Çağatay YILMAZ
@cagatayilmaz3

“Kötü ve kasvetli bir dünyada
Birbirimizi sağlıklı tutabiliriz
Güneş zehirlenmesi, içimdeki güneş zehirlenmesi
Gerçekten görmek ister misin
Beni mutlu edebileceğini”

Birçoklarına göre, Kanada’nın banliyölerinden değil gençliğin kıyılarından çağıran bir ses Brandon Williams, namıdiğer Chastity. Eylül ayında çıkan ikinci albüm Home Made Satan albümüyle müzikseverlerin radarına tekrar girdi. Anlattığına göre şarkıların sözlerini 2013’te yazmaya başlamış aslında ama toparlanması Aralık 2018’I bulmuş. Kayıt, yayınlanma derken de Eylül 2019…

Yukarıdaki şarkı sözleri de albümün dördüncü parçası Sun Poisoning’e ait. Albümü yeni bir keşif süreci olarak tarif ederken bu parçayı ayrı bir yerde tutuyor, bir vokal olarak da zorlamış çünkü. “Sesimin, orada olduğunu henüz fark etmediğim kısımlarını keşfettim. Sun Poisoning söylemeyi beklediğimden biraz yüksek bir ses aralığına sahip. Sakinleşmek zor oldu” diyor.

Albümün kapağında sarı saçlarıyla Eminem’e benzettiğimiz bir çocuğu davul setinin başında görüyoruz. Benzetmede haklıymışız, fotoğrafın hikayesini sorunca, “Scarlett Rose kardeşi Hank’in bir fotoğrafını çekti, ben de yıllar önce Flickr’da gezerken gördüm. Orijinal fotoğrafta Hank’in üzerinde Eminem tişörtü var. Sarı saçlarıyla birleşince, çarpıcı göründü” diye anlatıyor. Yasal süreçlerden dolayı tişörtten Eminem’i çıkarmak gerekmiş ama.

‘BASİT AMA DERİN’

Şarkı sözlerini ve isimlerini en az müzik kadar önemli görüyor. İyi bir şarkının ‘basit ama derin’ olması gerektiğini savunuyor. Albümü oluştururken de sözler önce gelmiş, “Önce sözleri yazıyorum. Bir tema altında topluyorum ve hepsine bir isim veriyorum. Her şeyin keskin, mümkünse korkutucu olmasını istiyorum” diyor ve ekliyor, “Sözler daha önemli, ama kelimeleri silahlandırmak için müzik.”

İlhamını da hayatının ta kendisinden alıyor, “Hemen her gün, ilham buldukça telefonuma parça parça sözler yazıyorum, ilerledikçe yönlerini buluyorlar. Bir şeyi duyduğumda ya da yürürken aklıma bir anı geldiğinde… Genellikle de bir acıyla başa çıkmaya çalışırken.”

Dinleyicileriyle ilişkisini sorduğumuzda, “Başka insanlarla bir bağ hissetmek istiyorum. Dijital platformlarda da bunun için varım, konserlere de bunun için gidiyorum. Bence ikisi de önemli ama sahtelikleri de var kendilerine göre” diyor. Müziğin geleceği konusundaysa iyimser, yaratıcılığın zirvede olduğu görüşünde, “İnsanlar her şeyi sonuna kadar zorluyor” diyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

chastity (@chastitysongs)’in paylaştığı bir gönderi ()

‘BOLCA SU İÇMEK’

Farklı ülkelerde çalmak, Türkiye’de de bir konser vermek için de çok istekli. Hatta hemen setlist düşünmeye bile başlıyor, “Aman tanrım, farklı ülkelerde çalmayı çok isterim. Oraya gelsek hangi şarkıları duymak istersiniz acaba? Harika olurdu!” diyor. Biz de onu burada bir sahnede görmeyi çok isteriz. Sahne öncesi ritüelini “Paniklemek ve bolca su içmek” olarak anlatsa da, iyi bir konser olacağına eminiz. İlgililere duyurulur!