Ahmet YATĞIN

Oklahomalı grup Other Lives, For Their Lover albümünü yayınladı. Albümü, kollarımızı üşüten gece rüzgarı eşliğinde dinlemek son derece keyifli olsa da her ihtimale karşı yanımızda yumuşak bir depresyon battaniyesi bulundurmak gerekebilir. 23 Nisan’da İstanbula gelmesi beklenen Other Lives, malum sebeplerden ötürü gelemedi. Yeni tarih şimdilik 23 Ekim. Grupla dünya halinden, yeni albümlerine, hem indie hem de popüler olmaya ve depresyona kadar birçok konuyu gruptan Josh’la konuştuk.

❏ Türkiye’deki hayranlarınız sizin için değeri anlaşılamamış grup diyor. Siz ne dersiniz?
Müziğimizin dünyada nerelerin ilgisini çektiğini gördükçe büyüleniyor ve tevazu kazanıyoruz. İşte biz bunun için üretiyoruz, rating için değil. Konser vermeyi hep istediğimiz Türkiye’ye gelmeyi de dört gözle bekliyoruz.

❏ We Wait albümden önce tekli olarak 6 Nisan’da yayınlandı. Son albümden bu yana 5 yıl geçti. Tüm bu süreç nasıldı?
Biz grup olarak teslim tarihleri ya da zaman kısıtlamalarıyla hiç ilgilenmedik. Fikirlerimizin doğal bir süreç içinde ilerlemesi gerektiğine inanan bir ekiple çalıştığımız için de kendimizi çok şanslı görüyoruz. Bu 5 yılda Rituals albümümüzü çaldık konserlerde ve yeni şarkılar yazdık. Jesse, demo kayıtlar için bir süre Sicilya’daydı. Ana fikir şuydu; sadece gitar ve vokalle şarkıyı duymak. Eğer böyle güçlü bir etki yakalayabilirsek geriye kalan her şeyi kolayca halledebilirdik. Sonra da prodüksiyon ve mühendislik kısımlarına geçtik.

❏ Bağımsız gruplar popüler olmak için neyi feda etmeli?
Bir grup popüler olmak için bir şey feda etmek zorunda değil. Biz gerçekten ne yapmak istiyorsak onu yaptık. Bir müzik, popüler hale gelirse bu illa kötü bir şey ya da fedakarlık anlamına gelmez. Eğer bir sanatçı popüler olmak için kendi vizyonunu değiştiriyorsa da bu onun bileceği bir şey. Ancak Lamar’ın su götürmez yeteneği hip-hop oyunundaki tüm bariyerleri yerle bir etti ve popüler oldu. Zamanla büyük yetenekler hep yükselir.

‘ARTIK HAVA DAHA TEMİZ’

❏ Bu inanılmaz zamanları nasıl görüyorsunuz?
Optimistim. Bunun küresel anlamda dünyayı bir araya getireceğini düşünüyorum. İnsanlar sarsılıyor, bölünüyor, korkuyor ama hepimiz aynı gemideyiz. Dünyaya nefes alması için fırsat doğduğunu söylüyorum kendi kendime. Hava daha temiz artık. Umarım insanlar neyi tükettiğimizin farkına varır. Umarım karbon salınımını azaltırız. Salgın bize iyi şeyler de getirecek.

❏ Peki sizce dijital platformlar müzik endüstrisini kurtarabilir mi?
Dijital platformlar insanı geniş bir müzik çeşitliliğiyle başbaşa bırakıyor. Onlara daha önce hiç görmediğimiz yeni türler, sanatçılar ve şarkılar keşfetme olanağını da sunuyor. Bu tabii ki müzik endüstrisi için iyi. Madalyonun diğer yüzüne bakarsak, sanatçının para kazanma biçimi değişiyor. Bu farklı düşünmemizi gerektiriyor. Algoritmalar gün ışığı görmemiş müzikleri ortaya çıkarabiliyor ama… Müzik endüstrisini değiştirdiğinden daha çok kurtarıyor mu? Emin değilim.