Ece ULUSUM

Şu sıra herkes aynı şeyi konuşuyor; Tarkan konseri. Sosyal medyada bir kısım orada olamadığı için dert yanıyor bir kısım ise oradan boy boy video ve görsel paylaşıyor. Onlardan biri de bizdik! Hadi hikayeyi başa saralım.

Belki de her marka, proje ve lansman için beyin fırtınası yaparken bir kere sahneye Tarkan’ı çıkarmayı konuşmuştur. Disney+ bunu yaptı hem de çok iyi bir zamanda. Zira megastar İstanbul’da en son Eylül 2019’da konser vermişti. Kutlama ve hasret giderme konseri bir arada.

 

Daha davetiye kimseye ulaşmadan, 14 Haziran Disney + lansmanında Tarkan’ın sahne alacağı bilgisi yayılmıştı. Herkes birbirine davetiye soruyor kimisi davetiyeyi satın almayı dahi teklif ediyordu. Etkinlik ekibi işi o kadar sıkı tutuyordu ki tüm detayları davetlilere önceden detaylıca aktarıldı.

Tersane İstanbul’daki mavi halıdan geçip alana girdiğinizde devasa bir sahne davetlileri karşılıyordu. Türkiye’nin dizi, film ve müzik sektöründen önemli isimler boy göstermeye başladı. Masalarda konu aynıydı “Disney + çok iddialı giriyor…” Türkiye Disney Ülke Genel Müdürü Cenk Soner’in heyecanını paylaştığı açılışı konuşmasından sonra yerli yapımlarda yer alacak simaları gördüğümüz tanıtım filmi dev ekranda yayınlandı. Ve konser başladı.

TARKAN’DAN ÖNCE DARTH VADER SAHNEDE

Sahnenin ilk sahibi İstanbul Film Müzikleri Orkestrası’nındı. Popüler Disney yapımlarının soundtrack’lerinden oluşan bir konser verdi. Şovdaki en yüksek anlarda mini havai fişek gösterisi eşlik etti. Ama asıl sürpriz Star Wars soundtrack’leri çalarken Obi-Wan Kenobi ve Darth Vader çıktı. Imperial March çalarken ıslık, alkış kıyamet. Belli ki o gün çoğu kişi karanlık taraftandı!

15 dakikalık aradan sonra, dev ekran açıldı ve sahne Tarkan’ındı. Son zamanlarda sahneye parıltılı ceketlerle görmeye alışık olduğumuz sanatçı yine pullu payetli bir ceketle sahnede parıldadı. Konserin ilk şarkısı Geççek oldu. Şarkıyı çıkardıktan sonra ilk kez ülkemizde canlı söylüyordu. Sahnedeyken kendisine eşlik edenleri gördükçe adeta yükseldi.

Konserin ilk şarkısından sonra herkes Tarkan’ı daha yakından görebilmek için öne doğru geldi. Aslı Enver, Halit Ergenç, Edis gibi popüler isimler dans ederken kendinden geçiyordu. Hep bir ağızdan Tarkan şarkılarına eşlik ediyorduk. İlk 3 şarkıdan sonra kısa bir konuşma yaptı “Disney +’ın yayın hayatına başladığı bugünde burada olmak, bu sahnede olmak çok güzel. Bir Disney fanı olarak bu özel günün heyecanını paylaşmak çok büyük mutluluk ve onur benim için. İnanıyorum ki yaptığımız iş birliği ile çok güzel projelere imza atacağız” diyerek Disney ile iş birliğinin bir konserden ibaret olmadığının sinyalini de verdi. Ve sözlerine şöyle devam etti, “Benim İstanbul’da konser yapmayalı sanırım 3 yıl oldu. Bu konser için bu nedenle ayrıca mutluyum. İstanbul’da olmak harika, çok özlemişim. Umarım duygularımız karşılıklıdır.”

GEÇÇEK PARÇASI İLK KEZ CANLI 

Sahne boyunca dans etti, Can Şengün ve Alp Ersönmez‘in soloları sırasında kendinden geçti. Elbette Tarkan’ın alameti farikası sahnedeyken izleyicilerle göz kontağı kurması ve bolca öpücük atması. O gün neredeyse herkes Tarkan’dan öpücüğünü aldı denebilir. Sevilen efsane şarkılarından bir playlist yapılmıştı. Kır Zincirlerini, Ölürüm Sana, Hüp, Dudu, Kış Güneşi, Öp… Kuzu Kuzu parçasına alevler eşlik etti. Şarkının yıllar önce canlı yayında yaptığı bol alev efektli tanıtımını hatırlattı.

Sahnesi bittikten sonra hep bir ağızdan “Tarkan” diye haykıranlar için bis yaptı ve kapanış olarak Geççek’i yeniden söyledi. Sosyal medyanın hot topic’i de anında Tarkan ve Disney + oldu.

Bu etkinlik ve outdoor reklamlarla neredeyse her yerde olan Disney + iyi bir giriş yaptı. Bu hype’ı tutmaya da niyetli zira rakiplerine oranla yerli yapımlara çok daha erken ve hazırlıklı girdi. Zaman ne gösterir bilinmez ancak bu lansmanın tarihte bir iz bıraktığı kesin.