Bugün hâlâ etrafımızda canı sıkılınca bir Friends videosu açıp izleyenler var! 25 yıl geçmesine rağmen dizinin hayranları üzerinde bıraktığı etki gitmedi. Halihazırda dizi çeyrek yüzyılını devirirken birçok marka da diziye özel ürünler çıkarmaya başladı. Bu sıra dizinin adını çok sık duyacaksınız dolayısıyla. Dizinin adı kadar da efsaneleşen jenerik müziği I’ll Be There’i de. Bu iyimser komedi dizisine de böylesi pozitif bir şarkı yakışırdı. İyi de bu şarkının hikayesi ne?

Dizi ne kadar komikse, şarkının sahipleri o kadar mutsuz… Şarkı dünya çapında hit olsa da başarısı grubu neredeyse yok ediyordu… Hikayeyi başa saralım. Şarkıyı yazan ve söyleyen Rembrandts, 1989’da Danny Wilde ve Phil Solem tarafından kurulan bir Güney Kaliforniyalı pop rock ikilisi. Yeraltı müzik mekanlarında alternatif ve depresif rock müzik yapıyorlardı.

Friends’in yapımcısı Kevin Bright, yeni dizileri için şarkı arayışındaydı. Dizinin yazarları da baştan bir şarkı yazılması yerine uygun bir şarkı bulunmasında hem fikirdi. Küçük bir kitlesi olan sıkı bir grup olsun istediler. Bright, hayranı olduğu Rembrandts’ı önerdi.

Dany Wilde ve Phil Solem, Friends’in stüdyolarına davet edildi ve pilot bölümü izlediler. Independent’a konuşan Wilde, o günü “İzler izlemez beğendim. Neden olmasın? Kimse bizim olduğumuzu bilmeyecek’ diye düşündük. Hatta ilk sezonda jenerikte bile yer almadık” diye anlatıyor. Wilde haksız çıktı. Friends,1994’te ilk başladığında, Rembrandts kendilerini hem hayranlar hem de diğer müzisyenler tarafından satılmakla suçlanmış buldu. Yani pek de iyi gizlenememişlerdi.

Kayıt sürecinde yapım ekibi parçayı değiştirmek istemiş ancak grup bu değişimi kendilerinin yapması gerektiğini düşünmüş. “Tamamen kendimiz yaptık. Harika olduğunu düşündüğümü hatırlıyorum, gerçekten harika bir pop melodisi. Harika bir uyuma ve iyimser bir titreşime sahipti. Her şeyden çok eğlenceliydi” diyor Wilde.

Serinin popülerliği artarken, Amerika radyo istasyonları kendilerini “Friends jenerik müziği” talepleriyle kuşatılmış buldu. Ancak sadece 40 saniye süren parça, ne tekli ne de albüm olarak piyasada bulunmuyordu. Sonunda, Nashville istasyonundaki DJ’ler meseleyi ellerine aldı ve stüdyoların yardımıyla genişletilmiş versiyonlarını yaptı. Hâl böyle olunca grubun artık ipleri ele alması gerekti.

Sonunda para kazanma fırsatı bulan The Rembrandts, LA’de parçanın tekli kaydını yaptı. Şarkı ABD’de 11 hafta boyunca listelerde liste başında kaldı ve 2 milyon sattı! Solem, “Yaptığımız hiçbir şey gibi değildi. Ancak satış rakamlarını gördüğümüzde şikâyet etmeyi bıraktık” diye anlatıyor o ruh halini.

Para kazanmak başta iyi gelmişti ama müzisyen olarak onları tatmin etmiyordu. Wilde, “Friends’ten önce yeraltı mekanlarında çalıyorduk. Ama I’ll Be There o kadar yayıldı ki neredeyse bir gecede stadyumda çalacaktık. Konserlerde 10 yaşında çocukları görüyorduk. Sanırım bu noktada orijinal hayranlarımızın çoğunu kaybettik ve birçok kişi bizi ciddiye almayı bıraktı” diyor.

Grup 1997’de dağıldı. İkili, bu ayrılığın teklinin doğrudan sebep olduğunu kabul ediyor ve şöyle konuşuyorlar: “Popüler kültürün bir parçası olmuştuk. Ancak daha sonra bunun bir lanete dönüştüğünü söyleyebilirim. Tek bir şey olmaktan bıktık ve yorulduk. Üçüncü albümden sonra çok iyi bir şekilde tur attık. Tam üç yıl… Yeni bir şarkı yazmadık ve stüdyoda hiç zaman harcamadık. Ve her şey eziyete döndü. Aramızda kesin bir düşmanlık yoktu, ama birbirimizden ayrılmaya ihtiyacımız vardı. ”

Tüm bunlara rağmen diziden telif ücreti almamışlar… Dizi sona erdiğinde bile yaptıkları şarkıdan kaçamayacaklarını bildiklerini söylüyor. Tek atışlık bir grup olmak canlarını sıkmıştı ama Solem bir yandan da şükrediyor; “Boktan bir durum ama bir şekilde Rembrandts asla unutulmayacak…”

9

Single’larla birlikte dizinin dokuz albümü 9 var. 1995’te yayımlanan Friends Original TV1 Soundtrack albümü 1 milyondan fazla sattı. 1999’da yayımlanan Friends Again albümüyse 550 bin… 2004’te Friends The One with All the Party Music, 2005’teyse Friends: The Ultimate Soundtrack yayımlandı. 1995 ve 1997’de tekli olarak I’ll Be There yayımlandı. Goo Goo Dolls, Pink Lincolns, Loose Chippins gibi gruplar şarkının cover’ını yaptı.