çok çılgınca geldi. Ama dünya şu an çılgın bir döneme uyanıyor zaten. Bu nedenle yapmamız gerektiğini düşündüm. Hâlâ müzik yapmak harika” diyor. Orkestra üyelerinden Lourenço Macedo Sampaio, “Müzik yapmamızın nedeni birbirimizle ve izleyicilerimizle bağlantı kurmak ve bu zor zamanlarda en çok sevdiğimiz şeyi yapmaya devam etmek” diyor. Liz Wyly ve kocası Andy Fairley ise durumu hem garipsemiz hem de sevinmiş: “Kendimizi oturma odasına kaydetmeye çalışırken çok tuhaf hissettik ama en azından birlikte bir şey yapmak iyi geldi…”

Konserler olabildiğince dijitalleşirken klasik müzik toplulukları tarafından yerli içerikler de bekliyoruz. Şimdilik Kuzey Opera Orkestrası’nın kanalını kurcalayabilirsiniz.