Zeynep TOKER

Min Taka sahne ismiyle karşımıza çıkan Yasemin Koyuncu ile ilk olarak alternatif pop ikilisi Düşün’ün Bir Kere ve Pusula isimli parçalarıyla tanışmıştık. Sonrasında 2021 yıl boyunca kendi parçalarını solo olarak yayınlamaya başlayan Min Taka, son olarak AYIP! İsimli parçasıyla dinleyicisiyle buluştu. Parçada, karşılaştığı, gözlemlediği zorbalık ve mevcut olaylar karşısındaki duruşunu net bir şekilde yansıttığını söyleyen müzisyen, tüm detayları Back on Stage’e anlattı.

ο Sahne adı olarak Min Taka’yı seçmenizin sebebi nedir? Yıldız sistemlerine ayrı bir ilginiz var mı? Bu yüzden mi bu ismi seçtiniz?

Min Taka, aslında bir yıldızın ismi. Sanatçı adımı bulmak üzere bir yola çıkmışken karşıma çıktı. Tam doğru zaman doğru yer hikayesi diyebiliriz. Yıldız sistemlerine her zaman bir ilgim vardı. Fakat bu ismin karşıma çıkması tamamen bir tesadüf oldu.

ο Min Taka’yı biraz yakından tanıyacak olursak, müzik serüveniniz nasıl başladı ve ilerledi? Berklee College of Music ardından Codarts Rotterdam’da caz vokal programında eğitim aldığınızı biliyoruz. Şu an ürettiğiniz müzikle aldığınız eğitimi nasıl harmanlıyorsunuz?

Müzikle çok küçük yaştan beri ilgileniyorum. Ailem müzikle ilgilendiğimi keşfedince küçük yaşta ders almaya başladım ve çeşitli sahnelerde yer aldım. Yakaladığım her fırsatta sahnedeydim diyebilirim. Aldığım eğitim benim için müthiş bir altyapı. Müziğimdeki çeşitliliği, esnekliği ve derinliği eğitimime borçluyum. Bunun dışında eğitimim boyunca tanıştığım insanlar benim için çok değerli ve her daim müzik yolculuğumda yanımda olan insanlar oldular.

ο Bir sanatçının müzik üretimini her zaman çok merak etmişimdir. Şarkı sözlerinizi yazarken gayet planlı programlı masa başına geçip bir üretim mi gerçekleştiriyorsunuz, yoksa yer ve zaman fark etmeden anlık mı gelişiyor her şey?

Şarkı yazımı konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum, bu nedenle her gün masa başına geçip bir şeyler üretmeye çalıştığım oluyor. Fakat bu üretimden her zaman güzel bir şey çıkmıyor tabii ki. Şarkı sözlerim için genelde hep telefonumdaki notları kullanıyorum bu nedenle notlarım anlık, farklı yerlerde gelişen şarkı sözleriyle dolu.

ο Yeni bir parçanın kapak tasarımını veya video klibini nasıl oluşturuyorsunuz? Fikir geliştirme ve uygulama konusunda kimlerle çalışıyorsunuz ya da yalnız mı ilerliyorsunuz?

Bir parçayı yaparken kapağın nasıl olması gerektiği, renkleri ve konseptiyle ilgili bir fikrim oluşuyor. Bunu gerçekleştirirken ilk fikrimden çok farklı sonuçlar da çıkabiliyor. Kapağı oluşturmak için görsel tasarım yapan veya anlayan arkadaşlarımdan yardım alıyorum. İlk üç parçamın kapağını prodüktörüm Arsan Salaryfar yaptı. Yine Ara parçamın klibinin samimi ve telefonumdaki videolardan olmasını istiyordum bu nedenle kendi başıma yapmıştım. Son parçam “AYIP!” içinse inanılmaz yetenekli arkadaşım Ece Tagıl ile çalıştım.

ο AYIP! parçanızda insanlık, kadınlık, yaşam hakkı ve özgürlük konularını ele alıyorsunuz. Peki Türkiye’de yaşayan bir kadın olarak mevcut olaylar sizi ve müziğinizi nasıl etkiliyor? Her şeyin daha da zorlaştığı bu dönemde hem müzik hayatınızda hem de kişisel hayatınızda zorbalıklarla karşılaştınız mı?

Mevcut olaylar hepimiz için oldukça üzücü ve ağır. Bu olaylar karşısında ilk hislerim tabii ki çok kötü ve faydasız hissetmek oluyor. Bir sanatçı olarak sesimin ve söyleyecek bir şeyim olduğunu fark ettiğim an bu hislerim değişiyor. Düşüncelerimi ve hislerimi şarkılarımla aktarabiliyorum. AYIP!, karşılaştığım, gözlemlediğim zorbalık ve mevcut olayların karşısındaki duruşumu net bir şekilde yansıtıyor aslında. Düşüncelerimi ve inandıklarımı korkusuz bir şekilde dile getirmek ve sanatıma yansıtmak benim için çok önemli. Ancak bu şekilde bu olayların üstesinden gelebilirim.

ο Yıl içerisinde birçok single yayınladınız. Bunu bir strateji olarak mı planladınız? Günümüzde albüm yapan sanatçı sayısı azalmaya başladı, birçok sanatçı hem üretim kolaylığı açısından hem de listelere girebilmek adına single’a daha sıcak bakıyor. Sizin bu konudaki bakış açınız nedir? İlerleyen zaman için bir albüm planı var mı?

Uzun bir zamandır kendi şarkılarımı yayınlamak istiyordum ve bu sene sonunda gerçekleştirebildim. Bunu bir strateji olarak planlamadım, doğal olarak gelişti. Benim için single yayınlayarak ilerlemek, yeni bir sanatçı olarak stilimi bulmaya ve yeni şeyler deneyimleme açısından özgürlük tanıyor. Bu şekilde her bir parçayla farklı bir yönümü gösterebiliyorum. İlerleyen zaman içinde bir EP yapma planım var

ο Ürettiğiniz müzik ve sound konusunda siz kimlerden besleniyorsunuz? Hangi isimler size ilham oluyor ve müziğinizde yansımasını görüyoruz?

Bu her zaman değişkenlik gösteren bir konu. Şu sıralar Kali Uchis, Radio Head, Biig Piig, Joy Crookes, Moonchild, The Marias, Noname ve LiNle Simz gibi isimlerden ilham alıyorum.