Bartu Ben

Dizi Komedi

Yıl: 2018

Yönetmen: Tolga Karaçelik

Süre: 00:40:00

Oyuncular: Bartu Küçükçağlayan, Nazlı Bulum, Müfit Kayacan, Cemre Ebuzziya

Platform: Blu TV

Bartu Ben, bir zamanlar reytingi bol dizilerde ve art-house sinema filmlerinde sık sık boy gösteren az ünlünün, parasının kalmaması ve dizilerde oynamadan hayatını kazanmanın bir yolunu arayışını anlatıyor. Bir yandan da kim olduğunu ve ne istediğini bulmaya çalışan Bartu’nun az daha ünlü olma hikayesinin yönetmen koltuğuna ise 34. Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması Dramatik Film Yarışması Büyük Jüri Ödülü’nü Kelebekler filmiyle kazanaranTolga Karaçelik oturuyor. Bartu Küçükçağlayan, başrol olduğu bu filmde aynı zamanda senarist olarak karşımıza çıkıyor.

The Other Side of the Wind

Film Drama

Yıl: 2018

Yönetmen: Orson Welles

Süre: 02:02:00

Oyuncular: John Huston, Oja Kodar, Peter Bogdanovich

Platform: Netflix

Yönetmen Orson Welles’in 6 yılını adayıp yalnızca 45 dakikasını tamamlayabildiği hazinesi, derin sular altından çıkarılıyor. 1972 yapımı yarım kalan film Netflix tarafından tamamlanıp 2 Kasım’da izleyici karşısına çıkıyor. Film, uzun yıllar Avrupa’da yaşayan bir yönetmenin, artık eskisi gibi olmayan Hollywood’a dönüşü ve yeniden iz bırakma mücadelesini konu alıyor. Hayatının son günlerinde yeni bir projeyi bitirmeye çabalayan ve geride bıraktığı miras üzerine kafa yoran efsanevi bir yönetmen etrafında şekillenen siyah-beyaz yapıt. Film usta yazar Ernest Hemingway’den ilham alıyor.

Hannah Gadsby: Nanette

Stand-up

Yıl: 2018

Yönetmen: Madeleine Parry, Jon Olb

Süre: 01:09:00

Platform: Netflix

Stand-Up denince akla ne gelir? Sahnede bir adamın sosyal hayatında yaşadığı konular üzerinden yaptığı espriler, toplumsal ama çok da önem arz etmeyen olaylara dair şakalar… Avustralyalı komedyen Hannah Gadsby’ın komedisi güldürmenin yanı sıra karnınıza bir yumruk gibi inecek. Son zamanların en tartışmalı komedisi Nanette’yle beraber namı tüm dünyaya yayılan komedyen, bu şovunda cinsiyetçilikten komediye, sanattan homofobiye birçok konudan dem vuruyor. Sahip olduğu 4 ödülle dünyanın hayran kaldığı bu şova komedide bir devrim gibi bakılıyor.

Dövme Kulübü

Belgesel

Yıl: 2013

Yönetmen: Hürdoğan Güvendiren

Bölüm sayısı: 13

Süre: 00:30:00

Platform: Blu TV

Dövmenin ilk olarak Portekizliler, Fransızlar ya da İskandinavlar’ın uyguladığı bir ritüel olduğu söyleniyor. Çok daha eskilerde Asya’dan Afrika’ya nice kıtalarda olduğu da kesin bu geleneğin. Aradan 12 bin yıl geçiyor, tarzı değişse de bu moda asla eskimiyor. Hatta Avusturya ve İtalya sınırındaki Ötztal Alpleri’ndeki doğal mumya olarak tanımlanan yaklaşık 5000 yıl önce yaşamış Buz Adam’ın 61 dövmesi var. Peki binlerce yıldır süre gelen bu tutkunun sırrı nedir? Dövmelerin hikayesi, hakkındaki soruların cevapları İstanbul’un en iyi dövmecilerinin deneyimleri, maceralarında aranıyor.