Esra Gündoğdu
@esragundogdu

Müziğini, üretkenliğini, çalışkanlığını, bin beş yüz janraya bölünebilme yeteneğini hayranlıkla izlediğim ve size uzun zamandır anlatmak istediğim biri var: Ty Segall! Lo-fi, garaj, punk denince akla ilk gelen müzisyenlerden Segall’i dergicilik tarihinin bildiğimiz ve sevdiğimiz en eski yöntemlerinden A’dan Z’ye başlıklarda mercek altına alıyoruz.

AİLE
Ty, avukat bir baba ve sanatçı bir anne tarafından evlat edinilmiş. Hepimizin bir dönem yana yana izlediği Orange Country’de, sahil ve okyanus kültürüyle iç içe büyümüş.

BAŞLANGIÇ
Ty ilk davul setinin başına 2 yaşındayken oturmuş. Ama müziğe gerçek ilgisini lisede keşfetmiş, arkadaşlarıyla birlikte müzik yapmaya bu dönem başlamış.

CALIFORNIA
Yaşam tarzıyla televizyon programlarına, dizilere konu olmuş California Laguna Beach, Ty’ın memleketi. 10 yaşında sörf yapmaya başlayan müzisyen, bölgenin gerçek eski ruhunu taşıyan tam bir The O.C. Boy.

DENEE SEGALL
Denee Segall, Ty’ın yaklaşık 10 yıl sevgili olduktan sonra evlendiği karısı. Denee de Ty gibi müzisyen, ayrıca fotoğrafçı. Ty’la birlikte The C.I.A. diye, garage, post punk esintileri taşıyan bir grupları var.

EMOTIONAL MUGGER
Ty’ın 2016 yılında çıkardığı bu albüm için Emotional Mugging yani duygusal gasp’ın ne olduğuna ilişkin 1 kısa film, 1 canlı performans ve 1 tanıtım videosu koyduğu www.emotionalmugger.com diye bir site yayınlamışlardı.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Ty Segall (@tysegall)’in paylaştığı bir gönderi ()

 FANNY
Ty’ın biricik köpeği Fanny. O kadar çok seviyor ki ona bir şarkı yazmış mutlaka dinleyin: Fanny Dog (Royal).

GRUPLARI
Solo işleriyle bilinse de Ty’ın aynı anda, öncesinde, sonrasında birlikte iş ürettiği o kadar çok grubu var ki: The Epsilons, The Traditional Fools, Party Fowl, The Perverts, Sic Alps, Reverse Shark Attack, Hair, Ty-Rex, The Togas, Broken Bat/ GØGGS…

HAIR
2012 yılında Californalı saykadelik garaj grubu White Fence ile birlikte çıkardıkları albüm Hair, bu janrada gelmiş geçmiş en iyi iş birliklerinden biri. Ty ve Tim birbirlerini müzkal olarak çok iyi anlayan ve tamamlayan bir ikili.

INSTAGRAM
Ty pek sıkı bir sosyal medya kullanıcısı sayılmaz. Hatta “İnternet şeytani bir şey, uzak durmaya çalışıyorum” demişliği bile var. Yine de Ağustostan bu yana Instagram’da, genelde gitarlarını, köpeğini ve merch’lerini paylaşıyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Ty Segall (@tysegall)’in paylaştığı bir gönderi ()

İLHAMLAR
Ty gelmiş geçmiş en sevdiği grubun Hawkwind olduğunu söylüyor. Bunun dışında sık sık bahsettiği ilhamları şunlar: The Kinks, David Bowie, Black Flag, T-Rex, Grateful Dead, Thee Oh Sees.

JOHN DWYER
Segall San Francisco’da yaşarken Thee Oh Sees’in John Dwyer’ı ile tanışmış ve sıkı arkadaş olmuşlar. Müzikal olarak da birçok albümde birlikte çalıştığı John için “San Francisco’da yaşıyorsanız onu her an her yerde görebilirsiniz. Sizi alıp yemeğe götürür, içecek bir şeyler ısmarlar, dünyanın en kibar insanıdır” diyor.

