Sertab Erener müzik gündeminde hiç düşmedi. Ya müzikalle, ya genç müzisyene verdiği desteklerle ya da açıklamalarıyla. Son günlerde YouTube kanalını canlandıran Erener’in 4 yıldır albüm yapmadığının farkına bile varmamıştık!

Bunu yeni albüm haberini alınca fark ettik. En son 2016 yılında Kırık Kalpler’i yayınlayan Sertab Erener, 13’üncü Ben Yaşarım albümünü 12 Haziran’da yayınlayacak. Albümü Bu Dünya parçasıyla duyurdu, kapağını paylaştı. Çıkacak Ben Yaşarım albümün müzik direktörlüğü ve prodüktörlüğü Emre Kula’ya ait. Erener’in sözleri kendisine ait şarkıları olduğu gibi müzisyen dostlarından aldığı parçalar da var: Can Bonomo, Doğan Duru, Sezen Aksu, Ersel Serdarlı… Erener katıldığı televizyon programı Ne Yapsak’a yeni albümünü anlattı.

‘BUNLARI BEKLETEMEYECEĞİM’

Albümü pandemi sürecine denk gelen Erener’in kaygıları olmuş, yayınlayıp yayınlamama konusunda çok kararsız kalmış. Anlatıyor o kararsızlığını ve sonrasını Sertab Erener, “COVID-19 başlamadan önce kayıtlara başlamıştık. İlk iki hafta şok geçirdik hepimiz, o sırada hiçbir şey yapamadık. Karantinaya girdiğimiz için durduk. Albümü çıkarsam mı, çıkarmasam mı diye düşündüm, fikir gitti geldi. Sonra ‘Bunları bekletemeyeceğim’ dedim.”

Erener albümden önce teklisi Bu Dünya’yı özel bir kliple yayınladı. Şarkının sözleri virüs zamanındaki hislere değinir nitelikteydi. Çoğu kişi şarkının yeni yazıldığını düşünse de işin aslı öyle değilmiş. “Şarkı çok önceden yazılmıştı. Uzun zamandır dünyanın yaşadığı krizden söz ediyoruz. Bu konuda çok okudum, duyarlılıkla takip etmeye başladım. Şarkılar genellikle aşktan bahseder ama elimizde büyük malzeme var: Müzik ve söz. Ben de böyle bir şarkı yazdım. Ardından Korona patladı, sanki ben bu şarkıyı virüs için yazmışım gibi oldu” diyor.

‘BEN ALBÜM YOLCUSUYUM’

Tekli çıkarma furyasında pop müzisyen Sertab Erener, albüm çıkarıyor. 14 parçalık albüm kimisi için 14 aylık bir proje. Bu yönteme sıcak bakmıyor, sebebini de şöyle açıklıyor: “Ben eski bir geleneği devam ettirmek istiyorum. Albümün tadı benim için hâlâ daha değerli. Bir zaman ortaya koyuyorsunuz. O zaman içinde stüdyoda çalışmaktan daha güzel bir şey olamaz. Başka biri bana 14 şarkı verse heyecanla dinlemek isterdim, eski günlerdeki gibi. Bu hem yaptığın işe saygı hem de işe olan aşkının belirtisi.O yüzden ben albümün yolcusuyum. Umarım herkes çok sever…”

Albümümün janrası pop. Esasen birçok türde üretim yapsa da bu albümde pop türü sınırlarında kalmak istemiş. Altında idealist bir tavır var. “Pop müzik algısı biraz degrade oldu. Ancak pop müzik üretmek öyle kolay bir şey değil. 90’larda içi dolu, sözleri değerli hatta içinde edebiyatı olan, armonilerinin derin olduğu bir müzikti. Pop 2000’lerde kan kaybına uğradı. Ama popüler bir şey sanata dönüştürmek çok kolay değil. Benim şu an peşinde olduğum şey, popüler kültür olabilecek bir şeyin hâlâ sanatsal değer taşıyor olabileceğini bir kere daha hatırlatmak.” Kim bilir, Erener ile pop müziği yeniden kucaklarız.

Daha önce Sertab Erener ile yaptığımız röportajı okumak için buraya tıklayınız. Kısa videomuz da var!