Zeynep TOKER

İlk kez sözü ve müziği kendisine ait olan Yanamam şarkısıyla dinleyicisiyle buluşan Can Oflaz, aynı zamanda bu şarkı ile yeni albümünün de haberini verdi. 2022 yılı içerisinde yayınlayacağı albümde dinleyicilerini farklı bir sound beklediğini söyleyen Oflaz, her ay bir şarkı ile müzikseverlerle buluşmak istediğini Back on Stage’e anlattı.

ο İlk kez sözü, müziği ve düzenlemesinin tamamı size ait olan bir parça ile dinleyicinizle buluştunuz. Yanamam’ın hazırlık süreci nasıl gerçekleşti?

Aslında şarkı söz ve müzik olarak bir anda çıktı. Stüdyomda bir beat üzerine çalışırken bir anda sözler aktı geldi. “Kendimi bile saklarım kendimden” ile başlayan kısım, çok sıkıştığım ve kendimi iyi hissetmediğim bir anda çıktı geldi. Sonrasına aranjmanın, kayıtların hazırlanma ve bitme süreci neredeyse 9-10 aya kadar sürdü.

ο Parçada, yalnız ve kendiyle kalmaya korkan birisinin hikayesini görüyoruz. Hayatta böyle korkularınız var mı? Tek başınıza kalmak, birinin sizi dinlememesi korkularınız arasında mı?

Hepimiz gibi farklı korkularla yüzleşiyorum ben de günlük hayatımda. Bunlardan kaçmak yerine kabullenip bunu konuşmayı ve nedenini aramayı seçmeye çalışıyorum. Bunu en iyi sanatımla aktarabildiğimi hissediyorum, bu yüzden Yanamam’daki temalardan bir tanesi bu korkular.

ο Bu parça aynı zamanda 2022 yılı içerisinde yayınlayacağınız yeni albümünüzün de müjdecisi. Yanamamda olduğu gibi albümün genelinde de analog synthesizer ve ritmik elektronik davul duyacak mıyız?

2017 yılından beri şarkılar yayınlıyorum. High And Dry cover’ım haricinde elektronik elementler kullandığım bir parçam yoktu. Yanamam ile birlikte sound’umun artık farklı bir yere evrildiğini, ve buna dair duyduğum heyecanı albümüme yansıttığımı göstermek istiyorum. Aslında konu herhangi bir enstrüman kullanımından çok şarkıya ve sanata hizmet etmesi. Bir havalandırma sisteminin sesini bile aranjmanlarıma koyabiliyorum. O yüzden çok farklı bir albüm geldiğini söyleyebilirim şimdiden.

ο Yapmış olduğunuz cover’lar büyük beğeni topluyor. Yeni albüm içerisinde cover çalışması yer alacak mı? Yoksa söz-müzik tamamı size ait parçalar mı duyacağız?

Kariyerimde şu ana kadar iki özgün şarkı yayınladım, onun haricinde yayınladığım şarkılar yorumlama oldu. Cover’ların bende yeri ayrı, fakat şu an daha çok kendi hikayeme odaklanmış durumdayım. Bu yüzden 2022 yılında çıkacak albümümdeki şarkılar daha önce hiç duyulmamış benim şarkılarım olacak. Fakat birlikte ürettiğim çok iyi şarkı yazarları arkadaşlarım ile yaptığım şarkılar da olacak içlerinde.

ο Yanamam klibinizi izlerken, aklıma Mabel Matiz geldi. Onun tarzı ve kliplerini anımsattı. Tam o sırada yorumlara bakarken “Yeni bir Mabel Matiz mi?” şeklinde bir yorum gördüm. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ülkemizde Mabel Matiz gibi bir sanatçı olduğu için çok şanslı olduğumuzu hissediyorum. Yenilikçi, cesur ve özgün duruşu ile çok farklı yollar keşfettiğini düşünüyorum. Kendimi ben genel olarak herhangi bir sanatçı ile hiçbir zaman bağdaştıramadım, çünkü üretirken tek odaklandığım şey içimden gelen oluyor. Yanamam klibini de Merve Deniz çekti, çıkış noktamız hem benim hem Yanamam’ın anlatmak istediği, ifade etmek istediği şey oldu. Bunun ne olduğunu benim söylemem yerine izleyicilerin ne hissettiği herkese dair daha özel bir şey bence.

ο Klibin 7 aylık süren bi’ hazırlık süreci oldu. Çalışmalar nasıl gerçekleşti? Klip için yoğun bir dans eğitimi aldınız.

İnanılmaz bir süreçti. Merve Deniz’in yazdığı senaryo üzerine hayatımı değiştiren birisiyle tanıştım, Gizem Aksu. Bana içimden doğan hareketi keşfetmeyi öğretti ve birlikte çok farklı bir dans çalışması yaptık. Hayatım boyunca yapmak istediğim şeyin aslında içimden doğabileceğini görmek beni çok etkiledi. Sonrasında klipteki dans partnerim Ezgi Yaren Karademir ile tanıştık ve kendisiyle çok keyifli bir çalışma süreci geçirdik. Klibi izleyenlere bir deneyim yaşatmak istedik ve styling’i yapan Bali Kerem Güney’den, yıllardır birlikte ürettiğimiz görüntü yönetmenimiz Emre Kabaşabanoğlu’ya kadar hepimiz işin içindeydik.

ο 2022 yılı içerisinde bizi neler bekliyor? Albümün çıkış tarihi belli mi?

2022 yılındaki niyetim her ay bir şarkımı paylaşmak, ve bunun albüme uzanan bir yol olması. Uzun bir aradan sonra bunu önce kendimin sonra da dinleyicilerimin hak ettiğini düşünüyorum. Bu şarkıların da konserlerle birleştiği, dinleyicilerim ile birçok farklı şehirde buluştuğum bir yere evrilmesi en büyük niyetim.