KOLEKSİYONER
Ty sıkı bir plak sever, koleksiyoner. Aradığı, artık basılmayan bir albümden iki tane bulursa ikisini de alıyor. Biri kendine, biri sevgilisine.

LAGUNA BEACH
Segall MTV’nin televizyon serisi Laguna Beach: The Real Orange County’nin şehirdeki köklü hippi ve sanatçı kültürünü dağıttığını, burada yaşamayı maddi olarak imkansız kıldığını söylüyor.

MÜZİK STREAMING
Birçok meslektaşı gibi müzik streaming mecralarına tepkili. Spotify, Apple Music gibi mecralardan Madonna, Jay-Z filan değilseniz hiçbir kazancınız olamayacağını söylüyor ve YouTube gibi ücretsiz müzik dinleyebileceğimiz mecraları destekliyor.

NEIL YOUNG
Segall Neil Young’ın büyük hayranı. Down By The River cover’ını mutlaka dinlemelisiniz, çok özgün.

ON BİR
On bir, Ty’ın 2008-2019 yılları arasında yaptığı solo albüm sayısı. Çalışkan Segall hiç durmadan üretiyor ve paylaşıyor.

ÖĞÜT
Bir röportajında Ty’ın kendi müziklerini yayınlamak isteyen müzisyenlere öğüdü ne olurdu diye sorulmuş. Çalmak, çalmak, çalmak demiş.

PLAK ŞİRKETİ
Ty albümlerini uzun süredir Chicago merkezli bağımsız plak şirketi Drag City Records’dan yayınlıyor. Hatta bir süredir yine Drag City bünyesinde, GOD? etiketiyle kendi grupları için albüm yapmaya da başladı.

REVERSE SHARK ATTACK
Ty’ın birlikte büyüdüğü, Epsilon ve Party Fowl’da birlikte çaldığı Mikal Cronin ile ikili projesi. İkilinin 2009 yılında, dijital dışında sadece plak formatında yayınladığı albümleri kısa sürede sold out olmuştu.

STEVE ALBINI
Segall, David Bowie, Nirvana gibi isimlerin albümlerini düzenlemiş, Studio Wiz denilen efsanevi yapımcı Steve Albini ile 2017 yılında ikinci kendi adını taşıyan albümü Ty Segall’da çalışma fırsatı bulmuş.

ŞARKICI-ŞARKI YAZARI
Ty gerçek bir singer-songwriter. Bu şarkıcı-şarkı yazarı ekolünü lo-fi, garaj tarzında bambaşka bir yere taşıyarak bir nevi janraya yeni bir soluk getirmiş.

TIM PRESLEY
Saykedelik garaj grubu White Fence ile tanıdığımız Tim, Ty’ın birlikte birçok müzikal proje ürettiği çok yakın arkadaşı. 2018’de yayınladıkları Joy’un albüm kapağında Ty köpeğini, Tim kedisini kucaklıyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Ty Segall (@tysegall)’in paylaştığı bir gönderi ()

UNTITLED
Ty bir şarkı için doğru ismi bulamadığında albüme dahi koyacak olsa isimsiz bırakmayı tercih ediyor. Bu yüzden albümlerinde Untitled, Untitled #2 gibi şarkılara denk gelebilirsiniz.

ÜNİVERSİTE
Sanılanın aksiye Ty üniversite okumuş. San Francisco Üniversitesi Medya Bölümü mezunu.

EXISTENTIAL EIGHTEEN-YEAR-OLD DRINKER
Zor bir ergenlik geçiren, duygusal iniş çıkışları yoğun Ty kendi halini böyle tanımlamış: Varoluşsal-On Sekiz Yaşındaki-İçici!

YAŞAM ÖNERİLERİ
Ty herkesin mutlaka bir köpek almasını, kendine zaman zaman dışarda bir yemek ısmarlamasını, Albert Camus okumasını, daha fazla Beatles dinlemesini, sanatı izlemek yerine sanat yapmasını öneriyor.

ZAPPA
Ty solo albümleri, proje grupları ve iş birlikleriyle, üretkenliğiyle örnek gösterilen bir müzisyen. Bu konuda birçok kişi onu yine üretkenliğiyle bilinen Frank Zappa’ya benzetiyor.